A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) 2004. december 11-én megtartott közgyűlése, egy ellenszavazattal és két tartózkodással elfogadta a XXVIII. Nyári Olimpiai Játékokon részt vett csapat részvételéről és éredményeiről szóló beszámolót. A közgyűlés határozatában kérte a Nemzeti Sporthivatalt és a Nemzeti Sporttanácsot, hogy mielőbb tisztázza a MOB-nak a következő olimpiai ciklusra szóló hatáskörét az olimpiai felkészülés tervezésében, irányításában, ellenőrzésében és támogatásában. Megfelelő pénzügyi garanciák és hatáskör hiányában ugyanis a MOB nem tudja ellátni az elmúlt olimpiai ciklushoz hasonló eredményességgel ezeket a feladatait.
Ez kendőzetlen beismerése annak, hogy a korábban nagy tekintélyű testület, a Magyar Olimpiai Bizottság helyzete alapjaiban rendült meg, ami az athéni doppingesetek következtében érthető is. Éppen ezért némi túlzás „hasonló eredményességre” hivatkozni, illetve azzal érvelni. Szembe kell nézni azzal, hogy a MOB érdekérvényesítő képessége elenyészett, amit a nagypolitika hidegvérrel ki is használ.
Ennek egyenes következménye a pénzcsapok elzárása, és a hatáskör szűkítése. Ami bizonyos szempontból szintén érthető, hiszen ha egy „ágazat” világbotrányt okozva rombolja a politika számára oly fontos országimázst, akkor annak a költségvetésben is érzékelhetőek lesznek a következményei.
A Magyar Olimpiai Bizottság jelenlegi vezetésének erkölcsi tőkéje amortizálódott. Ennek következtében teljességgel hiteltelenek a sport tisztaságáért aggódó szólamok, a doppingvétséget elkövetőktől és elősegítőktől való elhatárolódások.
Éppen ezért a tisztújító közgyűlés nélkülözhetetlen. Ez a sport elemi érdeke. Csak remélni lehet, hogy mindezt belátja Schmitt Pál, a MOB elnöke és Aján Tamás, a MOB főtitkára is.
Budapest, 2004. december 17.
Tisztelettel :
Szerdahelyi Szabolcs
a sportegyesületek egykori vezetőorvosa