
Mennyire látszik a londoni mindennapokban, hogy az egyik peremkerületben a világ legnagyobb sportrendezvénye zajlik?
A tömegkommunikációban – rádiók, tévék, újságok, hírportálok stb. - mindent elborítanak az olimpiával kapcsolatos hírek. Néhány napja Vilmos herceg és Katalin hercegné is elmentek szurkolni valamelyik csapatnak, így a két nagy kedvenc téma együtt volt, a britek elaléltak az örömtől. Nagyon-nagyon büszkék az olimpiára, és egyben arra is, hogy London az első város, ahol már háromszor volt ilyen.
Az olimpiai uszoda
A britek alapból nagyon patrióták, szeretik a hagyományokat, és ez az érzés most hatványozottan jön elő belőlük. A város mindennapjait annyira viszont nem befolyásolja a rendezvény. Kivéve persze azokat a helyeket, amelyeket valóban érintenek a rendezvények. Egyik kollegám olyan utcában lakik, melyet lezártak egy utcai futás miatt. A lakók és a boltosok nem örülnek neki.
Azt hallottuk, hogy nem több, de éppenséggel kevesebb most a turista Londonban, és elmaradnak a bevételek.
Igen, ez valóban nagy téma, de pontos statisztikákat nem láttam még erről. Amikor a megnyitó napján estefelé gyalogoltam a Piccadilly Circusnél, illetve a Trafalgar és a Leicester téren, a tömeg körülbelül egyharmada volt az átlagosnak. Gyakorlatilag kihalt volt minden. Akkor még betudtam annak, hogy biztos mindenki otthon van és tévét néz, de aztán a későbbi napokban sem tért vissza a tömeg. Egy taxis azt mondta, hogy a londoni terrorista robbantás másnapján is több kuncsaftja volt, mint most az olimpia idején. Abban a szállodában, ahol én dolgozom, telt ház van, de hallottam, hogy sok helyen mindösszesen 50-60 százalékos kihasználtsággal mennek, és a szobaárak is alacsonyabbak, mint korábban.
London, City
Hasonló jelenség volt tapasztalható egyébként Vilmos és Katalin esküvőjének a napján. Szerintem azért üres a város, azt kalkulálták el, hogy aki kifizeti a repülőjegyet, a drága belépőket és a szállodát, már nem nagyon lesz pénze operába vagy színházba menni, belvárosi éttermekbe beülni. Az embereket az elmúlt évben sikeresen felkészítették, hogy kerüljék el a várost az olimpia idejére, most meg könyörögnek nekik, hogy jöjjenek vissza. Tegnap este a híradóban arról beszéltek, hogy soha ilyen olcsók nem voltak a színházjegyek a West End nagy és népszerű darabjaira.
Említetted, hogy valami gond volt a jegyekkel …
Az okozott kisebb botrányt, hogy míg a hétköznapi szurkolók nagyon sok pénzt fizetnek a jegyekért, illetve néha nem is tudnak jegyet szerezni családtagok és barátok, addig a lelátók egy része üres.
Üres székek a kézilabdacsarnokban
Ennek oka, hogy a jegyek egy részét VIP-jegyként osztogatták el, és a megajándékozottak nem élnek a lehetőséggel. Megy a maszatolás az ügyben, de valószínűleg a szponzorok székei az üresek. De a rendezők már dolgoztak az ügyön, visszakérték a jegyek egy részét, és folyamatosan piacra dobják őket.
Voltál kint az olimpiai faluban?
Igen, egy kézilabdameccsen voltam. Az olimpiai park körülbelül akkora, mint egy budapesti kerület, minden sportágcsoportnak megvan a maga komplexuma.
Magyar szurkolók az olimpiai parkban
Igaz, hogy tömeg van és drága, de az egésznek nagyon tetszett a hangulata, és az, hogy nagyon sok önkéntes dolgozik kint, akik hihetetlenül udvariasak és lelkesek. A magyar szurkolók jelenléte megható és szívet melengető.