Még soha nem látott sem szegfű, sem pedig narancs alakú vakbelet – mondja a HVG-nek nyilatkozva Németh Attila körmendi sebészfőorvos, a Vas megyei közgyűlés egészségügyi bizottságának fideszes elnöke, azt illusztrálva, hogy a betegek ellátásában értelmezhetetlenek a politikai szlogenek.
A hetilap augusztus 13-i száma mindenesetre egy hosszabb írást szentel a tavaly augusztusban magánkézbe adott körmendi kórháznak, hangsúlyozva, hogy a fideszes vezetésű város ezzel a döntésével szembement az egészségügyi privatizáció ellen kampányoló pártjával, de megmentette a csőd szélére sodródott kórházat.
„Miközben ugyanis a Fidesz-MPSZ országszerte a kórházak magánosításának leállítása mellett kardoskodott, a nyugat-magyarországi kisváros fideszes vezetése 2004. augusztus elsejétől egy magánvállalkozás kezébe adta az egészségügyi közszolgáltatást. Tagadhatatlanul kellett ahhoz kurázsi, hogy Bebes István polgármester - miközben pártja legfőbb egészségpolitikusa, Mikola István exminiszter a lopakodó karvalytőke rémével riogatta az embereket - fontosabbnak ítélje a helyi választók támogatását, mint a nagypolitikát” – olvashatjuk.
Ezek után a cikk emlékeztet arra, hogy a kérdés úgy vetődött fel: van-e az önkormányzatnak 60 millió forintja arra, hogy kisegítse az 55-60 ezer városi és környékbeli ellátásáról gondoskodó, 270 embernek munkát adó, 55 ágyas veszteséges kórházát, avagy meg szüntesse azt. Mivel pénze nem volt az önkormányzatnak, és megszüntetni sem akarták az intézményt, a képviselőtestület gazdasági társasággá alakította a kórházat. A többségi tulajdonosa a Hospinvest, társtulajdonosa és ügyvezetője pedig a fent említett Németh Attila lett.
A kórház, amelynek a tulajdonjoga nem, csak a működtetése került magánkézbe - ma már annak ellenére sem veszteséges, hogy az önkormányzati támogatás egy évvel ezelőtt elapadt. A dolgozók közalkalmazotti jogviszonya megszűnt, de korábbi kedvezményeik - kivéve a félárú vasúti igazolványt - megmaradtak, elbocsátás pedig nem volt. A tavaly 650 millió forintos, az Országos Egészség biztosítási Pénztártól (OEP) kapott bevétel az idén a teljesítménynövekedésnek köszönhetően várhatóan 700-720 millió forintra emelkedik.
A HVG írásából az is kiderül, a Hospinvest négy kórtermet komfortosított, mintegy 35 millió forintért. A kétszemélyes, fürdőszobás, televízióval is ellátott szobákért napi 2 ezer forintos hozzájárulást kér a betegtől a kórház. 100 millió forintért teljesen újjáépült az intézmény gyógyszertára, így a járóbeteg-rendelésen felírt recepteket már helyben is ki lehet váltani. A laborvizsgálatra várók a korábbi zsúfolt, szűk tér helyett új, kényelmesebb szobát kaptak, a távolabbi településekről nem a beteget, csak a tőle levett vért szállítja egy vállalkozó a kórházba. Az emésztőszervi daganatok korai felismerését lehetővé tevő, mintegy 10 millió forintért vásárolt endoszkóp is új beszerzés.
Az írás egy bekezdés erejéig foglalkozik a szombathelyi Markusovszky-kórház szőnyeg alá söpört privatizációjával is. Ahogy arról az
ALON is beszámolt" target="_self, június közepén a megyei közgyűlés Polgári Frakciója az utolsó pillanatban levette a közgyűlés napirendjéről az intézmény működtetésére kiírt pályázatot. Az eseményt követő sajtótájékoztatón a megyei elnök nem tagadta, hogy a kiszemelt partner a körmendi kórházat is működtető társaság lett volna. Az is valószínűsíthető, hogy a megyei jobboldal visszatáncolásában jelentős szerepet játszott a Fidesz központi vezetésének nyomása.
A HVG ez utóbbi két kérdéssel nem foglalkozik, viszont megemlíti, hogy a szombathelyi és a megyei önkormányzat számításai szerint a következő néhány évben 12-14 milliárd forintos rekonstrukció és műszerpark korszerűsítés tudná csak talpra állítani a Markusovszky-kórházat.
HVG" target="_self
Korábban:
Zátonyra futott a Markusovszky kórház privatizációja" target="_self
Mégis üzlet az egészség? - Cavintont mindenkinek!" target="_self
A szocialisták a meghiúsult kórház-privatizációról" target="_self