LMP: a vasfüggöny helyén haladó kerékpárút az együttműködő Európa jelképe

2014.05.03. 16:41

Szombathelyen járt az LMP európai parlamenti (EP-) listavezetője.

 Az egykori vasfüggöny helyén haladó kerékpárút az együttműködő, folyamatos párbeszédet igénylő Európára hívja fel a figyelmet, azt jelképezi, hogy ami egykor elválasztott, most összeköt - hangoztatta Meszerics Tamás, az LMP európai parlamenti (EP-) listavezetője szombaton az osztrák és a német Zöldek politikusaival közösen tartott sajtótájékoztatón Szombathelyen.

    Az LMP az európai parlamenti kampányban azt is hangsúlyozni kívánja, hogy Magyarország lakosai még jól emlékeznek arra, milyen a vasfüggöny belülről, és - tette hozzá a listavezető az ukrajnai eseményekre utalva - nem akarnak újabb választóvonalat.


    Amennyiben a választók megtisztelik a bizalmukkal, a zöldpárti frakció tagjaként az LMP az Európai Parlamentben mindent megtesz azért, hogy Európa keleti részén ne épülhessen újra olyan birodalom, amely veszélyezteti a kontinensen élőket - mondta Meszerics Tamás.


    Az LMP európai parlamenti jelöltjeinek listáján a második helyen szereplő Csiba Katalin, a párt országos választmányának tagja a sajtótájékoztatón hangsúlyozta: az európai zöld pártok képesek arra, hogy egymással együttműködve olyan határokon átnyúló problémákat is megoldjanak, amelyekre sokszor a nemzeti érzelem túlfűtöttsége vagy az együttműködés hiánya miatt más pártok nem tudnak megoldást találni.


    Csiba Katalin szerint minél előbb forrásokat kell biztosítani a megújuló energiák hasznosítására az Európai Unióban, az atomenergia felhasználását vissza kell szorítani, a veszélyes erőműveket pedig be kell zárni.


    Hozzátette: azonnali kezelést igényel uniós szinten a fiatalok munkanélkülisége, végig kell vinni azt az ifjúsági garanciaprogramot, amely éppen a zöldek kezdeményezésére indult el az Európai Parlamentben.


    Csiba Katalin szólt arról is, az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti szabadkereskedelmi megállapodás ügye a következő egy év egyik legfajsúlyosabb kérdése lesz, ennek ellenére szavai szerint a magyarországi pártok közül csak az LMP foglalkozik ezzel a kérdéssel.


    Veszélyeket hordoz - tette hozzá -, hogy a szerződés lehetővé teszi, hogy a nagy vállalatbirodalmak vitás ügyekben az általuk jobban befolyásolható választott bíróságokhoz fordulhassanak, "kiszervezve az ítélkezést" mind a magyar, mind pedig az európai bíróságokról.


    Thomas Waitz, az osztrák Zöldek politikusa a sajtótájékoztatón elmondta: Ausztriában nincsenek atomerőművek, ezért a zöldeket is nagyon foglalkoztatja a tervezett paksi bővítés, főleg az a kérdés, hogy milyen esetleges hatásai lehetnek az osztrák lakosságra.
    Hozzáfűzte: az európai-amerikai szabadkereskedelmi egyezmény felülvizsgálatát az osztrák zöldek is fontosnak tartják, már csak azért is, mert az amerikai élelmiszerbiztonsági követelmények sokkal lazábbak az európaiaknál.


    Michael Cramer német zöldpárti EP-képviselő, a "vasfüggöny-kerékpárút" túraútvonal kezdeményezője a sajtótájékoztatón arra hívta fel a figyelmet, hogy a 15 országot érintő, kilencezer kilométer hosszúságú út egyre ismertebbé válik és ma már egyre inkább gazdasági, turisztikai jelentősége is van.

.