Lezárult a szociális gazdaság fejlődését elősegítő ISEDE-NET projekt

2012.03.27. 17:10

A közel 2,5 millió eurós költségvetésű, több mint két éven át tartó európai együttműködésnek számos eredménye van, melyek az interneten a széles közönség számára is elérhetőek már.  

A közel 2,5 millió eurós költségvetésű, több mint két éven át tartó európai együttműködésnek számos eredménye van, melyek az interneten a széles közönség számára is elérhetőek már.

 

A közel 2,5 millió eurós költségvetésű, több mint két éven át tartó európai együttműködésnek számos eredménye van, melyek az interneten a széles közönség számára is elérhetőek már.

2009 őszén, olasz vezetéssel indult el az ISEDE-NET együttműködés, azzal a céllal, hogy a dél-kelet európai régióban elősegítse a szociális gazdaság fejlődését, hozzájáruljon egy, a szolidaritást is figyelembe vevő versenyképes munkaerőpiac kialakításához.

Olaszországban és Spanyolországban már vállalatbirodalmak épültek erre a gazdasági formára, a projektet vezető Brescia tartomány önkormányzata például egy 11 ezer főt foglalkoztató szociális szövetkezeti konzorcium létrejöttét és fejlődését segíti.

Isedenet-Szombathely

A nagyszabású, mintegy 2,5 millió eurós gazdasági projekthez 8 európai ország 12 szervezete csatlakozott; Magyarországot a szombathelyi Savaria Rehab-Team Nonprofit Kft. képviselte.

Az EU és a magyar állam által is támogatott együttműködés 2011 áprilisában egy sajtótájékoztatón mutatkozott be Szombathelyen, majd a projekt külföldi partnerei 2011 májusában jártak Magyarországon. Az általános információcsere mellett a szakemberek egész napos látogatást tettek az Őrségi Nemzeti Parkban, ahol azokat a jól működő kezdeményezéseket ismerték meg, melyek a térségi szociális gazdaság kialakulásának lehetnek szilárd alapkövei.

Stefano Benvenuti, európai uniós pénzügyi menedzser, a projektet menedzselő milánói EUR&CA munkatársa elégedetten nyilatkozott a látottakról:

„Más olvasni valamit egy országról, és más látni a gyakorlatban, hogy hogyan működnek a dolgok. Magyarországon a szociális gazdaság egyelőre embrionális állapotban létezik, de azok a vállalkozások, melyeket a tanulmányúton láttunk, minőségileg teljesen jó úton járnak” – mondta a szakember, aki úgy látja, az ilyen jellegű kezdeményezések nem akkor cselekszenek helyesen, ha a politikára és a törvényhozásra várnak, hanem ha maguk járnak elöl és kényszerítik ki a jogi és pénzügyi keretek változását” – nyilatkozta a sajtónak.

A projekt magyarországi záróeseményére 2012. március 27-én került sor Szombathelyen.

Szendi Zsuzsa szerint az ISEDE-NET együttműködés egyik legfontosabb eredménye a www.isede-net.eu webcímen elérhető honlap - amely a térség minden bizonnyal legátfogóbb szakportálja - jóval túlmutat a projekten. Itt kilenc nyelven érhetők el olyan, a tagok által megosztott információk, gyakorlati segédanyagok melyek minden, a szociális gazdaság területén dolgozó vagy az iránt érdeklődő vállalkozás, szervezet, közösség számára hasznosak lehetnek. A témák többek között felölelik a jog, a pénzügy, az üzletvitel és a marketing területét.

A témában úttörőnek számító honlap magyar nyelvű tartalmát a Savaria Rehab-Team gondozza. Lefordítják a külföldi partnerek anyagait, felkutatják és rendszerezik a szociális gazdaság témaköréhez tartozó magyar forrásokat és a saját szakembereik is aktívan részt vesznek az anyagok készítésében.

Ők készítik például most azt a tanulmányt, amely az újrahasznosítással készülő design tárgyak készítésének és értékesítésének megvalósíthatóságát vizsgálja szociális vállalkozási formában, és ehhez kapcsolódóan fordítják a nagy tapasztalatokkal rendelkező osztrák partner által készített gyakorlati kézikönyvet, melyet azok a vállalkozások használhatnak, akik szeretnének ezen az üzleti területen elindulni.

Mindenki – így a magyar érdeklődők számára is – rendkívül hasznos lehet az olasz partner által készített nagyszabású tanulmány is, amely az alternatív, nem kizárólag a profitra, illetve a rövid távú megtérülésre épülő pénzügyi szolgáltatásokat járja körül.

„Az ISEDE-NET legfontosabb tapasztalata az, hogy ezt lehet jól csinálni. A szociális gazdaság több európai országban már nemcsak vágy, hanem egy igen jól működő gazdasági szektor. Engem teljesen lenyűgözött például az olasz és osztrák gyakorlat, melyektől nagyon sokat lehet tanulni” – mondta a projekt záróeseményén Szendi Zsuzsa, aki szerint Magyarországon még nagyon sokat kell dolgozni, hogy ez a vállalkozási forma az őt megillető helyére kerüljön.

A külföldi példák alapján csak közös munkával, széles körű együttműködéssel lehet létrehozni olyan szociális „vállalatbirodalmakat”, melyekben a vállalkozások mellett a kormányzat, az önkormányzatok és a bankok is részt vesznek, így biztosítva a hátrányos helyzetű emberek számára a hosszú távú, valóban jövedelemtermelő munkát – hangzott el sajtótájékoztatón.

Sokatmondó az a szám, hogy míg a szociális foglalkoztatással foglalkozó magyar szervezeteknek a bevételek mindössze 2-5 százaléka származik értékesítésből, a többi valamilyen támogatás, addig a meglátogatott ilyen jellegű osztrák cégeknél ez az arány 60, az olaszoknál 70-80 százalék.

Néhány biztató jel azonban már Magyarországon is van. A napokban egyeztetések zajlottak az átalakulóban lévő Országos Foglalkoztatási Közalapítvánnyal, mely a jövőben is segíteni fogja a szociális szövetkezetek létrejöttét és fejlődését, valamint a MagNEt Bankkal, Magyarország egyetlen közösségi bankjával. A megbeszélések szakmai összefoglalóját minisztériumok illetékes szakemberei is véleményezni fogják.

Az elméleti előkészítésnek gyakorlati folytatása is lesz. A Savaria Rehab-Team ugyanis bekapcsolódik a re-design termékfejlesztésbe és magába a termelésbe is – mondta Bujtás Edit, a vállalat igazgatója. A cég a Nyugat-Magyarországi Egyetemet is bevonta abba a januárban, egy osztrák partnerrel közösen indított projektbe, melynek lényege, hogy hátrányos helyzetű emberek újrahasznosított alapanyagokból, egyszerű infrastrukturális háttérrel, alacsony gépigénnyel állítanak elő professzionálisan formatervezett, piacképes termékeket.

 

.