Kísérlet Szombathely digitalizálására

2005.09.05. 21:14

Mérsékelt sajtó- és döntéshozói érdeklődés jellemezte azt a találkozót, melyen Szombathely informatikai bizottságának elnöke vázolta a város előkészítés alatt álló informatikai stratégiáját. A tájékoztató utáni oldott hangulatú megbeszélésen súlyos gondolatok és kritikák is elhangzottak Szombathely gazdasági helyzetéről, ám felcsillant valamiféle politikai konszenzus lehetősége is.

Komoly ügy - gyér érdeklődés

Kísérlet Szombathely digitalizálására

Akár szimbolikusnak is felfogható, hogy nemcsak a helyi média képviseltette töredékesen magát hétfőn az Abbázia Klubban, hanem a döntéshozók is. A félig hivatalos, félig kötetlen találkozó apropóját az adta, hogy Abajkovics Péter szabaddemokrata képviselő, az informatikai bizottság elnöke egy előterjesztést nyújtott be a közgyűlésnek a város információs stratégiájáról és a hozzá kapcsolódó akciótervekről. Az Abbázia-beli összejövetel arra szolgált, hogy a sajtó és a politikusok még a közgyűlés előtt megérthessék a mélyebb összefüggéseket. A dolog pikantériája, hogy az utóbbiak közül – az előadón kívül - egyedül a Fidesz-frakció vezetője, Marton Zsolt képviseltette magát a tájékoztatón. A polgármester és helyettese azt üzenték, hogy Budapesten vannak, a többiekről nem tudni, biztos fontosabb dolguk volt.

A körülmények hatalma

Abajkovics Péter prezentációjának első felében a tágabb és szűkebb környezetbe helyezte a készülő stratégiát. A közzétett adatokból kiderült, hogy bár Magyarországnak nincs oka szégyenkezni az EU-hoz újonnan csatlakozó országok között, nemzetközi összehasonlításban már közel sem ilyen rózsás a kép. Elsősorban magával az EU növekedési ütemével van a baj: Hiába határozták el az illetékesek Liszabonban öt évvel ezelőtt, hogy a világ legdinamikusabb gazdasága leszünk, jelenleg az USA növekedése kétszerese, Indiáé és Kínáé négyszerese az EU-énak. A szakemberek egy része szerint napjainkban a gazdasági fejlődés motorja az informatika, ezért erre a területre kellene fókuszálni az EU-erőforrásokat.

Ami szűkebb régiónkat, Nyugat-Dunántúlt illeti, szintén vegyes a kép. Informatikai eszközökkel való ellátottság tekintetében jellemzően élen járunk, de például a GVOP pályázatokon már közel sem tekinthető sikeresnek a szereplés, lenne e téren is javítanivaló bőven.

Mindez leegyszerűsítve azt jelenti, egy hatékony városi informatikai stratégia Szombathelyt helyzeti előnybe hozhatná az országos és a nemzetközi porondon.

Mit kellene csinálni?

Átgondolt stratégiára nemcsak az elvont gazdasági elméletek miatt van szükség. Választ kell adni arra, hogy az informatika hogyan is kapcsolódik majd a jövőben az közszolgálatisághoz és az önkormányzatisághoz, illetve legalább ennyire fontosan: a város reálgazdaságához.

Mivel ezek roppant bonyolult és összetett kérdések, az előterjesztés szerint – és ez valódi újdonságot jelent – első lépésben egy külső szakértőt vonnának be, aki komoly helyzetelemzés és mélyinterjúk után meghatározná pontosan, mit is kell tennie konkrétan a városnak a 2010-ig tartó periódusban.

Kötetlenül sok minden elhangzott

Kísérlet Szombathely digitalizálására

A mintegy félórás hivatalos prezentációt körülbelül egyórás kötetlen eszmecsere követte, amely egyszerre volt reménykeltő és lehangoló. Az előbbinek az adott tápot, hogy úgy tűnik, bizonyos szakmai kérdésekben nem reménytelen a politika paletta különböző oldalán elhelyezkedőknek konszenzusra jutniuk, ha egyszer sikerül egy asztalhoz ültetni őket. Ugyanakkor az is kiderült, hogy Szombathely napjainkban gyakorlatilag semmiféle gazdaságstratégia elképzelésekkel nem rendelkezik.

Ez utóbbit főleg Marton Zsolt hiányolta, aki azt is kifejtette, hogy bár hasznosnak tartja, kissé szkeptikus az informatikai stratégiát illetően. Egyrészt mert ennek a - sajnos nem létező - gazdasági stratégia részének kellene lennie, másrészt a képviselőtestület és a közigazgatás még nem értett meg erre. A képviselők egy része még csak most tanulgatja a laptopját használni, az e-közgyűlés pedig ott tart, hogy az elektronikus formátum mellett papíron ugyanúgy megkapják az előterjesztéseket és egyéb dokumentumokat a képviselők, mint korábban. Ő maga fontosabbnak tartja a valódi észak-déli közlekedési folyosót, mint a „virtuális autópályákat”.

Abajkovics Péter részben egyetértett a fent említett gondokkal és nehézségekkel, ugyanakkor elmondta, hogy ezek párhuzamos jövőképek, és egy informatikai stratégia remélhetőleg társadalmi vitát generál majd, amely majd meg termékenyítőleg hat a gazdaság és közélet egyéb területeire.

Ezen kívül szóba került még a szombathelyi ipari park vegetációja, az informatikával kapcsolatos felsőoktatás, a Győr-Szombathely viszony, a Fő tér lehetséges bekapcsolása egy wireless-hálózatba és sok minden.

Remélhetőleg folyt. köv.



Az elõterjesztés szövege, a prezentáció és egyéb háttéranyagok az alábbi webcímrõl letölthetõk: www.ict.freeweb.hu
.