Az egykori Puskás iskola törekvései áramvonalasan illeszkednek a nemrég bejelentett régiós járműipari központhoz.
Az egykori Puskás iskola törekvései áramvonalasan illeszkednek a nemrég bejelentett régiós járműipari központhoz, melynek aktuális fejleményeiről Molnár Miklós alpolgármester beszélt.
Nem olyan régen adtunk hírt arról, hogy a Savaria Szakképző iskolában új oktatópadot avattak.
Nos, nem kellett sokat várni hasonló eseményre.
Szerdán délelőtt ugyanis oktatólaboratóriumot avattak a Szombathelyi Műszaki Szakképző Iskola és Kollégium egy másik tagintézményében, az egykori „Puskás”-ban.
Az eseményen a város és az iskola vezetésén kívül szép számmal jelentek meg a szakma képviselői is.
Beszédében Balogh Gabriella igazgató elmondta: tavaly született meg az ötlet, hogy egyetlen terembe gyűjtik össze azokat az eszközöket, amelyek a mechatronikai technikusképzést szolgálják. Az iskola korábbi berendezései mellett itt vannak a Remektől kölcsön-, a Nestlétől ajándékba kapott eszközök, de többség van vannak azok, melyeket a cégek, vállalkozások szakképzési hozzájárulásiból vásárolt az iskola mintegy 8 millió forint értékben.
A labor kialakítására többek között azért volt szükség, mert az iskola azt tapasztalta, hogy a szakma iránt egyre nagyobb az érdeklődés, a tanulók közül már többen a helyi nagy cégeknél (BPW, Epcos stb.) töltik a gyakorlati idejüket - mondta Balogh Gabriella, hozzátéve, hogy az iskola a jövő tanévben szeretné elindítani a hiányszakmának számító mechatronikus karbantartó képzést is.
Molnár Miklós gazdaságért felelős alpolgármester emlékeztetett: decemberben a kormány a térséget kiemelt járműipari és mechatronikai központtá nyilvánította. Ebben pedig a képzésnek nagy szerepe van, és ez a fontosságot már most érzik az iskolák, oktatók, diákok, a cégek és maga a város is.
Molnár Miklós közölte: már elkezdődtek az egyeztetések a kecskeméti járműipari központtal, mivelhogy a három társég (Kecskemét, Szombathely, Győr) együtt szeretne a jövőben lobbizni a kormánynál az iparágért.
Előkészítés alatt vannak azok a programok is, melyek kiemelten szerepelnek majd a 2014-2020-as EU-pályázatokban.
Az alpolgármester úgy véli, most a dolgos hétköznapok jönnek, a kormányrendeletet tartalommal kell megtölteni, a remények szerint egy év múlva már komoly konkrét eredményekről lehet beszámolni.
Eredmények egyébként már most is vannak: Szombathely iparűzési adó bevétele közel 30 százalékkal növekedett 2010 óta. Ez azt jelzi, hogy a térség egyik növekedési központja tud lenni az országnak.
A témához tartozik, hogy január 24-én a szombathelyi színházban szakmai konferencia zajlik majd „Nyugat-Pannon Járműipari és Mechatronikai Központtérségi iparfejlesztési stratégia megvalósítása” címmel.