Az Európai Unió 2004-es bővítése óta mintegy háromszáz nemzetközi konszern szemelte ki az osztrák fővárost kelet-közép-európai központja telephelyéül, a bécsi cégek exportjának pedig ma már 20%-a irányul a tíz új tagállamba derül ki a Bécsi Gazdasági Kamara (WKW) mérlegéből.
A bécsi cégek 40%-a egyébként már a bővítés után hat hónappal úgy nyilatkozott, hogy profitált a bővítésből, és csak a felmérésben részt vevők kilenc százaléka panaszkodott negatív tapasztalatokra. A megkérdezettek 42 százaléka exportnövekedésről számolt be.
Az Európai Unió határrégiókat támogató programja keretében az új tagállamok Ausztriával, Német-, Olasz- és Görögországgal határos régiói felzárkóztatására, illetve a régiek és az újak gazdasági struktúrája közötti különbségek enyhítésére eddig összesen 13 millió eurót fordítottak az EU régi tagállamainak gazdasági kamarái köztük a bécsi. Ennek keretében tájékoztatási tevékenységgel, továbbképzési és együttműködési lehetőségek felkutatásával támogatták a kis- és középvállalkozásokat az új helyzetre való felkészülésben.
Ausztria természetesen üdvözli Románia és Bulgária 2007-es EU-csatlakozását is, főleg, hogy a két ország az elmúlt időben az egykori keleti blokk gazdaságilag legérdekesebb régiójává vált. 2004-ben a Dél-Kelet-Európába áramló közvetlen külföldi befektetések fele, mintegy négymilliárd euró. Romániát, negyede (2 milliárd euró) pedig Bulgáriát gazdagította.
Bár az Osztrák Gazdasági Kamara (WKO) és a EUROCHAMBERS elnöke, Christoph Leitl szerint a két országnak 2007-ig még több területen igazságügy, korrupció és szervezett bűnözés elleni harc fel kell zárkóznia, kifejezte abbéli reményét, hogy a csatlakozásig fennálló időt Románia és Bulgária a szükséges reformok megvalósítására fordítja. Így a csatlakozási szerződéseikben már nem lesz szükség a jelenleg tervezett védelmi klauzulákra.
Hasonló nézeteket képvisel a Bécsi Gazdasági Kamara elnökasszonya, Brigitte Jank is, aki nemrégiben egy brüsszeli lobbidelegáicó élén azt szorgalmazta, hogy az új tagországok csak nagyon korlátozottan fordíthassák az EU-tól kapott fejlesztési támogatásokat befektetésösztönzésre, és a Bécs és az újak támogatása közötti túlzottan nagy különbségeket is el kell kerülni. Azt is kijelentette, hogy az Uniónak lazítania kell az osztrák főváros kezét a vállalkozástámogatásban ugyancsak gúzsba kötő jogszabályokon, nehogy torzuljanak a versenyfeltételek.