Egyszerre akár tízezrek telefonjainak lehallgatását és az internetes tevékenységük követését is tervezik.
Hivatalos igazolványképekből épülne és gyakorlatilag bármelyik állami szerv hozzáférhetne, amelynek csak egy csepp rendészeti jogosítványa van ahhoz az adatbázishoz, amelyet a Belügyminisztérium hozna létre. Az erről szóló törvénytervezet már elkészült, véleményezni is lehet, igaz, csak néhány napig, szeptember elsejéig - számol be a Napi.hu.
"Viszonylag széles körben férhetnének hozzá az állami szervek az új adatbázishoz. A törvényjavaslat indoklása 18 ilyen esetet sorol fel a meglehetősen tág bűnmegelőzéstől kezdve, a bűncselekmény felderítésén, megszakításán át a titkosszolgálatok titkos adatszerző tevékenységéig, de említik az iparbiztonságot és a személyvédelmet is.
Nem alakulna ki egy személyi mappa minden polgáról, vagyis az arcképen kívül más természetes azonosítót - nevet, lakcímet - nem, csak egy kapcsolati kódot tárolnának. Szükség esetén ezzel a kapcsolati kóddal lehetne hozzáférni a társadatbázisokhoz, így csak konkrét kérésre rendelhetnek képet a személyes adatokhoz. A tárolt arckép a profilokban csak egyedi igények esetén lenne kereshető."
A tervezet szerint a mobil-, telefon- és internetszolgáltatóknak a jövőben is lehetővé kell tenniük az ügyfeleik teljes lehallgatását. A szolgáltatóknak olyan kapacitásokat kell kiépíteniük, amely révén egyszerre akár több tízezer előfizető lehallgatása, nyomon követése sem lenne probléma. A Napi.hu ehhez hozzáteszi: A ez ma sincs másképp, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálatnak, a Nemzeti Védelmi Szolgálatnak vagy épp a Terrorelhárítási Központnak nincs más dolga, mint ráállni az adott telefonszámra - persze ehhez bírósági vagy legalább igazságügyi miniszteri engedély szükséges.