Közel ötmilliárdos fejlesztés a veszprémi kórházban

2011.01.26. 17:34

A veszprémi Csolnoky Ferenc Kórházban 4,8 milliárd forintos fejlesztés valósulhat meg 2012 szeptemberéig; a megyei önkormányzat 500 milliós önrészéhez 4,3 milliárd forint uniós támogatás társul.

A veszprémi Csolnoky Ferenc Kórházban 4,8 milliárd forintos fejlesztés valósulhat meg 2012 szeptemberéig; a megyei önkormányzat 500 milliós önrészéhez 4,3 milliárd forint uniós támogatás társul.

Szavai szerint, ha ehhez az összeghez hozzá számítják a kórházi sürgősségi ellátás több hónapja zajló korszerűsítésre fordított 500 millió forintot, akkor a teljes beruházás meghaladja az ötmilliárd forintot. A főigazgató szerint ilyen átfogó fejlesztés a veszprémi kórházban még nem volt; a modernizálás valamennyi osztályt érinti.

Nagy Attila főorvos, a sebészeti centrum vezetője elmondta: teljesen felújítják a központi műtőblokkot, a jelenlegi hat mellé egy újabbat is létesítenek. A műtőkkel "szoros kapcsolatban" valósul meg az új központi sterilizáló, a központi intenzív osztály, és kialakítják a stroke centrumot is - mondta.

Szajkó Viktória projektmenedzser ismertetése szerint fejlesztik a képalkotó diagnosztikai technológiát is, kicserélik az ultrahangos vizsgálóeszközöket, korszerűsödik az aneszteziológia, a radiológia, a neurológia, továbbá a bel- és bőrgyógyászati osztály, valamint javítják a betegfogadás és -tájékoztatás rendszerét is.
A menedzser közlése szerint 2,5 milliárd forint jut új orvosi gépek és műszerek beszerzésére, valamint az informatika fejlesztésére, míg az építési beruházások és átalakítások 1,6 milliárdot tesznek ki. Az átépítéssel érintett terület nagysága meghaladja a nyolcezer négyzetmétert - tette hozzá. Szajkó Viktória hangsúlyozta, hogy a projekt megvalósulása nem csak Veszprémben és a megyében, de az egész közép-dunántúli régió betegellátásában minőségi előrelépést jelent majd.

Cserháti Péter, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium helyettes államtitkára a rendezvényen azt emelte ki, hogy a az idei év a kórházi struktúra-átalakítás és fejlesztés éve lesz. Elmondta: az elkövetkező három évre 70 milliárd forint áll rendelkezésre struktúra-építésre, s ehhez járul még a humánerőforrás-fejlesztésre (szűrési programokra, népegészségügyre) fordítható összeg is, amely 15-20 milliárdos nagyságrendű összeg a ciklus végéig.

A helyettes államtitkár utalt arra is, hogy jelenleg négyszáz orvos hiányzik a sürgősségi ellátás rendszeréből, a pótlásuk azonban legalább négy-öt évbe telik optimális esetben is, azaz, ha nem "vándorolnak" el Magyarországról a pályakezdő orvosok. Rámutatott: tavaly már 1115 rezidens kérte - az előző évi 800-al szemben - hatósági bizonyítvány kiadását külföldre távozásához.

A helyettes államtitkár a helyzetet döbbenetesnek nevezte, rámutatva arra: a struktúraváltáson túl a másik fontos teendő az életpálya-program biztosítása és biztonsága, az orvoskollégák motiválása.
Cserháti Péter hangsúlyozta azt is, hogy a kórházi fejlesztések körében az ambuláns ellátásnak és az egynapos sebészetnek elsődlegességet kell kapnia.

.