Március 15-i ünnepségek Szombathelyen: helyszínek, események, megjegyzések (videóval)

2013.03.15. 20:21

Szombathely más. Képek.

Petőfi Sándor utca

Szombathely más. Képek.

Szombathely más. Miközben az országban Armageddon napját hozta a tavaszi szél, a vasi megyeszékhelyen gyakorlatilag döccenőmentesen zajlottak az ünnepek. Jól jártak, akik elmentek a színházba.

Képek.


7.50 A nappali szobám

Miután csörög az óra és kidörgölöm a szememből az álmosság felét, bekapcsolom a laptopot, hogy megtudjam, Magyarországon újra eljött az Armageddon napja, merthogy esett a hó, fúj a szél. Biztos nehéz a hókotrók élete, csak azt nem értem, hogy Kanadában vagy Norvégiában hogy vészelik át az októbertől az áprilisig tartó időszakot. Átalusszák vagy mi? A belügyminisztérium éjjel kiadott a közleményt, hogy lehetőleg mindenki halassza el a szabadtéri megemlékezéseket. Mivel az alkotmányba egyelőre nem írták még bele, és az ablakon kinézve inkább tavasz van, mint tél, ügy döntöm, összecuccolom a riporteri táskát és belevágok. Hátha Szombathelyen mégis lesz ünnep.

8.20 Szombathelyi belváros

Nincs jó idő, persze, a járdákon heverő törött tetőcserepek is azt sugallják, hogy nem volt egy nyugodalmas éjszaka, de ha nem olvasom el reggel a híreket, valószínűleg csak annyit írnék a körülményekről, hogy hideg, szeles a reggel.  Mondjuk mást nagyon most sem tudok.

8.30 Batthyányi-szobor

Az ünnepi események sorában ez a helyszín általában elsikkad. Korán van, nem túl látványos stb. Most azonban a politikusok, tisztviselők – a korábbi évekhez képest - meglepően nagyszámban jelennek meg koszorúzni.

Március 15. ünnep

Sajtómunkatársból sincs sok, de még mindig többen vannak, mint civil érdeklődők.

8.45 Kőszegi utca

Felfutok a szerkesztőségi helyiségbe tájékozódni. Jól teszem. Éppen akkor érkezik az e-mail az átvariált helyszínekről. Kinyomtatom, zsebrevágom.

8.55 Belváros

A rendőrség ugyanúgy lezárja az utcákat, mintha egy huszárezred menne keresztül.  De gyakorlatilag csak én bóklászom arrafelé.

Szombathely, belváros

Az ablakokban levő zászlókat – nincs belőlük sok - mérsékelten vadul verdesi a szél.

9.00  Horváth Boldizsár szobra a Savaria Múzeum előtt

Hoppá. Ezek szerint Horváth Boldizsárt – akinek szobra, ha nagyon akarjuk, akár SZDSZ-közelinek is tekinthető - rehabilitálta a jobboldali városvezetés. A korábbi években ez a helyszín kimaradt a hivatalos listáról, és a baloldal „sutyiban” ünnepelte Szombathely egyetlen ismert 1848-as alakját, a szombathelyi 16 pont szerzőjét, az egykori igazságügyi minisztert. 

Horváth Boldizsár szobra

Most viszont itt van a városi vezetés és a kormányhivatalok képviselői is. És vagy fél tucat érdeklődő. A koszorúzás után a polgármester Audiba, a megyei és a járási hivatal vezetője egy KIA-ba száll. Én viszont gyaloglom.

9.15 18-as honvéd út

A magánerőből kialakított Trianon emlékműnél kisebb ünnepségbe botlok.

Trianon emlékmű

Fél percre belehallgatok: az egyenruhás szónok éppen a Fideszről, az MSZP-ről és a Jobbikról beszél. Valamiért nem tud lekötni.

9.30 Március 15. tér

Korábban úgy tudtam, hogy a nagy szél miatt nem lesznek lovasok, de néhány mégis megjelenik.  Összesen lehetünk vagy félszázan a téren. Beszéd, ünnepi műsor nincs, és nem is nagyon hiányzik. A zászlót ezúttal nem idegen városból idevezényelt katonák, hanem helyi huszárok húzzák fel. Jó ötlet. 

Március 15. tér

A szél miatt mindenki aggódva tekint a zászlóra, de az gond nélkül felkúszik a rúdra.

9.45 Petőfi Sándor utca

Csak egy irányban van lezárva az utca, de ez a vonulásban különösebb zavart nem okoz.

Petőfi Sándor utca

Egy kiscsikó viszont elesik, de a csúnya látványon túl szerencsére nagy baja nem történik.

10.00 Weöres Sándor Színház, előtér és büfé

A társulat eredetileg a szabadtérre komponálta a „Márczius” című forradalmi játékát, de az időjárás miatt a fedett helyszín mellett döntöttek. A Freud-szerep miatt szakállas Jordán Tamás eljátszhatná Kossuth Lajost is – jut eszembe, és véleményemet el is mondom a direktornak. Ő valami más drámacímmel válaszol, amit viszont én nem láttam. Mivel van egy kis idő, bemegyek a büfébe, ahol a politikusok éppen kicsit pilvaxolnak. Így:

Pilvax


10.20 Weöres Sándor Színház, nagyterem

Némi meglepetésemre, fullra megtelik nézővel a nagyterem, még a lépcsőkön is ülnek. A társulat kiváló előadással jutalmazza meg azokat, akik vették a fáradtságot és a télikabátot és elzarándokoltak ide. Kelemen Zoltán rendező előadása egyszerre deheroizáló, tisztelettudó, humoros, okos és tanító, olyan, amelyben egyaránt megtalálja számítását az, aki az ünnepet, és az, aki a szórakozást keresi.

Márczius

Jó nagy vastapsot kapnak a színészek. (Az előadásról Czika László készített képsorozatot.)

11.15 Weöres Sándor Színház, nagyterem

Mire Harangozó Bertalan beszédbe kezd, a teremnek kb. negyede távozik. A megyei kormánymegbízott Petőfi, Batthyányi és a már említett Horváth Boldizsár Vas megyei vonatkozásai mellett olyan aktuálpolitikai témákat is pedzeget, mint az alkotmányozás és az egyéb nagy átalakítások szükségessége. Puskás Tivadar polgármester átadja a kulcsot az új diákpolgármesternek, Dan Sebastiannak és helyettesének, Binó Biankának.

12.10 Ady tér

Pártok és egyéb szervezetek koszorúzzák a Petőfi-szobrot. Magunk között szólva, nem túl érdekfeszítő program.

12.40 Savaria mozi előcsarnoka

A sajtó számára mindig izgalmas, ha önmagával tud foglalkozni. Ilyen például szabad sajtó napja alkalmából rendezett, immáron hagyományos sajtófotó kiállítás is. Fotósok szép számmal vannak is, újságírók már kevesebben. A három közül az egyik fődíjat Czika László, lapunk munkatársa nyeri el, aki egy IPhone-nal kattintgat az eseményen.

Czika László

„Ez a jövő” – mondja félig tréfásan, félig komolyan. Gratulálunk neki, mint ahogy a másik két díjazottnak, Garai Antalnak (Nyugat.hu) és Szendi Péternek (Vas Népe) is. Ezután már csak az marad hátra az ünnepből, hogy részt vegyünk egy hangulatos és pörköltes állófogadáson is, melyet, ha jól értettük, a Pannónia Étterem szponzorált; így aztán leírjuk nevet.

.