Együttműködési megállapodás Kőszeg, az ISES Alapítvány és a Pannon Egyetem között

2013.12.10. 14:25

Kőszeg Város Önkormányzata, az ott működő ISES Alapítvány, a Kőszegi Európa-ház Egyesület és a Pannon Egyetem oktatási, kutatási és innovációs feladataik közös megvalósítására együttműködési szerződést kötött, melyet az intézmények vezetői december 10-én ünnepélyes keretek között írtak alá.

Az együttműködés elsődleges célja Kőszeg város és régiója oktatási, kutatási és innovációs tevékenységének fejlesztése. A Pannon Egyetem műszaki, tudományos és oktatási potenciáljával hozzá kíván járulni a régió fejlesztéséhez, ennek első lépése telephely alapítása. Az ISES Alapítvány székháza képzési hellyé válhat az együttműködés által és a fenntartható fejlődés fontos eszköze lehet nemcsak régiós, hanem országos szinten is.

A Pannon Egyetem olyan hálózati modell szerint működik, amely egyszerre garantálja a minőséget és fenntarthatóságot hálózata minden pontján. Az intézmény nemzeti stratégiai innovációs projektek megvalósításán dolgozik, melyek kiterjesztése a régióra valamennyiünk érdeke, hangsúlyozta Dr. Friedler Ferenc rektor az aláírás alkalmával. Az innovácós projektek adják a stabil és minőségi hátteret a gazdaság által igényelt képzésekhez.

Huber László, Kőszeg város polgármestere kiemelte az iskolavárosi jelleg fontosságát Kőszeg történetében. Reményének adott hangot, hogy a következő akadémiai évtől már kőszegi diákok is polgárai lesznek  a városban működő egyetemnek.

Dr. Miszlivetz Ferenc, az ISES Alapítvány kuratóriumi elnöke, a Magyar UNESCO Bizottság társadalomtudományokért felelős alelnöke elmondta, az új együttműködés és hosszútávú partnerség a Nyugat-Dunántúl egyik meghatározó és minden szempontból sikeres egyetemével lehetőséget teremt arra, hogy Kőszegen a felsőoktatás minden szinten – az alapképzéstől a  posztgraduális és mesterképzésen át a doktori és posztdoktori képzésig, mind magyar mind angol nyelven meghonosodjon.
Az ISES interdiszciplináris kutatási programjait nagymértékben gazdagítják a Pannon Egyetemen folyó kutatások. Ezzel olyan innovációs és kutatási kapacitás jöhet létre, amely a felsőoktatási kínálatot a legújabb vállalati, önkormányzati és akadémiai igények kielégítésére is alkalmassá teszi.

A képzések mellett az új együttműködéseben fontos szerepet játszik a kultúra. A kulturális rendezvényeknek közel 20 éve már  a Kőszegi Európa Ház Egyesület ad otthont. Ezzel kapcsolatban dr. Bokányi Péter elmondta, hogy az egyesület célja 1995-ös megalakulása óta, hogy tevékenyen vegyen részt Kőszeg és a régió kulturális, tudományos tevékenységében. E célból hozta létre a Kristóf Ágota Műhelyet, amelynek célja a nyugati magyar emigráció irodalmának kutatása, bemutatása. 2014 kiemelt feladata az Egyesület számára a Holokauszt Emlékév kapcsán a kőszegi zsidóságról való megemlékezés konferencián, workshopokon, kiadványokon keresztül. A Kőszegi Európa-ház Egyesület köszöni a Pannon Egyetemmel való együttműködés lehetőségét, s bízunk abban, számos olyan közös pontja van és lesz tevékenységeinknek, amelyek révén kölcsönösen segíthetjük egymás munkáját.

Az ISES Alapítvány által működtetett posztgraduális egyetemi központ az elmúlt években jelentősen továbbfejlődött. 2010-től ismét elnyerte az Európai Bizottságtól a Jean Monnet Kiválósági Központ címet és 2011-től a Kulturális örökség menedzsment programmal UNESCO tanszéket működtet. A Kreatív városok és fenntarthatóság címmel indított kutatási programját jövőre a Kőszeg-Szombathely városegyüttes fejlesztési lehetőségeinek és kreativitás-potenciáljának felmérésével folytatja. Emellett ösztöndíjprogramot hirdet kiváló fiatal és senior nemzetközi és hazai kutatóknak,  egy poszt-doktori „legfelsőbb szintű” (advanced study) kutatóközpont megalapításának szándékával.

A Pannon Egyetem három alaptevékenysége – az oktatás, a kutatás és az innovációs tevékenység – egymásra épülő, egymást erősítő működésével szolgálja együttműködő partnereit, hallgatóit és a piaci szereplőket. Ezek a tevékenységek egyenrangúak és saját területükön versenyképesek. A kutatás és R&D projekttevékenység forrással, feladattal és a tantervek folyamatos megújulásával támogatja a képzéseket. Más egyetemekkel és ipari partnerekkel folytatott kapcsolataikban a hosszú távú fejlesztési folyamatok során is ezt a módszert alkalmazzák. Az együttműködések minden esetben hosszú távú szakmai és gazdasági célok teljesítését szolgálják.

.