

A szombathelyi Fő téren látványos installációval jelent meg pénteken a NANE és a Liberális Munkacsoport. A „Néma tanúk” kiállítás azoknak a nőknek állít emléket, akik partnerük bántalmazása következtében vesztették életüket.
Abajkovics Péter szabaddemokrata városi képviselő bevezetőjében elmondta, nagyon sokan érintettek a kérdésben, és sajnos a legtöbb eset nem is kerül nyilvánosságra.
Az ember nagyságú szobrok mindegyike egy-egy valós áldozatot szimbolizál. A nevek, az esetek és az időpontok is a valóságot jelentik- mondta el Hermann Judit a NANE (Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen) egyik munkatársa.
Hermann Judit hozzátette: Ilyen estekben a jog ma még nem védi kellőképpen az áldozatokat, és a meglévő szabályokat sem alkalmazzák megfelelően. A családon belüli erőszak nem egyedi veszekedés, hanem rendszeres, állandó, fokozódó erőszakos viselkedés, amely bizonyos esetekben halálesetekhez is vezethet.
Óvatos adatok szerint is hetente egy nő hal meg ilyen okokból. Ezen áldozatok mindegyike kért segítséget a környezetétől, de egyikük sem kapott. Sok esetben sem a család, sem a szomszédok, de még a rendőrök sem segítettek.
A cél az lenne, hogy az intézményi rendszer reagáljon az ilyen esetekre, ezért lenne szükség például a ma még nem elfogadott úgynevezett „Távoltartási törvényre” is.

A statisztikák azt mutatják, hogy a családon belüli erőszak áldozatai 95 százalékban nők és gyermekek. Ebben szerepe van annak az általános elvnek is, mely szerint a férfiakat aktivitásra, a nőket főleg passzivitásra neveljük. Elhangzott az is, a számadatok se nem jobbak, se nem rosszabbak más országokénál. Ami más, az a reagálás az ilyen esetekre.
A sajtótájékoztatón elhangzott számadatok valóban elgondolkodtatóak, mint ahogy a kiállítás mellett a Fő téren elhaladó gyermekek és felnőttek reakciói is. Egy nagyobb csapat fiú harsányan nevetett a bábuk láttán, míg a lányok jórészt érdeklődve olvasták a döbbenetes feliratokat. A hölgyek nagy része megállt és beleolvasott a szövegekbe, egy korosodó férfi pedig legyintve „baromság”-ként jellemezte az egészet.
Az első Néma Tanúk kiállítást egy Minnesota állambeli aktivista csoport hozta létre 1990-ben. Az azóta eltelt években a mozgalom nemzetközivé vált. 1997-ben az USA-ban országos megmozdulássá nőtte ki magát a kezdeményezés. A NANE Egyesület 1998-ban figyelt fel a Néma Tanúkra, azóta számos rendezvényen szerepeltetik hazánkban is. |