

A miniszter előadásában áttekintette az elmúlt évek gazdaságpolitikáját és utalt a kormány jövőbeli elképzeléseire is.
Véleménye szerint az 1995-2000-ig tartó évek helyes gazdaságpolitikáját 2000-től egy törés jellemezte, majd a szocialisták ismételt kormányra kerülésével megkezdődött újra a gazdaság rendbetétele.
2003-ban - elsősorban a kormány politikai ígéreteinek betartása miatt - megnövekedett államháztartási hiány alakult ki, amelyet tetézett egy, a forinttal szembeni bizalmi deficit is. Mára azonban a bizalom helyreállt, és a gazdaság legújabb mutatói is azt bizonyítják, hogy növekedési pályára álltunk.
A jelenlegi helyzetet elemezve fő gondként a magas államháztartási hiányt és az alacsony foglalkoztatási szintet jelölte meg. A bérmunkát adó cégek kivonulására utalva megjegyezte, előre lehetett látni, hogy az ilyen alacsony hozzáadott értéket adó vállalatok a feltételek megváltozásával odébb állnak.
Ma már kezdjük visszanyerni versenyképességünket, és az országban a foglalkoztatás is egyre nő- jelentette ki Draskovics Tibor.
A kormány filozófiáját két pontban foglalta össze a pénzügyminiszter: Közkiadások csökkentése és az EU-támogatások megszerzése.
Az elkövetkezendő öt évben a kormány mintegy 9000 milliárd többletforráshoz kíván jutni a költségvetés takarékossági programjával, melyet adósságtörlesztésre, valamint adócsökkentésre kíván fordítani.
A jelenlegi adóterhelés Magyarországon 39 százalék, mely az EU 41 százalékos átlagához képest alacsonyabb ugyan, de számunkra a mintául szolgáló Írország 32 százalékos terhelése lenne a kívánatos - hangzott el.
A várható bérnövekedésről annyit jegyzett meg a miniszter, hogy ez véleménye szerint az elkövetkezendő években kiszámíthatóan 3-4 százalék lesz évente.
A jövő terveit illetően a miniszter a kormány néhány adócsökkentő tevéről beszélt, hozzátéve, hogy mindezek még vázlatként tekintendőek.
A foglakoztatás élénkítésére tervben van egy célzott munkavállalói kedvezményrendszer bevezetése, mely szerint a kiemelt célcsoportokat ( fiatalok, GYES-ről visszatérők, ötven év felettiek) foglalkoztató munkaadók ezen munkavállalók után fizetendő TB járulékának felét elengednék.
Szóba került az is, hogy a cégeknél az új foglalkoztatottakra jutó növekedés után esetleg nem kellene iparűzési adót fizetni.
Ami az Uniós forrásokat illeti, a miniszter 2007-2008-ban 1500 milliárd ilyen forrás megszerzését prognosztizálja, melyet főként vállalkozásfejlesztésre fordítana.
ALON-kommentár: Lehet, mi vagyunk maximalisták, de csöppet lapos és lelombozó volt a pénzügyminiszter szombathelyi előadása. Nem a szakmaiságról vagy politikáról, hanem leginkább arról a mondatról van szó, hogy a kormány filozófiája két gondolatot állít a központba: a közkiadások csökkentését és az EU-támogatások megszerzését. Magyarul, két dolgot tudunk csinálni ebben a helyzetben: húzzuk meg a gatyaszíjat és kuncsorogjunk pénzért új barátainknál. Hát finoman szólva nehéz lelkesedni egy ilyen vízióért, s nem kell közgázt végezni ahhoz, hogy gyanút fogjunk ennek a gazdasági stratégiának a hosszú távú hatékonyságát illetően. |