A nemzettel konzultált Orbán Viktor

2005.07.03. 16:45

Nem politikai naggyűlést, hanem konzultációt folytatott Orbán Viktor a megjelentekkel pénteken a Sugár úton. A Kudlik Júlia vezette sajtótájékoztatón kiemelték azt is, nem kampány folyik és nem akarnak senkit sem meggyőzni semmiről.

A jobboldal által létrehozott Nemzeti Konzultációs Testület két tagja Kudlik Júlia szóvivővel tartott sajtótájékoztatót pénteken az Art Caffe-ban.

Kudlik Júlia a tájékoztatón elmondta, hogy a kiküldött kérdőívekből kitöltve több mint százezer érkezett vissza postán, több mint ötezren töltötték ki az interneten. Néhány héttel ezelőtt a konzultációs testület úgy döntött, hogy ne csak budapestieknek legyen lehetősége találkozni a testületi tagokkal, elmondani véleményüket, javaslatukat, hanem azoknak is, akik vidéken élnek, ezért az adományként rendelkezésükre bocsátott négy buszban járják az országot. A buszokon önkéntesek segítik a munkát.

Hat vidéki nagyvárosban nagy ívű konzultációt is tartanak, ennek egyik állomása Szombathely, ahová a testület az alapító, ötletadó Orbán Viktort is meghívta. Minden ilyen találkozó a kérdőív egy-egy nagy kérdése köré csoportosítja mondanivalóját. Szombathelyen a fő téma a jövő, a közös cél megfogalmazása.

Ez az első ilyen nagy interaktív kezdeményezés, mely ma már úgy tűnik, sikeres lesz – hallottuk.

Itt nem az emberek meggyőzésén van a hangsúly – emelte ki Kudlik Júlia – hanem azon, hogy megkérdezzük az emberek véleményét, és majd november végére, a beérkezett vélemények és javaslatok alapján a végeredményt a jövőre megalakuló kabinetnek fogjuk átadni, hogy vegye figyelembe a kormányprogram megtervezésekor, kialakításakor.

Azt ma még nem lehet tudni, hogy ki lesz majd kormányon a választások után, abban azonban lehet bízni, hogy lesz lelke, tettvágya, felelőssége és ennyi ember véleményét nem fogja egyszerűen lesöpörni az asztalról.

Elindult Nemzeti Konzultációért Alapítvány adományvonala, melynek felhívásával 400.-Ft +ÁFA adománnyal lehet hozzájárulni az ügyhöz.

Végezetül a bemondónő elmondta, azért vállalta a feladatot, mert személyesen is azonosulni tud a céllal, Magyarországon mindenki magyarul beszél, halljuk is egymást, de nem értjük és mivel közel negyven évig az volt a hivatása, hogy az emberekkel beszélgessen, úgy gondolta, ha segíteni tud, akkor neki ezt kötelessége megtenni. Azzal, hogy négy év után ezzel a tevékenységével visszatért a közéletbe, talán valamit vissza tud adni az embereknek abból amit kapott negyven éven át.

Ez a konzultáció nem a jobboldalnak szól, hanem minden magyar állampolgárnak nemre, korra, vallási hovatartozásra tekintet nélkül. Ahhoz, hogy újra meg tudjuk fogni egymás kezét, nem azt kell keresni egymásban ami elválaszt, hanem ami közös és ami összetart. – jelentette ki Kudlik Júlia.

Ez nem kampány - hangzott el még- azért nem, mert ott valakik valakiket meg akarnak győzni és itt semmi ilyenről nincs szó. Itt nem aktivisták, hanem önkéntesek gyűjtik a kérdőíveket és nem naggyűlések, hanem konzultációk folynak- tudtuk meg.

Hoffmann Rózsa, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanszékvezetője a nemzeti konzultáció céljáról szólva kifejtette, hogy hazánk negyven évi idegen elnyomás és diktatúra után eufórikus állapotban várta a rendszerváltozást, majd csalódott. Tizenöt év eltelt azóta és az emberek elfordultak a közélettől, úri huncutságnak tekintik a politikát. Ebből a letargikus állapotból próbálják az embereket kisegíteni és elindítani a demokratikus közéletiség irányába, amelyben az emberek természetesen élik meg, hogy nem csak négy évenként van szükség rájuk. Arra buzdítják az embereket, hogy fogalmazzák meg elképzeléseiket, terveiket és ma már egyre többen jönnek kész tervekkel, ötletekkel is.

Dr. Iván László pszichiáter a Semmelweis Egyetem professzora a lelki energiák megfogyatkozásában látja a problémát. Az emberek közötti bizalom és a támasz gyengült meg, az emberek nem tudnak valakihez, valamihez tartozni, eltűnt a sorvezető – hallottuk. Ezzel a konzultációval egy nagy regenerációs folyamatra, sőt, nemzeti pszichoterápiára van szükség.

Óriási a probléma, idősödünk, ma már minden ötödik állampolgár hatvan évnél idősebb, emellett folyamatosan fogyatkozunk.

A sportcsarnokban berendezett díszlet az idei országértékelő beszédben megismert új formai elemekkel készült, a szónok a négy oldalon elhelyezkedő hallgatóság között profin bevilágított arénában sétálva fejtette ki mondandóját Rátkai Philip és Kudlik Júlia moderálásával.

Megtudtuk, hogy a rendezvényre meghívást kapott városunk polgármestere is, azonban Ipkovich György végül nem jött el.

Az este hat órára meghirdetett program során, Orbán Viktor egy órás késése miatt, előbb a testület tagjai ismertették a fenti gondolatokat, majd az időközben megérkező pártelnök csapott a húrok közé a mintegy 1200 ember előtt.

A volt miniszterelnök beszélt a kormány be nem tartott ígéreteiről, és kiemelte, fontos, hogy legyen néhány közös cél, amit mindenki magáénak tud.

Az elmúlt tizenöt év nem volt elég arra, hogy utolérjük életszínvonal tekintetében Ausztriát. Ez a legkeserűbb csalódás. A szocialistáknak volt lehetőségük többször is bizonyítani, de nem sikerült nekik.

A polgári nemzeti keresztény tábornak értékei vannak és ezeket írja a zászlajára – fogalmazta meg a pártvezető – vannak azonban olyan emberek, akiket a legkevésbé sem érdekel, mi van felírva a zászlóra és vannak olyan emberek is, akik olyan nagy bajban vannak, hogy őket az értékek helyett a létfenntartási problémák foglalkoztatják és ha valamit keresnek, az csak az, hogy hogyan lesz könnyebb.

Ezeket az embereket nem kell győzködnünk arról, hogy a mi értékeink jó értékek, ugyanis nem érdekli őket. Nekünk fontos, nekik kevésbé. Lesz még olyan világ Magyarországon, amikor szinte mindenkinek fontosak lesznek az értékek. De addig ezeknek az embereknek azt kell üzennünk, hogy ha a mi zászlónk van fenn, akkor magasabb a nyugdíj, akkor van munkahely, akkor könnyebb az élet. –hangzott el.

A volt kormányfő szólt az ismét növekvő államadósságról is. Ma minden magyar ember, csecsemőtől az aggastyánig egymillió háromszázezer forint adóssággal él, ami folyamatosan növekszik naponta hét milliárd forinttal.

Ma az államadósság törlesztésére a személyi jövedelemadó bevétel 90%-a megy el.

Orbán beszéde során bírálta az ötéves adóreformot és érvelt a családi adózás mellett.

A privatizációról szólva kijelentette, a szocialisták, ami nincs lebetonozva, vagy leláncolva azt eladják, ami pedig igen, arra hitelt vesznek fel. Kijelentette azonban, hogy nem tudják úgy tönkre tenni az országot, hogy közös erővel ne lehetne talpra állítani azt.

A választásokról szólva kijelentette, ha mindenki elmegy, biztosan győz a jobboldal, miután van küldetése.

A pártelnök a biztonság hiányában látja a legnagyobb problémát és célként fogalmazta meg a magyar emberhez méltó élet megteremtését a Kárpát-medencén túl is.

Olyan országot szeretnénk, ahol a munka nem szégyen, a gyermek nem teher, az egészség nem üzlet, a nyugdíj pedig nem segély –zárta szavait Orbán Viktor.

.