Gyurcsány Ferenc megbízást kapott a kormányalakításra

2004.09.27. 13:51

Mádl Ferenc köztársasági elnök megbízta hétfőn az MSZP és az SZDSZ miniszterelnök-jelöltjét, Gyurcsány Ferencet a kormányalakítással. Gyurcsány Ferenc a felkérést elfogadta, és átnyújtotta a Magyar Köztársaság új kormányának programját a köztársasági elnöknek.

A Köztársasági Elnöki Hivatal azt közölte, hogy Mádl Ferenc köztársasági elnök Szili Katalinnak, az Országgyűlés elnökének hétfőn küldött átiratában azt javasolja, hogy az Országgyűlés Gyurcsány Ferencet válassza meg miniszterelnöknek.

A Köztársasági Elnöki Hivatalba 2004. augusztus 25-én eljuttatott lemondó nyilatkozata, illetve a törvény által előírt harminc napos lemondási idő eltelte után, 2004. szeptember 24-én megszűnt Medgyessy Péter miniszterelnöki megbízatása.

A miniszterelnök lemondását követően Mádl Ferenc haladéktalanul megkezdte a szükséges egyeztetést a parlamenti pártok elnökeivel annak érdekében, hogy a miniszterelnök megbízatásának megszűnése után mielőbb javaslatot tehessen az új miniszterelnök személyére.

E megbeszélések során csak a Magyar Szocialista Párt és a Szabad Demokraták Szövetsége részéről hangzott el személyi javaslat. Mindkét párt elnöke Gyurcsány Ferencet, a Kormány gyermek-, ifjúsági és sportminiszterének jelölését kérte. A Fidesz – Magyar Polgári Szövetség elnöke arról tájékoztatta az államfőt, hogy a jelenlegi parlamenti erőviszonyok mellett nem tud és nem kíván miniszterelnököt javasolni.

A Magyar Demokrata Fórum elnöke sem kívánt miniszterelnök-jelöléssel élni. Mádl Ferenc 2004. szeptember 22-én hivatalában fogadta Gyurcsány Ferenc miniszter urat, és tájékoztatta őt a fentiekről. Gyurcsány Ferenc megerősítette, hogy a köztársasági elnök erre vonatkozó jelölése esetén vállalja a miniszterelnöki tisztséggel járó felelősséget, és képes biztosítani a megválasztásához, illetve a kormányprogram elfogadásához szükséges parlamenti többséget.

Az államfő kérdésére Gyurcsány Ferenc kijelentette: nincs a személyét érintő olyan összeférhetetlenségi, illetve más jogi vagy politikai körülmény, amely megkérdőjelezné a kormányfői felelősség vállalását, a parlamenti többség biztosítását, a kormányfő és a Kormány alkotmányos és hatékony működését.
.