Egy rektorválasztás utózöngéi

2005.03.09. 22:18

2005. március 7-én a Berzsenyi Dániel Főiskola tanácsa rektort választott újabb három évre a főiskola élére. A zajos viták és a nyilatkozatháborúk után minden maradt a régiben. Ahogy az nálunk már lenni szokott. Miközben mi a vesztes csapat sajtótájékoztatóján jártunk, a messze Budapesten egy parlamenti bizottságban bejelentették, legalább 2300 embert bocsátanak el a felsőoktatásból.

Miszlivetz Ferenc


Az események kezdetekor látható volt, hogy míg a BDF jelenlegi vezetése – Gadányi Károllyal az élen - a főiskola belügyének tekintette a rektorválasztást, és próbálta az eseményeket a falakon belül tartani, addig az ellenfél, Tallár Ferenc filozófiaprofesszor és az őt támogatók köre a nyilvánosság fegyverével vetették be magukat a küzdelembe: Aláírásokat gyűjtöttek, fórumokat szerveztek, a város és a sajtó bevonásával kampányoltak.

Már a kezdetekben mosoly tárgya volt városszerte az a tény, hogy az amúgy szokásosan négyéves ciklusra megválasztandó titulus megbízatási ideje ezúttal három év, ami éppen egybeesik a jelenlegi rektor nyugdíjazásának idejével. Sokan állították, hogy Tallár Ferenc eleve esélytelen egy ilyen hosszú évek alatt beágyazódott kapcsolatrendszerrel szemben.

Ezután egyre másra érkeztek hírek a küzdelem elmérgesedéséről, sajtóbeli üzengetésekről, megfélemlített diákokról és oktatókról, sőt egyesek még rendőrségi feljelentésekről is suttogtak. Ehhez képest – és a diákok által elhangzottakhoz képest is - a vesztesek mérsékelt hangnemet ütöttek meg szerda délelőtti sajtótájékoztatójukon.

Az ott közreadott dokumentumokból és a jelen lévő diákok beszámolójából ugyanis az rajzolódik ki, hogy az intézmény vezetése mindvégig kétségbeesetten próbálta a nyilvánosságot kizárni, és nem riadt vissza a fenyegetéstől sem. A szóbeli és írásbeli beszámolók megfélemlített, remegő hangú, sírástól kivörösödött arcú diákokról, hallgató, pozíciójukat féltő oktatókról szóltak.

Ennek ellenére - némileg fura módon - a jelenlévők egyetértettek abban, hogy a választás jogilag rendben zajlott és a jelenlegi rektor törvényesen került megválasztásra.

Az Európa Tanulmányok Intézet vezetője, Miszlivetz Ferenc – aki korábban nyíltan kampányolt Tallár Ferenc mellett - hangsúlyozta: a történtek ellenére sem tartja eredménytelennek a rektorválasztást, hiszen végül a Pannon Egyetem láncban való részvétel mégis bekerült a vezetés programjába. Egy sor változás indulhat meg a jövőben, éppen a közelmúlt eseményei kapcsán. Ilyen értelemben nem volt hiábavaló az erőfeszítés, hiszen az iskola, és ezzel együtt a város jövője is a tét.

„Elvesztegetett évek vannak mögöttünk, és hiányolom az ezzel való szembenézést”- hangoztatta ugyanakkor a professzor.

A sajtótájékoztatón szintén jelen levő Sümegi István docens szerint jól láthatóan két különböző világlátás szembesült egymással a rektorválasztás kapcsán, ezért eléggé nehéz közelíteni egymáshoz az álláspontokat. Mint kiderült, jelenleg is folynak a tárgyalások az intézmény vezetése és a „bűnös” diákok és tanárok között, és amit tisztázni lehetett, azt már nagyjából tisztázták a felek.

Szó esett még a főiskola Hallgatói Önkormányzatának felelősségéről is, a jelenlévők megkérdőjelezték, hogy a HÖK valójában a diákok érdekeit képviselte-e a választás során, ha szavazataival teljesen figyelmen kívül hagyta a diákok véleményét. A beszélgetés során felmerült egy bizalmatlansági indítvány indításának lehetősége is a HÖK ellen.

Miszlivetz Ferenc levélben kívánja tájékoztatni Magyar Bálint minisztert a rektorválasztáson történt anomáliákról.

Korábban:

Fórum a főiskoláért: Két út áll előttem
Forrong a BDF: Miszlivetz Ferenc nyilatkozata
Indulatoktól sem mentes rektorválasztás Szombathelyen




A felsőoktatási intézményekben 2318 státus szűnik meg, mivel a kötelező béremelés fedezete teljes egészében nem áll rendelkezésre - közölte szerdán az oktatási tárca helyettes államtitkára. Stark Antal elmondta: a leépítés a foglalkoztatottak 4,3 százalékát érinti. Az elbocsátottak közül 518 az oktató, ami a jelenlegi oktatói létszám 3,4 százaléka

605 főt nyugdíjaznak, 88 álláshely betöltetlenség miatt szűnik meg. A végkielégítések 5,4 milliárd forintot tesznek ki, amelyből 4,1 milliárd forintot igényeltek az intézmények a költségvetéstő

A helyettes államtitkár sajnálatosnak nevezte, hogy a leépítéseket végre kellett hajtani, és elismerte, hogy a felsőoktatási intézmények nehéz helyzetben vannak. A 2005. év költségvetése feszültségekkel terhelt - mondta, ugyanakkor megjegyezte: a Bokros-csomag idején 6800 főt kellett elbocsátani.

A január 1-jétől 7,5 százalékos kötelező béremelés forrásigénye 9 milliárd forint, amelynek 60 százaléka áll rendelkezésre a költségvetésben, 40 százalékot az intézményeknek pótolniuk kell. Ehhez szervezeti intézkedésekre van szükség, és elkerülhetetlenek bizonyos létszámleépítések - jelentette ki a helyettes államtitkár. Megjegyezte, hogy 13 egyetemen jelenleg 93 kar működik, és 1619 tanszéken oktatnak, olyan mértékű tehát a szétaprózottság, amely szükségessé teszi az átalakítást. (Magyarország.hu)
.