A megyei önkormányzatok átszervezése nyomán az állam - a kormányhivatalokon keresztül - magához vonná a közigazgatási feladatokat, ám a területfejlesztési döntéseket helyben hoznák meg.
Az átalakuló önkormányzati rendszer nem jelenti sem a megyék kiüresedését, sem a feladatok elvonását - mondta keddi, budapesti sajtótájékoztatóján Szűcs Lajos, a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetségének (MÖOSZ) elnöke.
A megyei önkormányzatok átszervezése nyomán az állam - a kormányhivatalokon keresztül - magához vonná a közigazgatási feladatokat, ám a területfejlesztési döntéseket helyben hoznák meg - ismertette a tervezett változtatásokat Szűcs Lajos. A MÖOSZ és a Pest megyei közgyűlés elnöke szerint még számos egyeztetés lesz a kormánnyal az őszi törvénymódosítások előtt.
Szűcs Lajos megerősítette azon lapértesüléseket, amelyek szerint a megyék vennék át a területfejlesztési munkákat a regionális területfejlesztési tanácsoktól. Ez utóbbiak 2012 végén meg is szűnnének.
Gelencsér Attila a MÖOSZ társelnöke, a Somogy megyei közgyűlés elnöke szerint a közalkalmazottak és köztisztviselők helyzete nem fog megváltozni. Példaként említette a tanárok helyzetét, akik a jövőben önkormányzati helyett állami alkalmazottak lesznek, de közalkalmazotti státuszukat megőrzik.
Kedden több országos napilap is beszámolt arról, hogy miként alakulnának át a megyei önkormányzatok. A Világgazdaság információi szerint például nyitott kérdés, hogy mi legyen a megyei tulajdonú intézmények sorsa. A csődveszély elől menekülve több megye is a bezárás, eladás vagy összevonás mellett döntött, mások megpróbálják menteni a kulturális, oktatási, szociális intézményeket. A lap szerint erről néhány héten belül tárgyalhatnak kormányzati szinten. Az is csak később fog eldőlni, hogy a megyei jogú városoknak milyen szerep jusson az új megyei rendszerben.
A Magyar Hírlap úgy tudja, hogy a Fideszben már megszületett a politikai döntés a megyék jövőjéről. Ezek szerint a jelenlegi egészségügyi, szociális és oktatási intézményfenntartói hatáskör elkerül a megyéktől, amelyek ehelyett a területfejlesztéssel foglalkozhatnak.
Az MSZP szerint a megyéket érintő tervek egy újabb illúzió végét jelentik, a megyei önkormányzatok legyengítését, központosítást és államosítást.
A szocialista Kolber István így értékelte a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetségének (MÖOSZ) keddi tájékoztatását a tervezett változtatásokról, amelyek szerint a megyei önkormányzatok átszervezése nyomán az állam - a kormányhivatalokon keresztül magához vonná a közigazgatási feladatokat, ám a területfejlesztési döntéseket helyben hoznák meg. Az átalakuló önkormányzati rendszer nem jelenti sem a megyék kiüresedését, sem a feladatok elvonását - mondta Szűcs Lajos MÖOSZ-elnök.
Kolber István MSZP-s országgyűlési képviselő erre reagálva az MTI-hez eljuttatott közleményében úgy fogalmazott, a Fidesz a megyék profiltisztításáról, újjáépítéséről beszél, de ez nem más, mint a megyei önkormányzatok legyengítése. "A megyék alkonya következik" - írta a politikus, aki szerint az elképzelések ütköznek a Helyi Önkormányzatok Európai Chartájával is.
A szocialisták ellenzik, hogy a szociális és kulturális intézményeket, a szakképzést a megyei kormányhivatalok vegyék át - közölte az ellenzéki párt szakpolitikusa.
A területfejlesztési teendők ellátását Kolber István elképzelhetőnek tartja a megyéknél, kivéve az európai uniós támogatások menedzselését, ahol szerinte "kihagyhatatlan a régiós szemlélet".