Még mindig szombathelyi költségvetés: egymilliárd forint a tét

2010.03.12. 12:50

Ahogy arról lapunk is beszámolt, csütörtökön harmadszor futottak neki a szombathelyi képviselők a város költségvetésének, ezúttal is sikertelenül. Az ügyben péntek délelőtt több sajtótájékoztató is volt.

Ahogy arról lapunk is beszámolt, csütörtökön harmadszor futottak neki a szombathelyi képviselők a város költségvetésének, ezúttal is sikertelenül. Az ügyben péntek délelőtt több sajtótájékoztató is volt.

Ahogy arról lapunk is beszámolt, csütörtökön harmadszor futottak neki a szombathelyi képviselők a város költségvetésének, ezúttal is sikertelenül. Az ügyben péntek délelőtt több sajtótájékoztató is volt.

A bevezetőben

Ipkovich György Szombathely polgármestere a pénteki sajtótájékoztatóján azt üzente a sajtón keresztül Hende Csabának és Puskás Tivadarnak mint jobboldali országgyűlési képviselőknek, hogy értessék meg a szombathelyi képviselőkkel, milyen következményei vannak , ha nincs költségvetése a városnak.

Ugyanerre kérte Prugberger Emil (Pro Savaria) és Harangozó Bertalan (KDNP) városatyákat: mint tapasztalt képviselők hassanak oda az ifjabb frakciótársaikra, hogy fogadják el a költségvetést. Soós Józsefet, a két évvel ezelőtt az ellenzékbe átülő expárttársát is arra kérte, hogy ígéretéhez híven felelősen döntsön.

A vitát le kell folytatni

Mindez a tegnapi (elmaradt) közgyűlésre reflektáló sajtótájékoztatón hangzott el, amit mi - a városvezető felkérésére - ezúton továbbítunk a címzettek részére. Dr. Ipkovich György azt is elmondta, az igazán fájdalmas a költségvetéssel kapcsolatban az, hogy nem folyt le róla még vita. (Már harmadszor fújta le a többségben lévő ellenzék.) A polgármester megosztotta az újságírókkal azon véleményét is, hogy az új többség azért zárkózik el a tárgyalástól, mert nincsen kialakult egységes álláspontja az ellenzéki frakcióknak a büdzsével kapcsolatban, és a (többségében jobboldali vezetésű) bizottságokkal sem tudják elfogadtatni az elképzeléseiket.

A polgármester szerint a pénzügyi világ másképp ítéli meg a várost a bizonytalan helyzet miatt, mint a tavalyi, konszenzussal elfogadott költségvetés után. (Ötmilliárd forint hitelre van szüksége a városnak.) A polgármester szerint a vitát le kell folytatni.

A dátumokon már van vita

Németh Kálmán alpolgármester (SZDSZ) azt hangsúlyozta, hogy komoly financiális gondokat okoz, hogy amíg le nem adja a Magyar Államkincstárnak a város az idei büdzsét, nem kapja meg a város az állami támogatásokat, ezért az intézmények a tavalyi évihez képest legalább 20 százalékkal kevesebből gazdálkodnak havonta. A pénzügyi világ bizalma is csökken, ami havi 10-12 millió forinttal több kamatterhet jelent havonta. A város likviditását viszont nem fenyegeti veszély az első fél év végéig a késedelmesen elfogadott költségvetés esetén sem.

Az alpolgármester cáfolta, hogy tegnap reggel lett volna benyújtva az új tervezet, már hétfőn az került az egyeztetésre – állította.

Csendes vagy hangos vita legyen?

A polgármesteri sajtótájékoztató után Marton Zsolt frakcióvezető (Fidesz) számolt be arról, hogy a rendkívüli közgyűlés délelőttjén tartott egyeztetésen a polgármester azt kérte, hogy a közgyűlésen egy negyedórás csendes vita után fogadják el a költségvetést. Az ellenzék ne megy abba bele, hogy a közvélemény háta mögött megegyezzenek egy „mutyi-költségvetésbe,” ami azért hozza nehéz helyzetbe a várost, mert a polgármester megszavazta a kormány megszorító csomagját. Emlékeztetett arra, hogy volt olyan szocialista polgármester-honatya, aki nem szavazta meg. (Warvasovszky Tihamér, Székesfehérvár polgármestere. -aA szerk.) Egyébként mindenkit megnyugtatott, lesz a városnak költségvetése, ha nem is március 18-án, a rendkívüli közgyűlésen, mert ez idáig nem lehet az intézményvezetőkkel lefolytatni az egyeztetéseket.

Cáfolta Németh Kálmán állítását is, mely szerint már hétfőn is ez a változat került volna az egyeztetésre, és azt is, hogy ne lenne egységes az álláspontja az ellenzéknek, még ha az vita során is alakul ki. Azt pedig természetesnek tartja, hogy a bizottsági elnökök nehezen fogadják el az ágazatukat érintő megszorításokat. Ez egyébként egy 600 millió forintos elvonás a működési kiadásokból, valamint vita kérdése még az iparűzési adó is, amit az ellenzék szerint 300 millió forinttal többre becsül a városvezetés, ezen kívül nincsen még bent a büdzsében a Iseum-büntetés, ami 100 millió, és a Strabag-per elvesztése esetén egy maximum 400 millió forintos kiadás.

Molnár Miklós (Pro Savaria), a Pénzügyi és Gazdasági Bizottság elnöke azt mondta, nem jár semmilyen hátrányos következménnyel az, hogyha a jövő héten még nincs elfogadott költségvetés, viszont azt már igen, hogyha nem kerül bele minden tétel a büdzsébe, mert év közben nem lesz honnét beemelni. Emlékeztetett arra is, hogy tavaly májusban kérte először, hogy kezdődjön meg az 2010-es költségvetés előkészítése.
 

.