A szavazás napjáig tartó nyolcnapos moratórium előtti utolsó közvélemény-kutatás eredménye szerint a kérdezettek 42 százaléka ellenzi a kettős állampolgárságot, 40 százalék támogatja azt, és 18 százalék azok aránya, akik nem rendelkeznek egyértelmű állásponttal ebben a kérdésben.
Bár a népszavazáson a biztosan résztvevők körében az igennel szavazók aránya (48 százalék) magasabb a nemmel szavazókénál (38 százalék), a teljes népességet nézve a kettős állampolgárságot ellenzők tábora e hét elejére nagyobb lett, mint a támogatóké - derül ki a Medián csütörtökön közzé tett felméréséből.
Az igeneknek és a nemeknek ez a kiegyensúlyozott aránya a kettős állampolgárság különböző feltételezett „költségeinek” mérlegelése nyomán eltérő mértékben ugyan, de a „nem” irányába billen. A kettős állampolgárság támogatóit a leginkább az gondolkodtatja el, hogy az új állampolgárok esetleg nyugdíjban részesülhetnek, illetve úgy is igénybe vehetnék a közgyógyellátást, a 13. havi nyugdíjat és a családi pótlékot, hogy át sem kellene települniük Magyarországra.
E két utóbbi szempont felvetése nyomán a megkérdezetteknek csupán egynegyede támogatja a kettős állampolgárságot és 67 százalékuk egyértelműen ellenzi azt. Az áttelepülés nélkül is igénybe vehető szociális előnyöket, illetve a nyugdíjjogosultságot feltételezve még a Fidesz-MPSZ szavazói körében is tíz százalékos többségbe kerülnek a kettős állampolgárságot elutasítók - írja a Medián.