Elektronikus szemét - Vissza a boltba!

2005.08.31. 16:37

Augusztus közepétől él az a szabályozás, mely szerint az elektronikai eszközökkel kereskedő cégek kötelesek visszavenni a régi készülékeket, ha a vásárló új terméket vásárol náluk. Az ALON inkognitóban több szombathelyi számítástechnikai üzletet is letesztelt, és a dolog – mi is meglepődtünk – egész jól működik. A számítástechnikai hulladéknak egyébként több az aranytartalma, mint az aranyércnek.

Vigye vissza a szemetet!

Elektronikus szemét

Szakértők úgy becsülik, hogy hazánkban évente mintegy 120 ezer tonna elektronikai hulladék keletkezik. Ebbe a körbe tartozik a viszonylag gyorsan cserélődő mobiltelefon, a számítógép és alkatrészei, de ide tartoznak a mosógépek is. Az egyre növekvő mennyiség komoly környezetvédelmi problémákat is előrevetít.

Az uniós normák szerint évente lakosonként legalább négy kilogramm elektronikus hulladékot kell visszagyűjteni, melynek háromnegyedét kell újrahasznosítani. Becslések szerint 2006-ra hazánk már mintegy 170 ezer tonna ilyen hulladékot fog termelni. Csak tavaly például mintegy ötventonnányi mobiltelefont dobtak ki a magyarok.

Az idén augusztus 13-án életbe lépett szabályozás szerint a termék gyártójának kell megfizetnie a begyűjtés, ártalmatlanítás és a megsemmisítés költségeit. A törvény a kereskedőkre is kötelezettséget ró ki azzal, hogy lehetőséget kell biztosítaniuk a használt áru átvételére, és ami fontos: ezért nem kérhetnek pénzt a vásárlótól.

Felelősek a fogyasztók is. Számukra is tilos, hogy úgy szabaduljanak meg elektromos és elektronikai berendezésektől, hogy azokat belekeverik a háztartási szemétbe.

Szombathelyen működik a dolog

Az ALON arra volt kíváncsi, hogyan is működik mindez a valóságban, ahol Magyarországon hajlamosak a nagy és szép elméletek elvérezni. Ezért naiv vásárlónak álcázva magunkat több számítástechnikai céget is felhívtunk telefonon, hogy szívesen náluk hagynánk öreg, használhatatlan gépünket, monitorostól, mindenestől. Mindössze egyetlen, kevésbé ismert kisboltban értetlenkedtek, hogy mit is akarunk - majd amikor felfedtük kártyáinkat, arra kértek, hogy ne nevezzük meg őket, és mi hirtelen felindulásból meg is ígértük -, három ismert helyen (AZ Computer, Computer City, Compugroup) azt a megnyugtató és korrekt választ kaptuk, hogy nyugodtan vigyük a cuccot, a szabály értelmében ők, illetve a szerződött partnerük gondoskodnak az elektronikus szemetünk eltüntetéséről.

Megkérdeztük az ALON-on számítástechnikai és hifi online áruházat működtető H-Multimédia Kft-t is a helyzetről. Horváth Csaba, a cég vezetője elmondta, hogy természetesen ők is tudnak a törvényről, meg is felelnek a kötelezettségeknek, annyit azonban hozzátett, hogy az elmúlt két hét alatt még senki nem fordult hozzájuk ilyen kéréssel.

Az átvevő szerint a vállalkozások rámozdultak a dologra

A friss jogszabályra alapozva egyébként már elkezdte működését Vasszécsenyben egy, az elektronikai hulladék átvételével foglalkozó üzem. Az üzemeltetést a szombathelyi Csatár Kft végzi. A részletekről Heinisch Zoltánt, a cég ügyvezetőjét kérdeztük:

- Mennyire érdeklődnek a vállalkozások a téma iránt?

- Van érdeklődés. Évről évre több elektronikai termék kerül selejtezésre, mind a lakosságnál, mind pedig a vállalkozásoknál, ezek egy része erkölcsileg, másik része pedig fizikailag avul el. Ma már egy vállalkozásnak gépparkja lecserélésekor nem árt tisztázni, hová helyezte el a régi eszközeit, nem beszélve arról, hogy a selejtezés könyvelési tétel is. Azt látjuk, hogy a cégek egy része rámozdult a dologra, folyamatosan veszik fel velünk a kapcsolatot. Üzemünk évi 200 tonna hulladék feldolgozására kapott engedélyt, és az már ma látszik, hogy ez a mennyiség teljesülni fog.

- Mi a helyzet a számítástechnikai berendezésekkel?

Ezek a termékek a legkülönbözőbb anyagokat tartalmazzák, a nemesfémtől a műanyagokig. A nemesfémek kérdése különösen érdekes, hiszen amíg például egy aranybányában egy tonnányi érc megmozgatása után 0,4-0,5 gramm arany válik kinyerhetővé, addig a számítástechnikai hulladék ennek mintegy dupláját tartalmazza. Ezen termékek szétszerelése és előkészítése további feldolgozásra kézimunkával történik. Az így képződött alapanyag egy része újrahasznosításra kerül, más részét pedig megsemmisítik.

- Önök fizetnek, vagy önöknek fizetnek az átvett termékekért?

- Erre is, arra is van példa. Van, hogy ingyen átveszünk hulladékként kezelt anyagokat, de olyanra is akad példa, hogy fizetünk bizonyos anyagokért. Ez függ a hulladék fajtájától, a mennyiségtől, a szállítási feltételektől.

-Veszélyes hulladéknak számít a számítástechnikai hulladék?

- Veszélyessé válhat. Gondoljunk csak a minden számítógép részét képező gombelemekre, melyek ugyan kis méretűek, de nagy mennyiségben már a benne lévő anyagok környezeti kárt okozhatnak. A hulladékok kezelésénél nagyon lényeges szempont a felelősség kérdése. A vállalkozásoknak fontos, hogy az általuk leadott hulladék csakis megfelelő engedélyekkel rendelkező céghez kerüljön, aki igazoltan veszi át az anyagokat, máskülönben a hatóságok szemében a dolog esetleg ugyanaz, mintha kidobta volna az erdő szélére.

.