Karbon dinoszaurusz a Fő téren

2004.09.22. 18:49

Egy napig állt a szombathelyi Fő téren az a 10 méter magas felfújt szörny, amellyel a környezetvédők az éghajlatváltozással kapcsolatos veszélyekre szeretnék felhívni a figyelmünket. Szombathely egyike volt a 22 ország 50 városát érintő kampánynak.

Karbon dinoszaurusz


Miközben gyakorlatilag észrevétlen zajlott a vasi megyeszékhelyen az autómentes nap, a Fő téren sokakat megállásra késztetett az a méretes gumiszörny, amely a város főterén kapott helyet egy nap erejéig.

A „Ne legyél fosszília! Lépj fel a klímaváltozás ellen!” – jelszóval újjára bocsátott akciósorozat hátterében a A Föld Barátai (Friends of the Earth) környezetvédő szervezet európai hálózata áll.

A kampány magyarországi része szeptember 20-án kezdődött Miskolcon, hogy aztán Szombathely legyen a második megálló. Itt a Magyar Természetvédők Szövetsége, a Föld Barátai Európa és a Kerekerdő Alapítvány szervezett közösen tiltakozó, figyelemfelhívó megmozdulást.

Gyöngyössy Péter, a Kerekerdő Alapítvány vezetője a helyszínen elmondta, hogy eredetileg a budapesti Kossuth tér lett volna a megálló, de az ismét felmelegedett toronyi lignitbánya-ügy miatt sajnos Szombathely aktuálisabb helyszín lett.

Az arra járók szavazhattak arról, hogy mely cégek lesznek Magyarországon a „Karbon Dinoszauruszok”, kik kapják az Év Klímagyilkosa Díjat.

A zöld strigulákból az derült ki, hogy a hazai pályán induló dinoszaurusz, a Nógrádszén kft (a toronyban lignitbányát óhajtó cég) magasan vert mindenkit e dicstelen versenyben. A részletes eredményt lásd alant.

A karbon dinoszaurusz árnyékában aláírhattunk egy nemzetközi petíciót, amely az európai politikusokat sürgeti az éghajlatváltozás elleni hatékonyabb fellépésre.

A kampányt egy paravánokból álló vándorkiállítás kíséri, képekkel, magyar és angol nyelvű információkkal az éghajlatváltozás okozta problémákról, a kormányzati politikáról és a nagyvállalatok hozzáállásáról.

A környezetvédők szerint a szén, az olaj és a gáz túlzott és nem hatékony felhasználása a globális éghajlat katasztrofális megváltoztatásához vezet. Megoldást jelentene a megújuló erőforrásokra való átállás, amelyek már rajtra készen állnak. Úgy gondolják, a gazdag országoknak kellene lépniük először.

Ki az év klímagyilkosa?

.