Mennyire tilos Szombathely közterületein a szeszfogyasztás?

2011.09.19. 21:38

Az illetékesek a múlt héten jelentették be, hogy kerékpárosok mellett a közterületen való szeszfogyasztás lesz az aktuális szombathelyi közrend-ellenőrzések célpontja. De mit mond erről a rendelet?

Közterületi italozás

Az illetékesek a múlt héten jelentették be, hogy kerékpárosok mellett a közterületen való szeszfogyasztás lesz az aktuális szombathelyi közrend-ellenőrzések célpontja. De mit mond erről a rendelet?

Ahogy arról lapunk is beszámolt, a múlt hét második felében sajtótájékoztatót tartott Hollósi Gábor városi rendőrkapitány, Horváth Csaba, a szombathelyi bűnmegelőzési bizottság elnöke és Varsányi Péter, a szombathelyi közterület-felügyelet igazgatója.

A téma a város közrendje, illetve az ezzel kapcsolatos rendeletek ellenőrzése volt.

Elhangzott, hogy a kutyatartás mellett a közeljövőben az illetékesek fokozottan ellenőrzik a kerékpárosokat és a közterületi alkoholfogyasztást.

Ez utóbbit egy városi rendelet szabályozza, de mivel ismeretségi körünkben is egymásnak ellentmondó információk keringenek, hogy e tekintetben mit, hol és mikor szabad és nem szabad, úgy döntöttünk, nem árt előbányászni az eredeti jogszabályt.

Először a városi honlapon kutakodtunk, de ott – biztos bennünk van a hiba - nem találtuk. Így aztán Angyal Lászlóhoz, a városháza kommunikációs vezetőjéhez fordultunk, aki el is küldte számunkra a rendeletet.

Nos, a 2000-ben kiadott jogszabályt még Szabó Gábor, akkori polgármester írta alá, és részletesen, de elég világosan szabályozza a szombathelyi közterületen való italozást.

A mintegy másfél oldalas rendelet – a közhiedelemmel ellentétben – általánosságban nem tiltja a szombathelyi közterületeken való italozást, csak azokat a helyeket nevezi meg, ahol ezt nem szabad. Ugyanakkor Szombathely jellegénél fogva ez azt jelenti, hogy a belvárosban szinte lehetetlen olyan helyet találni, ahol közterületen inni lehetne.

A rendelet egyik pontja ugyanis azt mondja ki, hogy nem lehet szeszt fogyasztani közterületen kereskedelmi és vendéglátó üzletek, áruházak, közterületre nyíló bejáratától számított 50 m-en belül; illetve rendelők, szociális és egészségügyi intézmények, közhatalmi feladatot ellátó szervezet (bíróság, ügyészség, rendőrség, vám- és pénzügyőrség, önkormányzatok stb.) elhelyezésére szolgáló épületek, valamint egyházi célokat szolgáló épületek telekhatárától számított 200 m-es távolságon belül.

Kivételt képeznek többek között a városi rendezvények.

A részletekért és a büntetési tétekért olvassa el az eredeti rendeletet.


 

Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének
23/2000.(VIII.31.) önkormányzati rendelete
a város közterületein történő szeszesital fogyasztás tilalmáról

Szombathely Megyei Jogú Város Közgyűlése az 1990. évi LXV. törvény 16. §. (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az alábbi önkormányzati rendeletet alkotja:

1.§.

A rendelet hatálya kiterjed Szombathely közigazgatási területén:

(1) a.) az ingatlan-nyilvántartás helyrajzi szám mutatójában közterületként nyilvántartott bel- és külterületi földrészletekre, továbbá
b.) az önkormányzati tulajdonú bel- és külterületi földrészletek, illetőleg építmények (pl.: épületárkádok alatti járda, alul- és felüljárók) közhasználatra átadott részére, valamint
c.) azon nem önkormányzati tulajdonú területekre, amelyek az a.) és b.) pontban megjelölt közterületekhez közterületi jelleggel kapcsolódnak (pl.: loggia alatti árkád, és kapualj területre, ha a közforgalom részére átadták), (a továbbiakban együtt: közterület).
(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya a közterület-használati engedéllyel rendelkező:
- vendéglátó előkertek,
- városi rendezvények, továbbá
- szeszesital kimérési engedéllyel is rendelkező rendezvények területére.

2.§.

Tilos a szeszesital bármilyen formában történő fogyasztása a rendelet 1. §. (1) bekezdésében meghatározott területi hatályon belül az alábbi közterületeken:
a.) kereskedelmi és vendéglátó üzletek – ideértve a kizárólagosan palackozott italokat forgalmazó üzletek -, áruházak, közterületre nyíló bejáratától (ajtó, kapu, stb.) számított 50 m-en belül;
b.) rendelők, szociális és egészségügyi intézmények, közhatalmi feladatot ellátó szervezet (bíróság, ügyészség, rendőrség, vám- és pénzügyőrség, önkormányzatok, stb.) elhelyezésére szolgáló épületek, valamint egyházi célokat szolgáló épületek telekhatárától számított 200 m-es távolságon belül.

3. §.


(1) Aki e rendelet által tilalmazott helyeken szeszesitalt fogyaszt, szabálysértést valósít meg és 30.000 Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható.
Az eljárás lefolytatására az eljárás alá vont személy lakóhelye, tartózkodási helye vagy az elkövetés helye szerinti szabálysértési hatóság jogosult.
(2) Az /1/ bekezdésben meghatározott cselekményen tettenért személlyel szemben a Polgármesteri Hivatal erre felhatalmazott köztisztviselője, vagy a közterület-felügyelő 10.000 Ft-ig terjedő helyszíni bírságot szabhat ki.

4.§.


E rendelet alkalmazásában:

a.) Közterület:
A közhasználatra szolgáló minden olyan magán, állami, vagy önkormányzati tulajdonban állóterület, amely mindenki számára korlátozás nélkül igénybe vehető, ideértve a közterületnek közútként szolgáló és a magánterületnek a közforgalom elől el nem zárt része.
b.) Üzlet:
Rendszeresen nyitva tartó kereskedelmi, illetve vendéglátó, idegenforgalmi és szálláshely-szolgáltató értékesítőhely.
c.) Szeszesital:
Minden alkohol tartalmú, élvezeti cikk-ként forgalomba hozott ital, ide nem értve a gyógynövények gyógyászati rendeltetésű szeszes kivonatait, valamint az ezek felhasználásával készült készítményeket.

5.§.

A rendelet 2000. szeptember 15-én lép hatályba. Rendelkezéseit az azt követően indult eljárásokban kell alkalmazni.

Szombathely, 2000. augusztus 31.

 

Dr. Szabó Gábor sk.
polgármester

Dr. Kaczmarski János sk.
jegyző


 

.