A Szent-Györgyi nem ússza meg? (frissítve)

2011.05.24. 17:08

Kedden délután a Szent-Györgyi Albert középiskola diákjainak is módjuk volt gyakorolni a szólás, vélemény-nyilvánítás és gyülekezés szabadságát: közel ötszázan jöttek össze tüntetni Szombathely Fő terén iskolájuk megszüntetése ellen.

Kedden délután a Szent-Györgyi Albert középiskola diákjainak is módjuk volt gyakorolni a szólás, vélemény-nyilvánítás és gyülekezés szabadságát: közel ötszázan mentek tüntetni Szombathely Fő terén iskolájuk megszüntetése ellen.

A városháza előtt hasonló kép fogadja a térre érkezőt, mint a múlt héten: fiatalok gitárokkal, kereplőkkel, transzparensekkel: Szombathely visszavár, így?... Ne hagyjuk, hogy ránk tapossanak… Tanulás egy életen át, de hol, kitől? A gépiparisok a háttérben feszítik saját molinóikat, sok felnőtt résztvevőn a szolidaritás kék szalagja: volt tanárok, öregdiákok, szülők jöttek el a növendékeken és tantestületen kívül.

A Szent-Györgyi nem ússza meg?

A Szombathelyen tervezett oktatás-átszervezési elképzelések (és azok módosítása) szerint a Szent-Györgyi Középiskolába járók és ott dolgozók járhatnak a legrosszabbul: az oktatási bizottság illetve a közgyűlés elé kerülő tervezet szerint vagy felmenő rendszerben, vagy a jövő év tanév vége után egy az egyben megszűnne az iskola. Az első esetben a képzéseket, a második esetben a most még szent-györgyis osztályokat vennék át más középiskolák. Az egyik tüntető felnőtt megelőlegezi a közgyűlési döntést, a közeli bezárást: „Mindegyik iskola megússza, csak a Szent-Györgyi nem…”

A színpadon Ruszkai Zoltán általános igazgatóhelyettes azt mondja, soha nem gondolták volna, hogy azért vonulnak mert az iskolájukat bezárás fenyegeti. Bogdán Alexandra Remenyiket szaval: „Ne hagyjátok a templomot és az iskolát…”, Németh Sándorné a diákönkormányzatot segítő tanár azt kéri, „hallgassák meg a szavunkat, mielőtt döntést hoznak.” Ruszkai Zoltán az iskola történetét, és saját élményeit idézi, elhangzik az intézmény nyílt levele. Czlenner Dániel diák repbe önti a felemelő múltat…

Nem fogadnák őket jó szívvel?

A diákönkormányzat levelét Sipos Zsaklin a diákönkormányzat elnöke olvassa fel. Nem értenek egyet a bezárással, sérülni látják a szabad iskolaválasztáshoz való jogot, a diákok abban az iskolában szeretnék befejezni tanulmányaikat, ahol elkezdték. Elhangzik az is, olyan jelzéseket kaptak, hogy a „befogadó intézmények” diákjai sem fogadnák őket szívesen, féltik a tanulmányi átlagaikat. Az érettségizőket is hátrány érné, ha most kerülnének új tanárokhoz – hangzott el. A diákönkormányzat úgy látja, nem csak azért választják az iskola tanulói közül többen az érettségi után az egészségügyi képzést az intézményben, mert szeretnének a megszokott környezetben maradni.

Az iskolában (mióta megszüntették az egészségügyi szakiskolai képzést), OKJ-s tanfolyamokon történik az oktatás. Dr. Korcsmár József kézsebész, az iskola „örökös orvos-oktatója” nem csak ennek szakmai eredményességét dicséri (sokan lettek a tanítványai közül orvosok), hanem azt is elmondja, hogy az egészségügy iránti elhivatottságot is beleplántálják a növendékekbe az intézményben.

A szülők az SNI-s gyerekekért aggódnak

 

Foki Veronika színművész, volt diákkén azt idézi fel, hogy ebben az iskolában mindenki megmutathatta miben ügyes. A szülői közösség elnökének ugyanez a véleménye, itt a gyerekek egyéni problémáival is törődnek, jó az együttműködés a szülők és a tanárok között, ráadásul a sajátos nevelési igényű (SNI) tanulók is kaptak egy esélyt a továbbtanulásra. Tar Tünde szülő arra is felhívta a képviselőtestület figyelmét, hogy a középosztálybeli családoknak nem tudják megfinanszírozni az elitgimnáziummal járó költségeket.

Ruszkai Zoltán fideszes politikusoknak a Szentkirályi iskola bezárásával kapcsolatos felszólalásait idézi, akkor tiltakozott Hende Csaba, Sági József és Takátsné Tenki Mária is. Bánhidi Zoltán a szakszervezet tiltakozását ismerteti, és arra hívja fel a figyelmet, hogy hatszoros túljelentkezés van egyes osztályaikba. Nem értenek azzal egyet, hogy pusztán anyagi okokból zárjanak be iskolát. - Akartok másik iskolába menni? - kérdezi. Határozott nem a válasz.

 

Mindenki félti az értékeit

Ruszkai Zoltán azt is felveti, hogy nem volt érdemi egyeztetés az iskolával, annak ellenére, hogy erre Puskás Tivadar polgármester határozott ígéretet tett. A többi iskolával se nagyon tárgyalhattak, mert mind a Kanizsai, mind a Nagy Lajos Gimnáziumban teremgondok vannak, nem biztosíthatóak a feltételek az osztályok befogadásához – ismertette az intézmények véleményét. Egyedül az Oladi ÁMK (Teleki Szakképző) fogadná örömmel az ide irányítandó osztályt. - Mindenki félti az értékeit, mi is a miénket – summáz az igazgatóhelyettes.

Az elmúlt napokban 10053 aláírás gyűlt össze a városban, a rendezvény alatt még 761. A diákok, szülők, szakszervezet tiltakozását Heckenast Gusztáv oktatási osztályvezető vette át. A közgyűlés tagjai közül néhány ellenzéki képviselőt, illetve országgyűlési képviselőt láttunk a téren.

A demonstráció rendben lezajlott, az engedélyezett másfél óra végén a diákok lerakták a transzparenseket, és csendesen távoztak. Öt óra után pár perccel már csak Dés-Geszti dala szólt a tornatermi zsámolyokból összerakott színpad mellett:

„Hidd el, hogy a jobb mint a bal, ami sose jobb,
A bal úgy jobb, ha csavarod,
De legjobb az, ha nem te kapod.

A jobb jobb mint a bal, ami sose jobb.
A bal úgy, hogyha jobbodba csavarod,
De legjobb mindig az, ha nem te kapod!”

.