Jabil-beruházás: További részletek

2005.01.11. 21:08

Szombathely gazdasági életét figyelemmel kísérők számára nem volt meglepetés a bejelentés, mely szerint a Jabil komoly fejlesztésre készül. De a hír mégis nagyot szólt. Érthető: A városnak úgy kell ez a beruházás, mint egy falat kenyér. Néhány további részletnek utánajártunk az önkormányzatnál és magánál a cégnél.

A Jabil és a megcsappant önbizalom

Jabil Szombathely

Szombathelyen egyáltalán nem tragikus a foglalkoztatási helyzet, mintegy 2500 ember van munka nélkül a 80 ezres városban. Ám az utóbbi időben több nagyüzem is jelentős leépítést hajtott végre, ami nemcsak a munkanélkülivé vált emberek sorsát keserítette meg, de jogos aggodalmakat keltett a többi városlakóban is a jövőt illetőleg.

Amikor múlt tavasszal bezárt a Philips, a Jabil már vett át dolgozókat, és már ekkor felröppent a szándék híre, hogy a cég fejleszteni készül, csak azt nem lehetett tudni, mennyire lehet mindezt komolyan venni. Csakúgy mint az akkori miniszterelnök, Medgyessy Péter ígértét, aki egy nyári nagygyűlésen bejelentette, amerikai útján tárgyalni fog Szombathely ügyében a Jabil ottani vezetőivel.

Aztán közvetlenül karácsony előtt jött a hír, hogy a Jabil olyannyira komolyan gondolta a fejlesztést, hogy cég már meg is vásárolt egy tízhektáros területet az ipari parkban, és a vételár egy részét már le is rakta. Az új üzemben mobiltelefonok átjátszó állomásainak ernyőit szervizelik majd.

Nem kétséges, Szombathelynek úgy kell ez a beruházás, mint egy falat kenyér, jól jönnek persze a munkahelyek is, de nem elhanyagolható a város megtépázott önbizalmára való jótékony hatás sem.

Az önkormányzat segít, de adókedvezményt nem ad


Jabil-adatok:

Éves bevétel:
4,7 milliárd US dollár (2003)

Foglalkoztatottak száma:
41 ezer világszerte
(2004 szeptember)

Központ:
St. Petersburg, Florida állam
USA

Földrajzi elhelyezkedés:
Több mint 40 tervező,
gyártó és javító létesítmény
szerte a világon

A cég indulása:
1966,
Detroit, Michigan

(forrás:Jabil.com)
Gyebrovszki János városi képviselő, a gazdasági bizottság tagja az ALON-nak megerősítette a híreket, hozzátéve azt, hogy a Jabil már felvette a kapcsolatot a helyi oktatási intézményekkel, tárgyalásokat folytat arról, hogy a tananyag a cég terveinek megfelelő képzést is biztosítson. Itt elsősorban a szakiskolákról (Savaria, Puskás, Gépipari) van szó, és van olyan középiskola, ahová már műszereket is telepített a cég.

Az önkormányzat folyamatos kapcsolatban áll a vállalattal, és az engedélyeztetési eljárás gyorsítása érdekében kapcsolattartót jelölt ki a városháza dolgozói közül. Az engedélyeket a város gyorsított eljárás keretében adja ki, ezzel is jelezve a cég felé, fontosnak tartja a beruházást.

Kérdésünkre a képviselő elmondta, adókedvezményt nem kapott a Jabil a várostól, már csak azért sem, mert ez ellenkezik az EU-normákkal.

Gyebrovszki János úgy tudja, Szombathely mellett Győr és Komárom városa is lehetséges helyszínként volt megjelölve, a személyes kapcsolatok és a földrajzi fekvés, különösképpen az A2 autópálya közelsége miatt döntöttek a cég vezetői városunk mellett. Mindezek mellett szerepet játszott a tervezett észak-déli gyorsforgalmi út és a reptér várható megépülése is.

A képviselő szerint a cég végre hosszabb távra rendezkedett be nálunk. A vezetőgárda is fiatal magyar szakemberekből áll, akik le is kívánnak telepedni a városban.

A Jabilnek szakmunkások kellenek

Galler Károly, szombathelyi Jabil ügyvezető igazgatója arról informálta az ALON-t, hogy a létesítendő üzem 2005-ben 300 fővel működik majd, amely létszám 2006-ban 700-ra nő, és hosszú távon körülbelül 1000 főt foglalkoztatnak majd. Többségében javító műszerészek, hibaanalizáló technikusok és teszt szakemberek kellenek majd, de nyilván más munkakörök is lesznek, a csomagoló munkatárstól a mérnökökig. A tevékenység 90 százaléka szakmunkát igényel majd.

Lesz-e időre elegendő képzett munkaerő? – kérdeztük a vezetőt, aki megnyugtatott bennünket, hogy helyi és környékbeli munkaerő-piaci felmérések után úgy néz ki, igen. Ehhez nagyban hozzájárul egy, a munkaügyi központtal kötött továbbképzési megállapodás.

Galler Károly az iskolákkal történő együttműködés mellett kulcsfontosságúnak tartja a felnőttképzést is a megfelelően képzett munkaerő biztosítása szempontjából. A múlt év folyamán már sikeres programokat zártak a munkaügyi központtal. Jelenleg is tárgyalások folynak képzőközpontokkal, hogy különböző szakmai programokat akkreditálni tudjanak.

Szombathely mellett a logisztikailag fontos és előnyös földrajzi elhelyezkedése, valamint a már itt lévő Jabil-gyár háttere miatt döntöttek. Szombathely – tette hozzá - sajnos nem volt és nincs olyan helyzetben, hogy direkt támogatással tudta volna a szervizközpont idetelepülését támogatni. Így a beruházás leginkább erkölcsi segítséget kap a várostól: a gyors ügyintézést, valamint az állami munkahelyteremtő pályázati anyag elkészítésénél a segítséget. Ehhez még hozzá kell számolni a meglevő infrastruktúrát és az oktatási rendszert.

A teljes felfutás után – közölte Galler Károly – körülbelül 60 milliárd forint lesz az éves termelési érték, bár ez szolgáltatásnál nem a legrevelánsabb mutató. A Jabilnek kiemelt célja a lokális beszállítók megkeresése és a velük történő együttműködés. A partnerek felkutatása egyébként már elkezdődött, illetve az igények szerint folyamatosan történik.
.