Kriminológus a soproni kivégzésről

2012.04.20. 12:08

A szakember szerint ki nem elégített vágyak vannak a háttérben.

A család 6 éves korig tud hatni a gyerekre, de amint iskolába kezd járni, akkor az iskolának, a társaknak, a tömegkommunikációs eszközöknek sokkal nagyobb hatása lesz rájuk - közölte a kriminológus.

A rendőrök szerint gyakorlatilag levadászták, kivégezték áldozataikat a soproni támadók. A három kamasz állítólag már hetekkel ezelőtt eldöntötte, hogy megöli a lőtér vezetőjét; fegyvereket és pénzt akartak szerezni.

A másik áldozattal azért végeztek, mert rosszkor volt, rossz helyen. A lőtéren zsákmányolt 70 ezer forinttal pedig elmentek egy kaszinóba szórakozni.

Az, hogy a három kamasz előre kitervelte a cselekményt, az Németh Zsolt, kriminológus szerint arra utal, hogy ép elméjű és logikus gondolkodású fiatal gyerekekről van szók, akik "nyilván tájékozódtak a világban, néznek televíziót, számítógépeznek, látnak sok akciófilmet és elképzelték, hogy ez így szerezhető meg" – mondta. Hozzátette: nem gondoltak arra, mi lesz ennek a vége, "Hogy az életük derékba tört, illetve a családjaiknak és különösen áldozat családtagjainak. Ez fel sem merült bennük" – közölte.

Arra a kérdésre, hogy hibázott-e valaki, ami miatt mindez megtörténhetett, erről, Németh Zsolt elmondta: „természetesen sok hibázó volt, sok kis hiba, s ez adódott össze ekkorára, de felelőst nem hiszem, hogy meg tudnánk nevezni” – közölte. Hozzátette: „az élet az ilyen, bonyolódik, zajlik, minden féle hatások érik az embert és egyszer csak cselekszik” – mondta a kriminológus Az Estében.

A kriminológus szerint talán abban hibázik a társadalom, hogy „nem tudjuk érzékeltetni a gyerekekkel, hogy az ember méltósága, a másik ember, a gondolataik, az egészsége azok szentek, ezeket tiszteletben kellene tartani” – mondta.

Az elkövetők osztályfőnöke szerint a három fiúból kettő rendezett családi körülmények között élt, a harmadik pedig jómódban, és öt nyelven beszélt. Ezzel kapcsolatban Németh Zsolt elmondta, hogy „Ezek nem kardinális tényezők. Abból is van következmény, hogy valaki hogyan él, hogyan nevelkedik, milyen családba születik, de nem válik feltétlenül bűnelkövetővé, az, aki rossz helyre született, ugyanakkor az, aki jó helyre született, az is bármit tehet” - közölte.

Hozzátéve: "azt ne felejtsük el, hogy a család 6 éves korig tud hatni a gyerekre, de amint iskolába kezd járni, akkor az iskolának, a társaknak, a tömegkommunikációs eszközöknek és az internetnek sokkal nagyobb hatása van a gyerekre" - közölte.

Arra a kérdésre, hogy mi magyarázhatja a három fiatal tettét, erről a kriminológus elmondta, hogy nagyon sok tényező befolyásolhatta őket. Németh Zsolt példaként felhozta, hogy a gének, a kromoszóma rendellenességek, a biológiai háttér, az érzékenyebb idegrendszer, a frusztráltság, a külvilággal való nehézkes viszony is hozzájárulhatott. Mint mondta: „ki nem elégített vágyaik voltak, s így gondolták kielégíteni. (…) Mindig van valami szükséglet a háttérben” – nyilatkozta Németh Zsolt.

.