Mit kell tudni a hőszivattyúkról?

2013.06.10. 20:00

Nem volt nehéz eljátszanunk a tudatlant, amikor kérdéseket tettünk fel a szakértőnek.



Tapasztalatunk alapján az emberek még mindig nagyon keveset tudnak a hőszivattyúkról mint alternatív fűtési módszerről, és bevalljuk, számukra sem volt minden teljesen világos.

Egy szombathelyi specialistához, a Klimabest Kft.-hez fordultunk, majd több hosszabb beszélgetés alapján kérdezz-felelek formába rendeztük a szerintünk legszükségesebb tudnivalókat.

Hőszívattyú

Ezúttal köszönjük a cég segítségét.

Mi a hőszivattyú?

Egy viszonylag új technológia, amely a környezetünk hőmérsékletét kihasználva segít felfűteni a belső tereinket.

Ugye ez az, amikor nagyon mélyre fúrunk, és a Föld belsejének a hőjét használjuk?

Nem az, annak ellenére, hogy sokan ezt hiszik. A földből valóban lehet hőt kinyerni, de nem ez a lényeg.

Akkor mi a lényeg?

A hőszivattyú gyakorlatilag egy „fordított hűtőszekrény”, amely nem hideget, hanem meleget állít elő.

Műszakilag nagyon bonyolult?

Első hallásra igen, de aki tudja, hogyan működik a hűtőszekrény, az a hőszivattyút is érti. Villamos energia segítségével összepréselünk folyadékot. Így hő keletkezik. Ez a hő melegíti fel az otthonunkat. Utána ez a hűtőközeget párologtatjuk el egy hőleadó felületen, amely során hőelvonás jön létre. Ha valaki ismeri a hűtőkör-folyamatot, tudja, miről van szó. De nem szükséges megérteni, hiszen igazából többségünk a televízió esetében sem tudja, hogyan keletkezik a kép. Ettől még használjuk.

Milyen szerkezeteket építenek be?

Van egyszer egy szekrényszerű valami, amelynek nagysága és alakja különböző lehet. Ebben található a kompresszor, a vezérlés és hasonló szerkezetek. Ezen kívül szükséges egy hőleadó felület.  (A hűtőszekrény esetében ez az a rács, ami a gép mögött van, és mindig meleg. )  Erre többféle technológia létezik. Talajszonda esetén például lefúrnak a földbe, akár 50-100 méter mélyre. Ha talajkollektort használnak, akkor – a padlófűtéshez hasonlóan - csöveket rejtenek a földbe.  Fel lehet használni erre a talajvizet is, ekkor kutakat ásnak, illetve egyre népszerűbb a levegős megoldás is. Ez utóbbi úgy néz ki, mint a légkondicionáló kültéri egysége.

Melyik megoldás a legjobb?

A végeredményt tekintve árban nincsenek rettentő nagy különbségek. Hogy adott esetben melyik a legjobb, azt a szakember dönti el. A levegős előnye, hogy kisebb a helyigénye, ugyanakkor limitált a belőle kinyerhető teljesítmény.

A hűtőszekrény áramot fogyaszt. A hőszivattyú is?

Igen, a hőszivattyú is árammal megy, így használatával megemelkedik a villanyszámlánk.

Ha több lesz a villanyszámlánk, akkor mi ebben a jó?

Mert még így is olcsóbb az üzemeltetése, mint a hagyományos fűtési technikák. A gázfűtéshez képest például 30-40 százalékos fűtési pénz megtakarítással számolhatunk.  Egy hőszivattyú üzemeltetése most kb. annyi, mint egy korszerű, szilárd tüzelésű kazáné. Viszont nagy előnye a kényelem.

Hogyan kalkuláljunk új építésű ház vagy fűtéskorszerűsítés esetén?

Mivel új és bonyolult technológiáról van szó, a hőszivattyú beszerelése költségesebb, mint a hagyományos rendszerek. Ugyanakkor 8-12 év alatt általában megtérül a befektetés.

Lehet mondani egy tájékoztató árat?

Egy 100 négyzetméteres családi ház esetén bruttó kétmillió forint körülire jön ki az átlagár.

Csak családi házban működik a hőszivattyú?

Nem, elvileg lakásban is megoldható.

A hőszivattyúhoz milyen fűtőtestek tartoznak?

Gyakorlatilag bármi lehet: radiátor, falfűtés, padlófűtés, légbefúvás és sok más, ami azt is jelenti, a hőszivattyú általában kompatibilis a már meglevő fűtési rendszerekkel.
 

.