Augusztus 17–20. között ismét megrendezik a Mesterségek Ünnepét a Budai Várban. A látogatók népi ékszerekkel, viseletekkel, mesterségbemutatókkal, látványműhelyekkel, színpadi produkciókkal és kézműves programokkal találkozhatnak Magyarország legnagyobb népművészeti fesztiválján.
Augusztus 17. és 20. között ismét megrendezik Magyarország legnagyobb népművészeti fesztiválját, a Mesterségek Ünnepét, amelynek helyszíne idén is a Budai Vár polgárvárosi része lesz. A fesztivál fókuszában a népi ékszerek és viseletek világa áll, különféle mesterségbemutatókkal és kézműves programokkal.
A rendezvény területe a Táncsics Mihály utcától a Szentháromság téren, a Tárnok utcán és a Tóth Árpád sétányon át a Dísz térig húzódik. A látogatók:
több mint ezer hazai és külföldi kézműves alkotásait tekinthetik meg és vásárolhatják meg,
száznál is több látványműhelyben ismerkedhetnek meg az ősi mesterségek technikáival.
Kovácsok, hímzők, tojásfestők, szövők és más mesterek mutatják be szakmájuk fogásait – a közönség aktív részesévé válhat a kézműves folyamatoknak.
A négynapos esemény a teljes család számára kínál élményeket:
gyermekfoglalkozások és játszóudvarok,
táncházak és kézműves workshopok,
színpadi programok és koncertek.
A fellépők között szerepel többek között:
Bognár Szilvia, Sarjú banda, Kerekes Band, Dalinda, Pál István Szalonna, Romengo & Lakatos Mónika, Fitos Dezső Társulat.
A nemzetközi színpadon indiai, mexikói, szerb és görög táncegyüttesek is bemutatkoznak.
A rendezvény fő tematikája, a népi ékszerek és viseletek, nemcsak kiállításokon, hanem interaktív módon is megelevenednek:
a Tárnok utcában látványműhelyek várják az érdeklődőket,
kötényszedés és férfi kalapdíszkészítés is szerepel a programban,
a Kalotaszegi gyöngyszemek pavilon Erdély egyik legszínesebb kulturális tájegységét idézi meg, egy rekonstruált szobabelsővel.
A fesztivál vendégországok mestereit is felvonultatja. Azerbajdzsán mellett több más ország is képviselteti magát:
Üzbegisztán, Kazahsztán, Dél-Korea, Kirgizisztán, Törökország és Lengyelország kézművesei mutatják be kultúrájuk egy-egy különleges szeletét,
többek között kalligráfia, selyemhímzés, szőnyegszövés, fejfedőkészítés és gyöngyház berakásos technikák is megjelennek.
A népművészetek világát idén is gazdagítják az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség listáján szereplő technikák és viseletek.
A FolkTREND divatshow keretében a látogatók a népi motívumokat újragondoló, modern viseletekkel is találkozhatnak. A divatbemutatók során fiatal tervezők és hagyományőrzők együtt gondolják újra a múlt értékeit.
Az államalapítás ünnepéhez kapcsolódó eseménysorozat nemcsak látványos, de értéket közvetítő is. A Budai Vár történelmi miliője méltó helyszíne annak a kulturális örökségnek, amit a Mesterségek Ünnepe immár 39. alkalommal mutat be.