Szombathelyi közgyűlés, 2014. november, délután: A baloldal beszélt, a jobboldal döntött

2014.11.04. 00:25

Címszavakban a délutánról: Az új közgyűlés első milliomosa, Nullkilométeres alpolgármesterek, Párbeszéd, Az ügyvédi kamara utolsó párttitkára, Rendkívüli közgyűlés hat percben. Czika László fotóival.

Előzmény:

Fél három van már, amikor a harmadik napirendi pont keretében sor kerül a bizottsági elnökök és a bizottságok tagjainak megválasztására. (Amint megkapjuk a részletes listát a városházáról, közöljük.)

Lendvai Ferenc az új közgyűlés első milliomosa?

A tanácsnok választásáról szóló napirendi pont hosszabb vitát generál. Puskás Tivadar Lendvai Ferencre tesz javaslatot, aki az oktatás, az informatika, a társadalmi kapcsolatok és a külkapcsolatok területein lenne a segítségére.

Czeglédy Csaba szerint túlzás, hogy Lendvait, aki elesett az alpolgármesteri poszttól, úgy akarják kompenzálni, hogy képviselőként, bizottsági elnökként és tanácsnokként is tiszteletdíjban részesül, csak az a kérdés, hogy ezeken kívül el tudja-e látni marketingvezetői munkáját is a Vasivíznél, amit eddig nyolc órában végzett, és amiért nem mellesleg szintén díjazásban részesül. Így összesen nagyobb összeget vihet majd haza, mint a polgármester.

Puskás Tivadar azt mondja, az SZMSZ rendelkezik a díjazásról, ennek megfelelő fizetést kap majd Lendvai Ferenc is.

Lendvai szól, először helyesbít, nem kommunikációs vezető, hanem marketingvezető a beosztása a Vasivíznél, amely a megye legnagyobb közműszolgáltatója, így nem kell magyarázni, miért van szükség a cégnél marketinges szakemberre. Egyébként pedig a jövőben csökkentett munkaidőben dolgozik majd ebben a beosztásában.

Balassa Péter felhívja a figyelmet arra, hogy korábban több (kettő) tanácsnok segítette a polgármester munkáját, ezért Lendvai Ferencet támogatja.

Nemény András pedig arra hívja fel a figyelmet, hogy Lendvai marketingvezetői ténykedésének ideje alatt kevesebb vizet használtak a fogyasztók, mint korábban, „ezért” havonta bruttó 490 ezer forintot vett fel. Lehet, hogy az új közgyűlés történetének első milliomosa Lendvai Ferenc lesz – vonja le a tanulságot Nemény.

Puskás Tivadar Balassára „licitál”: olyan is előfordult, hogy három tanácsnok dolgozott a polgármester mellett.

Újra Lendvai beszél: minden vállalt tisztséget el tud majd látni – mondja. Fizika-technika szakos tanárként oktatási és informatikai kérdésekben jártas, 8 évig tanított. 16 évet töltött a marketing és reklám üzletágban.

Horváth Attila újabb érvet hoz: ha ezentúl részmunkaidőben is el lehet majd látni a Vasivíz marketingvezetői feladatait, korábban miért kellett főállásban alkalmazni Lendvait?

Puskás Tivadar válaszol: Lehet, hogy most napi négy órás munkára felvesznek valakit.

Minden esetre 11 igen, 7 nem és 3 tartózkodás a szavazás eredménye, így Lendvai Ferencet tanácsnokká választják.

Nullkilométeres alpolgármesterek

Következik a polgármester és az alpolgármesterek illetményéről, valamint egyéb juttatásairól szóló szavazás. És persze ahogy azt sejteni lehet, a vita itt sem marad el.

Czeglédy Csaba úgy véli, a mai közgyűlés arról szól, hogy a jobboldal vállon veregeti magát, illetve pénzt osztogat saját magának. Felhívja a figyelmet, hogy nem csak Lendvai Ferenc fizetése érdekes, hanem a két „nullkilométeres” polgármesteré, Illés Károlyé és Koczka Tiboré is. Az előterjesztés szerint a törvényben megengedett legnagyobb összegű tiszteletdíjat kapnák. A Czeglédy vezette frakció módosítót javasol: az alpolgármesterek a törvényi minimum illetményt kapják meg.

Balassa Péter egyetért, Horváth Attila pedig hozzáteszi, hogy az alpolgármesterek (nullkilométer ide vagy oda) az elvégzett munka alapján kapják a fizetésüket, és kívánatos lenne, ha senki sem keresne többet, mint a polgármester.

A testület megszavazza a polgármesteri és az alpolgármesteri fizetésekről, illetményekről szóló előterjesztést.


Tudósításunk félidejében szusszanásképpen kérjük olvasóinkat, nézzék meg a külsős bizottsági tagok eskütételéről készült fotósorozatunkat.

Szombathelyi közgyűlés 2014. november, délután

Szombathelyi közgyűlés 2014. november, délután

Szombathelyi közgyűlés 2014. november, délután

Szombathelyi közgyűlés 2014. november, délután

Szombathelyi közgyűlés 2014. november, délután

Szombathelyi közgyűlés 2014. november, délután

Szombathelyi közgyűlés 2014. november, délután

Szombathelyi közgyűlés 2014. november, délután

Szombathelyi közgyűlés 2014. november, délután

Szombathelyi közgyűlés 2014. november, délután


Most pedig folytatjuk.

Puskás: „Párbeszéd van”

Itt felgyorsul a tempó, egészen a kilences napirendi pontig, amely leginkább az előző közgyűlés óta eltelt időszak fontos eseményeiről szól.

Ha ön is kíváncsi arra, hogy ebben az időszakban mi mindent csinált Puskás Tivadar, akkor ide kattintva tanulmányozhatja a listát.

Ezúttal is a baloldal diktálja az iramot.

Nemény András azt kifogásolja, hogy az alpolgármesterek munkájáról nem esik szó az előterjesztésben.

Czeglédy Csaba azt firtatja, hogyan történt Artner Tamás, a Haladás vezetőedzőjének menesztése? Felveti, hogy Puskás Tivadar hívassa össze a Haladás ügyvezetőjével a taggyűlést, ahol az ügyvezető számoljon be arról, hogy mit tett a csapatért. Illetve mit akar tenni annak érdekében, hogy a Haladás ne essen ki az első osztályból. Az ügyvezető Czeglédy szerint nem a többségi tulajdonos és a szombathelyiek, hanem egy szűk üzleti kör érdekeit szolgálja. Az új szakvezetőről is megvan a véleménye: egy ilyen kritikus helyzet megoldására nem ő a legalkalmasabb ember. Beszél még arról, hogy szüksége lenne a Haladás könyvelésének átvizsgálására. Tolmácsolások számlázásáról szóló híreszteléseket említ.

Következik a Falco-gyár ügye. Czeglédy először egy adatot említ: a gyár Szombathelyen az ipari szennyezés 67 százalékáért felelős. 2015. július 6-ig kell megszereznie az IPPC engedélyt (lefordítjuk: egységes környezethasználati engedély), tehát a város az elkövetkező hónapokban tud szigortani a helyi szabályokon annak érdekében, hogy jogi eszközökkel megoldja a környéken élők által évek óta hangoztatott problémákat. Egy példa: a közelmúltban derült ki, hogy a gyár a zajkibocsátásra vonatkozó előírásokat nem tudja teljesíteni. A frakcióvezető azt is kifogásolja, hogy a Vas megyei környezetvédelmi hatóság elfogultságot jelentett be, így ha a lakók a Falcoval kapcsolatos bejelentést tesznek, Győrből küldenek ide szakembereket.

Horváth Attila szólal fel: szerinte az ellenzék által felvetett kérdésekre nem válaszol a városvezetés, hanem a polgármester lezárja az adott vitákat.

Puskás Tivadar azt mondja, párbeszéd van, ha kérdéseket kapnak, megválaszolják azokat.

Mindazonáltal a fenti kérdésekre nem érkeznek válaszok.

Az ügyvédi kamara utolsó párttitkára

Szóba kerül több beruházás ügye. Akik kérdeznek: a baloldali koalíció tagjai, Horváth Soma, Tóth Kálmán, Ipkovich György, aki válaszol: Lakézi Gábor.

Többek között: elkészül-e időre a sportház felújítása (elhúzódott a közbeszerzési eljárás, de valószínűleg igen), a Vadász utca vízelvezetése nem megoldott, több mint tízéves a probléma, az ingatlanokat veszélyezteti a víz (komolyabb beavatkozásra van szükség, tisztázni kell, mi a probléma, de az biztos, hogy Szombathelyen az elmúlt csapadékos időszak miatt mindenhol magas a talaj vízszintje, ezért a szigeteletlen pincékből nem tűnik el a víz csupán a vízelvezető árkok rendbetételével), a Mesevár óvoda felújítása kapcsán problémákat jeleztek a szülők, mikorra várható a munkálatok befejezése (előre nem látott akadályok miatt – például a fafödém szerkezetei elemei nagyon károsodtak – körülbelül egy hónapos csúszással kell számolni, a kivitelező november 30-i határidőt vállalt).

Takátsné Tenki Mária is szót kér, aki először bizottsági elnökként megköszöni a bizalmat, majd azt mondja, az ő, illetve a bizottsági tagok szakmai múltja a garancia arra, hogy jó munkát fognak végezni. Majd arról beszél, hogy a belvárosban jelentős változások történtek az elmúlt másfél hónapban (lásd aluljáró kitakarítása – majd előterjesztik: az egykori büfé helyén diák street art hely lehetne - járdák és parkolók felújítása. A képviselő hangsúlyozta a tömbbelsők fontosságát is.

Nemény András szerint Takátsné Tenki Máriát az teszi alkalmassá feladatának ellátásra, hogy ő az ügyvédi kamara utolsó párttitkára.

Puskás Tivadar szerint ez a kijelentés nem úriemberhez méltó.

Horváth Soma Ádám a Derkovits-lakótelep Szűrcsapó utca 2, 4, illetve 6 számú házsorok melletti szolgáltatóháznál uralkodó áldatlan állapotok megszüntetéséről érdeklődik, konkrétan arról, mikor épül ki a kamerarendszer?

Folyamatban van – hangzik el –, 1,3 milliót szavazott meg erre a célra a testület, de időközben az üzlettulajdonosok jelezték, hogy ők is vásárolnak kamerákat, amelyeket aztán a városnak ajándékoznak. Még novemberben be szeretnék fejezni a rendszer kiépítését.

Baloldali javaslatra megszavazzák, hogy a következő közgyűlésen (november 24-én) szerepeljen egy beszámoló a különféle fejlesztésekről, a Haladás pénzügyi átvilágítását végezzék el, erről szintén a decemberi közgyűlésre készüljön beszámoló, Tóth Miklós ügyvezető pedig számoljon be eddigi tevékenységéről, jövőbeni terveiről, illetve arról, hogyan képzelik el a lejárt szerződésű játékosok jövőjét.

Rendkívüli közgyűlés hat percben

Zárt ülés következik, majd rendkívüli közgyűlés. Puskás Tivadar 18.45-kor megállapítja, hogy megvan a határozatképesség, Czeglédy Csaba percekig beszél, majd javaslatát elutasítják, szavaznak a kiosztott napirendről, amit 10 igen szavazattal és 11 tartózkodással elutasítanak, végül Puskás Tivadar 18.51-kor bejelenti, hogy a közgyűlésnek vége.

Ezek lettek volna a napirendi pontok.

A rendkívüli közgyűlésen is a baloldal beszélt a legtöbbet.

Fotó: Czika László

Előzmény:

.