Külföldi sajtó Magyarországról - választójog, Gyurcsány kihallgatása, végtörlesztés

2011.10.04. 12:26

Pozsony, Bécs, Párizs, Moszkva, 2011. október 4. kedd (MTI) - Bonyolódó sakkjátszma cím alatt közöl kommentárt a határon túli magyarok választójogáról a pozsonyi Új Szó napilap.

"Ha a határon túli magyarok is megkapják a magyarországi voksolás jogát, elemző legyen a talpán, aki meg meri becsülni annak majdani kimenetelét" - vélekedik a szerző.

"Ezek a potenciális választók jelentősen eltérő politikai preferenciákkal rendelkeznek, amihez szorosan kötődik a választási hajlandóság is. Ha az új magyar voksolási rendszer az előbb leírt alapokból indul ki, a többi között azt is nehezebb lesz meghatározni, hogy egy határon túliak szavazataival parlamentbe jutó képviselő inkább kinek köszönheti a mandátumát: egy ősei földjén élő nemzeti érzelmű erdélyinek vagy egy délvidéki származású liberális izraeli állampolgár szavazatának? Az ilyen eset már csak azért is lehetséges lesz, mivel csak korlátozott számú határon túli jut be az Országházba. Az új választási rendszerben így sajnos az is benne rejlik, hogy egymás ellen tudja fordítani az egyes határon túli nemzettesteket" - írja Horbulák Zsolt.

Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök hétfői kihallgatásával foglalkozott budapesti keltezésű beszámolójában a Der Standard. A vezető liberális osztrák napilap tudósítója, Gregor Mayer beszámolt arról, hogy az ügyészség épülete előtt Gyurcsány Ferencet támogató tüntetők gyűltek össze, és a volt kormányfő - akit a lap Orbán Viktor "kedvenc ellenségének" nevez - koncepciós pernek nevezte az ellene folyó eljárást.

A Legfőbb Ügyészség hivatali visszaéléssel gyanúsítja a volt miniszterelnököt egy, a kormányzati idejére eső ingatlanüzlettel összefüggésben - írta a Der Standard, Polt Péter legfőbb ügyész "Orbán politikai bizalmi embereként" említve. A tudósító a sukorói telekügyre utalva úgy vélekedik, hogy a visszaélés vádja egy valóban furcsaságoktól beárnyékolt ingatlanügyre vonatkozik.

"Feltűnőek az eltérő értékbecslések és a közbeszerzési kiírások kikerülését célzó +eseti törvényhozás+" - fogalmazott a Der Standard. http://derstandard.at/1317019102052/Amtsmissbrauch-Ungarns-Ex-Premier-Gyurcsany-vor-Justiz-geladen


Egy kis moszkvai per Budapesten címmel közölt fotóval illusztrált helyszíni tudósítást Gyurcsány Ferenc ügyészi meggyanúsításáról kedden a Libération című napilap. A baloldali francia újság tudósítója úgy látja, hogy "a politikai perek letűntnek hitt kora visszatér" Magyarországon, és a "volt miniszterelnök koncepciós eljárás áldozata". A sukorói kaszinóberuházással kapcsolatos ügyészi gyanú ismertetése után a cikk szerzője, Florence La Bruyere úgy vélekedik: az ügyészség tanúk hamis vallomásra való rábírásával próbált meg bizonyítékokat gyártani.

A Libération kommentárja szerint Orbán Viktor miniszterelnök soha nem bocsátott meg Gyurcsánynak a választási vereségekért, és ezért "úgy tartják, hogy közügyektől való többéves eltiltásra szándékozik ítéltetni riválisát".
http://www.liberation.fr/monde/01012363582-un-petit-proces-de-moscou-a-budapest

A Regnum orosz hírportál hírösszefoglalójában a svájci frank alapú hitelekről hozott törvényről ezt írta: "Úgy látjuk, a jelzáloghitelekben való eladósodás problémájának megoldása afféle vizsgává lett, amelyen az új magyar +elit+ komoly állami munkára való képességéről állított ki bizonyítványt. És Orbán Viktor és társai ezt a vizsgát nem állták ki, mert engedtek a könnyű pénzkereset kicsinyes csábításának. A felelős állami döntés egészen más utat követelt volna, nevezetesen az OTP és a devizaalapú jelzáloghitelek államosítását, azok átváltását forintra és átvitelét az OTP-be. Az ilyen megoldás természetesen csak abban az esetben lehetséges, ha megfelelnek a valóságnak a Magyarország devizatartalékairól ismert adatok. Úgy véljük, a probléma ilyen "felelős" megoldását elfogadta volna az EU országainak közvéleménye is. A mostani megoldást nem fogadja el" - írta az orosz hírportál.

http://www.regnum.ru/news/polit/1451935.html

.