Bővítették a szombathelyi térfigyelő kamerarendszert

2014.09.20. 14:11

A beszédekből kiderült, hogy Hende Csaba biztos a jobboldal győzelmében október 12-én.

Előbb (ügyes szervezés) az LMP, majd negyed órával később a városvezetés tartott sajtótájékoztatót a szombathelyi térfigyelő kamerarendszer fejlesztéséről a Szentháromság-szobornál.

A tudósító már akkor rosszat sejtett, amikor a sajtómeghívóban az szerepelt, hogy az utóbbi sajtótájékoztatót öt ember, „dr. Hende Csaba honvédelmi miniszter, Szombathely országgyűlési képviselője, dr. Puskás Tivadar, Szombathely Megyei Jogú Város polgármestere, dr. Takátsné dr. Tenki Mária tanácsnok asszony, Horváth Csaba, a Bűnmegelőzési, Közbiztonsági és Közrendvédelmi Bizottság elnöke és dr. Varsányi Péter, Szombathely Megyei Jogú Város Közterület-felügyelet igazgatója” tartja. Amikor pedig meglátta az ebből az alkalomból épített színpadot és a hangosítást, ez az érzés csak tovább fokozódott.

LMP: kamerák helyett közösségi rendőrséget

De hogy ne vágjunk a dolgok elébe, mindenekelőtt az LMP sajtótájékoztatójáról. A párt úgy véli, kamerarendszer helyett közösségi rendőrségre van szükség. Erről Horváth Zoltán önkormányzati képviselő, polgármester-jelölt felvezetője után György István Péter, a Bűnmegelőzési Bizottság tagja, képviselőjelölt (nem mellesleg 1993 óta polgárőr) beszélt.

Bővítették a szombathelyi térfigyelő kamerarendszert

Az LMP alapgondolata az, hogy jelenleg kétszer annyi rendőr teljesít szolgálatot, mint a Kádár-rendszer idején, „mégis települések százait bénítja meg a félelem és a bizonytalanság légköre”. Szerintük nincs megfelelő kapcsolat a rendőrség és a közösségek között.

Mivel az emberek szubjektív biztonságérzetét leginkább romboló szabálysértések 60-70 százalékát az adott településen élők követik el, az LMP indokoltnak tartja a helyi társadalomba beágyazódva megszerveződő közösségi rendőrség létrehozását. Ennek költségeit első lépésben a TEK évi 12 milliárd forintjának átcsoportosításából fedeznék.

Az LMP úgy véli, hogy a rendőrség ne legyen hadsereg, ezért megszüntetnék annak katonai hierarchiáját, eltörölnék a rendfokozatokat, felszámolnák a parancsuralmi állapotokat.

A közösségi rendőrség Magyarországon nem ismeretlen, hiszen 1848/49 törvényhozói, valamint a dualizmus kori közigazgatás irányítói egészen 1919-ig önkormányzati fenntartású rendőrséggel tartották fenn a közrendet.

Fidesz: szerencsére csak ketten beszéltek

Ezután következett a „színpadi produkció”, amelynek keretében szerencsére csak ketten beszéltek, de a többiek is ott voltak, a névsorban felsoroltak közül egyedül Takátsné Tenki Máriát nem láttuk, de ha a tanácsnok mégis ott volt, ezúton kérünk elnézést a figyelmetlenségünkért.

Hende Csaba először az LMP elképzeléseire reagált, hiszen a közösségi rendőrség megszervezéséről szóló anyagot megkapta a párt képviselőitől. Azt mondta, érdekesnek találja, és a jövőre vonatkozóan együttműködést ajánlott „ebben és minden más fontos kérdésben”.

Bővítették a szombathelyi térfigyelő kamerarendszert

Majd a választási kampány „hektikusságáról” ejtett szót, nevezetesen arról, hogy a baloldal a Fidesz által bérelt plakáthelyekre is kiragasztja a plakátjait. „Egy jogállamban illik tiszteletben tartani a szerződéseket” – tette hozzá Hende, amit a mögöttem lévő padokon ülők némi morgással fogadtak. Nem tudni, hogy a plakátragasztás, vagy a jogállam és a szerződések tiszteletben tartása közötti kapcsolat miatt.

Amikor már azt hittük volna, hogy az egész arra fut ki, hogy a kamerarendszer segítségével lelepleződtek a plakátragasztó baloldali aktivisták, Hende a keretes szerkezet jegyében, visszautalva beszéde elejére még annyit mondott: az új városvezetés tárt karokkal fogadja majd „a mi politikai közösségünkön kívülről érkezőket”.

Puskás Tivadar polgármester szerint Szombathelyen a döntéshozók „olyan dolgokkal törődnek, amelyek a városlakók számára fontosak”. Ahol biztonság és egészség van, ott jó élni – mondta a városvezető, és megemlítette a Markusovszky kórház új műtőblokkját, amihez hozzátette, hogy vasi megyeszékhely az elmúlt négy évben körülbelül 100 millió forintot költött arra, hogy javuljon a városban élők biztonságérzete. (Hátulról a padról az „utca embere”: „A kórházban lenne elég ügyeletes orvos, órákat kell várni egy vizsgálatra.”)

Kiderült még, hogy az itt élők nagy része rendes ember, de ha valaki mégis áthágja a szabályokat, akkor a közterület-felügyelet és a rendőrség hatékony együttműködésnek hála jó eséllyel megkapja ezért a büntetését.

Bővítették a szombathelyi térfigyelő kamerarendszert

Bár a kamerarendszer bővítéséről többször írtunk, a lényeget röviden összefoglaljuk: a közgyűlés tavaly döntött arról, hogy a térfigyelő kamerarendszer központja és üzemeltetése a rendőrségről a közterület-felügyelethez kerül, ahol a nap 24 órájában figyelik a kamerák képeit. Létrehoztak egy gyors reagálású egységet is, amely azonnal a helyszínen van, ha szabálysértés, bűncselekmény történik.

A Fő téren 5, az Ady téren, a Március 15. téren, a Károlyi Gáspár téren, a Mártírok terén, a 48-as téren, a Pelikán parkban, a Szent Márton – Thököly – Hunyadi utcák kereszteződésében, a Thököly – Rákóczi Ferenc utcák kereszteződésében, a Szent Márton kútnál a templom előtt 1–1, a Hunyadi úti aluljáróban pedig 6 kamerát szereltek fel.

A gyors reagálású egység január 1-től 223 kivonulást hajtott végre, kábítószer használata, birtoklása, terjesztése, póráz nélküli kutyasétáltatás, köztisztasági szabálysértés, koldulás, közterületen történő alkoholfogyasztás, garázdaság és rongálás miatt. 

.