Két és félmilliárd forintos kötvénykibocsátás Szombathelyen

2011.06.28. 19:29

A gazdasági bizottság kedden délután elfogadta az UniCredit bank ajánlatát.

Gazdasági bizottság 2011. június 28-i ülése

A gazdasági bizottság (a fotón) kedden délután elfogadta az UniCredit bank ajánlatát: két és félmilliárd forint értékű kötvényt bocsát ki a város. Az jó hír, hogy finanszírozható maradt az idei költségvetés, az viszont nem, hogy ennek a pénznek a jelentős részét a korábbi hitelek tőke- és kamattörlesztésére fordítja a város. Nehéz idők jönnek.

 Négy milliárdos hitelt terveztek
 
Szombathely közgyűlése az idei költségvetés elfogadásakor döntött 3,996 milliárd forint hitel felvételéről vagy kötvény kibocsátásáról. A közgyűlési döntést megelőzte egy pénzügyi kilábalási terv (önkormányzati finanszírozási program), amely nem csak azt tárta fel, hogy hogyan jutottunk idáig (mire vettük fel a korábbi hiteleket, és mikor), de egyben 2014-ig kijelölte a város pénzügyi mozgásterét, azaz azt, hogy mennyit költhetünk, és ehhez melyik évben mennyi hitelt vehetünk fel. Ezt a közgyűlés frakciói novemberben konszenzussal fogadták el, elismerve azt is, hogy egy kényszerpályán vagyunk. (Amire egyébként nem most kerültünk, és nem is kizárólag a mindenkori közgyűlés és városvezetés döntései miatt. Épp ezért nem kifejezetten építőek a politikai purparlék e tárgyban, viszont arra jók, hogy ne az elmúlt húsz év tanulságainak levonásával kelljen foglalkozni.)
 
Gazdasági bizottság 2011. június 28-i ülése
 
Fékezett habzású költségvetés
 
A város polgárai a bőrükön érzik a megszorításokat: a közgyűlés húzott valamennyit a szociális juttatásokból, iskolát zárt be, vont össze, nem lesz ingyenes a nyelvoktatás az óvodában, faragtak kulturális kiadásokból, nem éltünk a nagyszálló elővásárlási jogával, és lehetne sorolni.
 
A féket nem csak az önkormányzat húzta be, hanem a bankok is. Már tavaly sem finanszíroztak működési hiányt, az idén sem úgy tűnik, hogy erre vonatkozó ajánlatokkal ostromolnák a várost.
 
Két és félmilliárd a fizetőképesség megőrzésére
 
Az előzetes tárgyalások alapján ezért (első körben) a kölcsöntörlesztéshez szükséges 2 milliárd és még 500 millió forint kötvényből történő finanszírozására írt ki a közgyűlés pályázatot, melyre öt bankot hívott meg.
 
Az ötből kettő adott be érvényes ajánlatot, az UniCreditét fogadta el a bizottság, amely kiírásnak teljesen megfelelő ajánlatot adott. (A Raiffeisen nem a kiírásnak megfelelő feltételekkel indult.) A kötvénnyel finanszírozott összeg 2,5 milliárd. forint.
 
A bank fedezetet nem kért, a kamat, 9,5 százalék körüli (három havi BUBOR plusz 3,53 felár). A futamidő tíz év, három év türelmi idő után hét év alatt kell a tőkét törleszteni.
 
2 milliárd forintot a korábbi hitelek törlesztésére, kamatára fordítja a város, a maradék 500 milliót a tervek szerint az idei működési hiány finanszírozására – tájékoztatta az Alont a bizottsági ülés után Molnár Miklós, a város gazdasági alpolgármestere.
 
Hitelt hitelből…
 
A korábbi években felvett hitelek visszafizetésére 2009-ben 1,1 milliárd forint kölcsönt kellett felvenni, tavaly 1,35 milliárd forintot, az idén 2 milliárd forintot.
 
Arra a kérdésre, hogy meddig működhet ez így, hogy a hitelt is hitelből finanszírozzuk, Molnár Miklós azt válaszolta, hogy a novemberben elfogadott finanszírozási program szerint 2013-ban már nem vehetünk fel tőke- és kamattörlesztésre hitelt. (2012-ben erre a célra még igen, de a működésre már nem.) A gazdasági alpolgármester megjegyezte, hitelt felvenni hiteltörlesztésre nem jó. A 2005-2006-ban felvett svájci frankos hitelek kamata ugyan alacsony, az árfolyamveszteség viszont nagy, és a tőketörlesztés most jelent nagy terhet az önkormányzatnak. Erre a kötvénykibocsátásra most a város fizetőképességének megőrzése miatt volt szükség.
 
Ahhoz viszont hogy a pénzügy tervet tartani lehessen, nagy költségvetési fegyelemre van szükség. Egyre kevésbé készségesen hiteleznek a bankok az önkormányzatoknak, viszont egy fegyelmezett, középtávon kiszámítható finanszírozási program viszont jó pont a pénzintézeteknél – ha a döntéshozók betartják, és nem puhítják fel a költségvetést – hangsúlyozta az alpolgármester.
 
Az idén – a már sorolt megszorítások révén is – 500 millió forintra csökkent a működési hiány a 2010-es 1,7 milliárd forinthoz képest. Molnár Miklós hangsúlyozta: ahhoz, hogy a novemberben elfogadott pénzügyi tervet tartani tudja a város, az idei hiányt nem lehet túllépni, de jövőre még keményebb lesz a helyzet, mert 2012-ben egy forint működési hiányt sem tartalmazhat a költségvetés. (Ami azt jelenti, hogy - változatlan feltételek mellett - a működésből 500 millió forintot ismét ki kell venni.)
 
A jövő évi büdzsé tervezésének a nyári szünet után kezdenek neki, a kilábalási tervben szereplő peremfeltételek szerint – figyelembe véve az addig esetleg megszülető, az önkormányzatok finanszírozását érintő jogszabályokat is.

 

.