Könyvbemutatóval, felolvasással, pecsételéssel zajlott a Bloomsday Szombathelyen

2012.06.16. 21:32

Bemutatták az Ulysses új magyar nyelvű fordítását.

James Joyce Ulysses című korszakalkotó regényének új magyar nyelvű fordításából is felolvastak szombaton a Bloomsday megnyitóján, amelyet Szombathelyen, az író szobránál, a regényben is megnevezett Fő tér 41-es számú ház előtt tartottak.

Az Ulysses egyik főhőse, Leopold Bloom (Virág Lipót) a regény szerint Szombathelyen született, és a kutatások szerint alakjában felismerhető Joyce egy hasonló nevű, a Vas megyei városból származó ismerőse. Bloom a történetben szülőházának nevezi meg a Fő tér 41-es számú házat, melynek a falából ma James Joyce szobra "lép ki" meghökkentve az arra járó idegeneket.

Az ünnepségen Dermot McGauran, Írország budapesti nagykövetségének ügyvezető titkára köszöntőjében azt hangsúlyozta: a két ország barátsága ezen a világhírű irodalmi alkotáson keresztül is erősödik.

A diplomata elismeréssel szól arról, hogy Magyarországon működik olyan irodalomkedvelő közösség - A Magyarországi James Joyce Társaság - amely kutatásaival hozzájárul az író életművének bemutatásához.

Az idei Bloomsday sem lehetett meg a hagyományos "pecsételés" nélkül, ezúttal liszttel szórták fel a város főterét, a pecsétnyomok pedig a különböző helyszínekre vezették el az érdeklődőket.

A nap fő eseménye a megnyitót követően a szombathelyi Agora Szalonban zajlott, ahol hivatalosan is bemutatták az Ulysses új magyar nyelvű fordítását. Az eseményen jelen volt a Kappanyos András által vezetett fordítói gárda is, az olvasók személyesen tehették fel kérdéseiket, de ott voltak az eseményen a Magyarországi James Joyce Társaság tagjai és neves James Joyce kutatók, akik a rendezvénysorozathoz kapcsolódva tartották Szombathelyen pénteken kezdődött két napos konferenciájukat.

A programok sora kiállítás megnyitóval folytatódott, majd koncertekkel fejeződött be.

James Joyce: Ulysses – Elolvastam

Hosszú évek tilitolija után végre letudtam ezt a feladatot is: elolvastam James Joyce nagyregényét, az Ulyssest. A regényről több tonnányi tudományos tanulmány született, ha valakinek ilyen hiányzik, az kattintson ide, ha viszont egy véleményre kíváncsi a sok közül, olvasson tovább.

.