A szombathelyi rendőrségen az Annus-ügy

2004.09.28. 22:29

Szerdahelyi Szabolcs szerkesztőségünknek kedd este eljuttatott fax-dokumentuma szerint a szombathelyi rendőrség nyomozói kezébe került az Annus Adriánt és társait érintő feljelentés ügye. Megkaptuk a feljelentés teljes szövegét is.

Mint ahogy az ALON szeptember 23-án megírta, Szerdahelyi Szabolcs, a sportegyesületek egykori orvosa bűnszövetségben elkövetett, jelentős kárt okozó csalás bűntettének kísérlete miatt jelentette fel a szombathelyi atlétát és segítőit egy, az ORFK Bűnügyi Főigazgatóság Nemzeti Nyomozó Irodához eljuttatott levelében.

Szerkesztőségünk kedd este kétoldalas faxot kapott Szerdahely Szabolcstól. Az első oldalon az a hivatalos rendőrségi szöveg áll, amelyben az ORFK Bűnügyi Főigazgatóság Nemzeti Nyomozóiroda, Bűnügyi Főosztály, Különleges Ügyek Osztálya értesíti a feljelentőt, hogy a feljelentését elküldte a Szombathelyi Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztályának a további eljárás lefolytatása végett.

Ez értelmezésünkben annyit tesz, az ügy a szombathelyi nyomozók hatáskörébe került.

Szerdahelyi Szabolcs telefaxának második oldala a feljelentés teljes szövegét tartalmazza, amit dőlt betűkkel, keretben közlünk.




Tisztelt Nyomozóhatóság!

A magyar büntetőtörvénykönyv úgy rendelkezik, hogy a bűnsegédre is a tettesre megállapított büntetési tételt kell alkalmazni. Elvileg nem kizárt, hogy a bíróság súlyosabb büntetést szabjon ki a bűnsegédre, mint magára a tettesre. Ennek előrebocsátása után

Feljelentést

Teszek, bűnszövetségben elkövetett, jelentős kárt okozó csalás bűntettének kísérlete miatt Annus Adrián kalapácsvető, valamint az elkövetéséhez segítséget nyújtó, ismeretlen bűnsegédek ellen.

Indoklás:

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) végleges jegyzőkönyvében az szerepel, hogy Annus Adrián Athénban leadott két vizeletmintája nem egy embertől származik. Ez felveti azt a megalapozott gyanút, hogy Annus Adrián jogtalan haszonszerzés végett megtévesztette a doppingellenőröket és ennek árán jutott hozzá olimpiai aranyérméhez, amihez kapott volna még 10 000 000 Ft-ot is a Magyar Álamtól, ha előtte nem derült volna ki a csalás.

A Btk.318 § (1) bekezdése szerint „ aki jogtalan haszonszerzés végett mást tévedésbe ejt, vagy tévedésben tart és ezzel kárt okoz, csalást követ el” Az (6) bekezdés b pontja szerint a büntetés két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, ha a jelentős kárt okozó csalást bűnszövetségben követik el.

A megalapozott gyanú szerint Annus Adrián a dopping vizsgálat során – a verseny előtt és a verseny után is – a sajátja helyett másnak a vizeletét adta le és csak így tudott negatív eredményt produkálni.

Tekintettel arra, hogy a vizeletadás egy tükörszobában anyaszült meztelenül, két ellenőr szeme előtt történik, a csalás csak úgy sikerülhetett, hogy a tettes testére, vagy testébe olyan szerkezetet szereltek, amelynek segítségével ki lehetett játszani az ellenőrök éberségét. Ehhez nagyon felkészült segítőkre volt szüksége Annus Adriánnak. A bűnsegédek felelőssége az adott ügyben kimagasló, felderítésükhöz komoly társadalmi érdek fűződik. A jelen bűncselekmény elkövetésének gyökerei a szocializmusba vezetnek vissza, amikor egyes élsportolók doppingolását államilag támogatták és szervezték. A rendszerváltás felemásságához tartozik, hogy az egykori doppingszervező „szakemberek” ma is helyzetben vannak és zavartalanul működhetnek.

Tisztelettel,

Dr Szerdahelyi Szabolcs
A sportegyesületek egykori vezetőorvosa




.