Olvasói levél: Szombathelyről a Varsói Klímacsúcsra

2013.11.22. 18:03

Az időzített bomba óraszerkezete vészesen ketyeg.

2013. november 15-16. között Varsóban a Kultúra és Tudomány Palotájában rendezék meg az ENSZ Varsói Klímakonferenciájának (COP19) kísérőrendezvényeként a Citizens' energy for a good climate (Polgárok Energiája a jó Klímáért) Konferencia az Európai Parlament Zöldek/ Európai Szabad Szövetség támogatásával.

A Varsóban megtartott jelentős klímakonferencián Vas megyéből Bogáti András és György Gábor István társaságában vettem részt.

Egy nemrég történt természeti katasztrófán keresztül is könnyen belátható a klímavédelem jelentősége: a legfrissebb híradások szerint a Fülöp szigeti tájfun pusztítása több mint 4 ezer ember életét követelte és 1 millió házat tett tönkre.

E példa is bizonyítja, hogy a természet erői milyen óriási pusztításokra képesek. Az emberi tevékenységünk is elősegíti, hogy a Földünk klímája hektikusan változik.

Varsói klímakonferencia
Nem kérnek a plázagázból

A Varsóba történő megérkezésünk estéjén Lech Kowalski „Drill, Baby Drill” c. dokumentumfilmjét néztük meg, ahol a szerzővel és több neves európai zöld aktivistával is találkozhattunk, konzultálhattunk. A film is alátámasztotta, hogy a palagáz kitermelése a jelenlegi technológiát figyelembe véve számos veszélyt jelent az emberre, és annak környezetére.

A konferencia egyik kiemelt témája volt, hogy a civil zöld mozgalom szakemberei, szakértői feltárják mindazokat a gondokat, amik terhelik mindennapjainkban Földünk klímáját. Közösen és felelősen rávilágítsanak a nemkívánatos folyamatok veszélyeire és szorgalmazzák a megoldást. 

Este a Visztula hídján


A konferencia résztvevői felhívták a lengyelországi illetékesek figyelmét arra, hogy milyen energiaszerkezet javíthat a jelenlegi nem túl rózsás helyzeten, ami szerint 10 legszennyezettebb európai városa közül 6 Lengyelországban található. A lengyel toplista élén Krakkó áll. 

E konferencia nem megkerülhető célja volt Földünk klímaromlásának bemutatása és egy kevésbé szennyező energiaszerkezet megtalálása. Lengyelország légszennyezettségéért legnagyobbrészt, a nagy számban üzemelő szénerőművek a felelősek. Elengedhetetlen, hogy a jelenlegi fosszilis energiafelhasználás visszaszoruljon és helyet kapjanak a zöldebb energiaforrások.

György Gábor István,  Bogáti András, György István Péter
György Gábor István,  Bogáti András, György István Péter


Nevesíteni kell azt az energiamixet, ami kevesebb üvegházhatású gáz kibocsátásával jár. Nem utolsósorban sokkal többet kell áldozni arra, hogy az energiafelhasználás a fenntartható fejlődés mellett számottevően ne emelkedjen.  A klímakonferencia ideje alatt több értékes találkozásra került sor, többek között Rebecca Harms-szal, a Zöldek Európai parlamenti frakciójának vezetőjével és Christiane Brunner Osztrák Zöldek parlamenti képviselőjével is találkoztunk.

A demonstráció
A demonstráció

A klímakonferencia zárását követően mi is csatlakoztunk a Varsó központjából induló több mint 4 km-es, 3 ezer főt számláló klímademonstrációhoz. A menetben a Föld minden részéből érkezők jelen voltak. Figyelemfelhívó transzparensekkel, zászlókkal vonultunk és rigmusokkal, skandálással, dalokkal az emberiségre, az élő környezetre leselkedő veszélyekre hívtuk fel a figyelmet.

Megkezdődött a visszaszámlálás. Ma még nagy eséllyel megállíthatjuk a feltételezhetően emberi tevékenység által is okozott klímaszennyezést. Varsóban bebizonyosodott, hogy minden ember közös érdeke lenne a klímaszennyezés elleni fellépés, a gazdasági érdekeket további ésszerű határok közé kellene szorítani a kiemelten klímaszennyező területeken. Nagy szükség lesz az összefogásra szűkebb hazánkban is!

Varsói klímakonferencia


Természetünk és környezetünk védelme érdekében e pár napban tapasztaltak további cselekvésre késztetnek bennünket, remélhetőleg másokat is. E klímakonferencia szűkebb környezetünknek is üzenetet küld, és azt ajánlja: Az Emberiség, a Föld jövője rajtunk és rajtad, mindenkin múlik. Az egyetlen kiutat az összefogás jelentheti, hogy jövőnk jobb és élhetőbb legyen!
Szerző: György István Péter
Fotó: György&György

.