Komoly érdeklődés mellett zajlott az Új Széchenyi Terv bemutatója Szombathelyen

2011.01.26. 17:10

Hogy mekkora szüksége van ma forrásokra a vállalkozásoknak az is mutatja, hogy milyen nagy számban jelentek meg a helyi gazdasági élet szereplői a Tóvendéglőben.

Hogy mekkora szüksége van ma forrásokra a vállalkozásoknak az is mutatja, hogy milyen nagy számban jelentek meg a helyi gazdasági élet szereplői a Tóvendéglőben tartott Új Széchenyi Terv bemutatón.

Az országjárás hatodik állomásához érkezett Szombathelyen, ahol nagy érdeklődés kísérte a rendezvényt, vállalatok vezetői, gazdasági kamarák, a helyi önkormányzat képviselői és vállalkozók töltötték meg a mintegy 250-300 fős termet.

A kormány gazdaságélénkítésre szánt csomagját Petykó Zoltán a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség elnöke mutatta be, aki elmondta, az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) a növekedés gazdaságpolitikája, amely a GDP növekedését első sorban a beruházások növekedésével kívánja elérni, ehhez eszköz a foglalkoztatás bővítése, a technológiai- és tudományos innováció, valamint az új piacok megnyerése.

Az Új Széchenyi Terv 2014-ig legfontosabb célkitűzései a beruházási rátát 17 százalékról 22 százalékra növelni, a jelenlegi egy százalékos GDP növekedés helyett 4-6 százalékos növekedést elérni és nem utolsó sorban 250-300 ezer új munkahelyet teremteni - hangoztatta Petykó Zoltán.

Petykó Zoltán hangsúlyozta: az ÚSZT hét kitörési ponttal is rendelkezik, ezek az egészségipar, a zöldgazdaság, az otthonteremtés, a vállalkozásfejlesztés, az innováció, a foglalkoztatás fejlesztése és a közlekedés fejlesztése.

A gazdasági növekedés az Új Széchenyi Terven keresztül fog megindulni és ebben a fő hangsúly a termelő és a technológiai szektorokon lesz. Nagy súlyt helyez a kormány az innovációra, "az ÚSZT keretében megvalósuló innováció fejlesztéssel a következő évtizedben Magyarország az innovációs nagyhatalmak sorába emelkedhet" – mondta.

A kutatási és fejlesztési források elvonása a vállalkozóktól és ezeknek a pénzeknek a pénzeknek a szétosztása más célokra, az elmúlt évek egyik "legszégyenteljesebb" eljárása volt, aminek a hatékonyság csökkenése volt az eredménye - hangoztatta.

Az Új Széchenyi Terv pályázataira első lépcsőben január 17-től lehet beadni pályázatokat tizenhat konstrukció keretében, közlekedésfejlesztésre, valamint atipikus foglalkoztatás fejlesztésre mintegy 597 milliárd forint áll rendelkezésre - sorolta.

Második körben március elsejétől nyílik meg pályázatok beadására lehetőség, ami 78 új konstrukcióban jelenik majd meg, vállalkozásfejlesztés, közlekedésfejlesztés, zöld gazdaság, foglalkoztatás fejlesztés, egészségipar és innováció területén, amelyre mintegy 510 milliárd forint áll rendelkezésre - tette hozzá az NFÜ elnöke.

A további előadásokban a fejlesztési ügynökség és a különböző operatív programok irányító hatóságainak vezető munkatársai adtak tájékoztatást a területüket érintő pályázati lehetőségekről.

A később fórummá alakult tanácskozáson több felszólaló sürgette, a részletes pályázati kiírások mielőbbi megjelentetését, ugyanakkor valamennyien üdvözölték azt az ígéretet, hogy az Új Széchenyi Terv pályázatai által a kis- és középvállalkozások, sőt a mikrovállalkozások is nagyobb lehetőségekhez juthatnak.

.