Nagykanizsa az elsődleges helyszíne a Dunántúlra tervezett javító-nevelő intézetnek, a végső döntés néhány héten belül megszülethet - közölte a város polgármestere pénteken a közgyűlés előző napi üléséről tartott sajtótájékoztatón.
Nagykanizsa az elsődleges helyszíne a Dunántúlra tervezett javító-nevelő intézetnek, a végső döntés néhány héten belül megszülethet - közölte a város polgármestere pénteken a közgyűlés előző napi üléséről tartott sajtótájékoztatón.
Cseresnyés Péter (Fidesz-KDNP) szólt arról, hogy csütörtökön levették a napirendről a Nagykanizsa palini városrészében lévő kiszemelt helyszínről szóló előterjesztést.
Hozzátette, hogy nem azért döntött a téma elvetéséről, mert "megijedt" volna a szerdán e témában tartott, tiltakozó lakossági fórum után. Közlése szerint a napirendi pontot azért nem tárgyalták, mert az Emberi Erőforrások Minisztériumával "bizonyos megegyezések még nem születtek meg", de amint meglesz a megállapodás, a közgyűlés tárgyalni fog a fiatalkorúak tervezett javító-nevelő intézetéről.
A polgármester felidézte, hogy már akkor megkezdődött az ellenállás a város egyes lakói részéről, amikor még el sem dőlt, hogy Nagykanizsán lesz a beruházás. A minisztérium szakemberei nyolc-kilenc dunántúli helyszínt is vizsgáltak, és földrajzi elhelyezkedése miatt Nagykanizsát tartják e célra a legalkalmasabbnak. A város szintén több helyszínt ajánlott, ezek közül a felújításra már nem alkalmas lazsnaki kastély területét tartják a leginkább megfelelőnek a beruházáshoz.
A mintegy 2-2,5 milliárd forintból megvalósuló létesítmény 100-120 embernek - többségében szociális és pedagógiai végzettségűeknek - adna munkát, közvetetten, beszállítóként még többeknek. Olyan 14 és 18 év közötti fiatalokat helyeznének el a teljesen zárt - a szerdai fórumon elhangzottak szerint börtönszerű - intézményben, akiknek még esélyük van arra, hogy jó útra térjenek.
A városban eddig tartott három tiltakozó lakossági fórumra utalva a polgármester azt mondta: meggyőződése, hogy a város lakóinak többsége egyetért vele abban, hogy "erre a beruházásra Nagykanizsának szüksége van".
Az ellenzők aláírásgyűjtései és a tiltakozó fórumok ellenére úgy vélekedett egy kérdés kapcsán, hogy nincs szükség helyi népszavazásra ebben a témában. Cseresnyés Péter úgy fogalmazott: ha mégis kezdeményezné valaki, s ha arról kérdeznék az embereket, a többség biztosan akarná, hogy "ne válogassunk", kellenek az új munkahelyek.