Őszi programajánlat: Világörökségi séták Budapesten

2005.09.07. 08:22

Ingyenes budapesti világörökség-sétákat és idegenvezetést kínál mindenkinek a Városjárók társaság. Ehhez csak annyit kell tennünk, hogy egy kényelmes cipőben a megadott helyre menjünk. Tudjon meg többet erről a rendhagyó lehetőségről, és arról, hogy hogyan lehet mindezt Szombathelyről hatékonyan és gazdaságosan nyélbe ütni. Tudta ön például, hogy az Intercity helyjegy ingyenes belépést biztosít a Vidámparkba és a Közlekedési Múzeumba?

Városjárók

Budapest

A Városjárók egy különös társaság. Idegenvezetőknek és lokálpatriótáknak vallják magukat, olyan embereknek, akik szeretnék jól érezni magukat a városok adta környezetben, kihasználva a városi lét minden előnyét. Kutatják és másokkal is megismertetik lakóhelyük, a főváros múltját és jelenét. A Városjárók közössége sétára invitálja az érdeklődőket, idegenvezetést tartanak Budapest Világörökséghez tartozó területein. Nem külföldi turistáknak, hanem nekünk, magyaroknak.

Az ingyenes sétákhoz bárki csatlakozhat, a teendő csak annyi, hogy az előre megadott időpontokban a helyszínen kell lenni, kényelmes cipőben, túrára készen. Mivel a részvételért nem kérnek pénzt, a szervezők a séták anyagi fedezetét a pályázatokból és szponzori pénzekből fedezik.

A séták koordinátora Jenei Zsolt, aki egyben az egyik idegenvezető is. A négy nyelven beszélő fiatalember egyébként a BME Szociológia és Kommunikáció Tanszékén városmarketinggel foglalkozik.

Világörökség

Az UNESCO 1972-ben hozta létre a világ kulturális és természeti örökségének védelmére vonatkozó egyezményt azzal a céllal, hogy jogi adminisztratív és pénzügyi kereteket biztosítson a föld egyetemes értékeinek védelmére. A Világörökséghez sorolt helyszínek univerzális értéket jelentenek, attól függetlenül, hogy a Föld melyik táján találhatóak. A kulturális örökség fogalmába műemlékek, komplett helyszínek és épületcsoportok tartoznak. Budapesten 1987-ben a Duna-part és a Budai Vár, 2002-ben az Andrássy út kapta meg ezt a – nem is akármilyen turisztikai vonzerőt jelentő – rangot.

Séták

Két útvonalat járhatunk be a Városjárókkal. Az egyik a Várséta. A kétórás program keretében a budai vár kiépülésének és Buda történelmének az ismertetése mellett szó esik a középkori Magyarország történelméről, a törökök kiűzéséről, Buda országközponttá válásáról, a város fejlődéséről, valamint a Várnegyed mai életéről, műemlék- és örökségvédelemről, turizmusról és kultúráról. Kiemelt téma az állami reprezentáció, szimbólumok és színterek – hiszen a Köztársasági Elnöki Hivatal a Sándor Palotában található. Az időpontok: szeptember 10., 17., és 24., ezek szombati napok. Találkozó a Sikló felső állomásánál.

A másik túra az Andrássy úti séta, ez szintén két órás program, a sugárút elejétől egészen a Hősök teréig. A séta során ismertetik az épületek történetét és a Sugárút építését, a huszadik század hajnalán itt élő nagypolgárság életformáját, kultúráját, szó esik operáról, balettről és kávéházakról, az egykori és mai budapesti közlekedésről. Az Andrássy úti sétákat vasárnaponként tartják, szeptember 11-én, 18-án és 25-én. Találkozó az Andrássy út 3. szám előtt, a Posta Múzeum előtt. Mindkét útvonalat a jelzett napokon háromszor járják be, indulás délelőtt 10-kor, 11-kor és délután 4-kor.

Mindkét túra pontos útvonala és sok egyén hasznos infó megtalálható a www.varosjarok.hu oldalon, ahol a három idegenvezetővel is megismerkedhetünk.

Utazás

Szombathelyről legbiztosabban az InterCityvel érhetünk oda, a reggeli 6:25-ös negyed 10 körül ér be a Keletibe, onnét az Andrássy út eleje a legkönnyebben a piros metróval érhető el, leszállás a Deák téren. Ez három megálló, ide elég a szakaszjegy, az valamennyivel olcsóbb is. Annak függvényében, hogy a sétán kívül még hova szeretnénk menni, aérdemes elgondolkodni a napijegy-vásárláson is, az ugyanis 1350-et kóstál, egy hagyományos vonaljegy meg 170-et, és ugye Budapesten átlagban 1-2 átszállást bele lehet kalkulálni, ha el akarunk jutni valahova.

Ha a Vársétához szeretnénk csatlakozni, akkor sem érdemes leszállni a vonatról már Kelenföldön, jóllehet logikus lenne, ha már egyszer ez is, az is Budán van, de a BKV-nak hála, csak több átszállással lehet eljutni a Siklóhoz. Egyszerűbb, ha a Keletiből metrózunk a Moszkva térig, majd fel a Várbusszal a Dísz térig, onnét már pár ugrással a helyszínen vagyunk.

A hazautazásnál szeme előtt kell tartani, hogy ha nem érjük el a 19:25-kor induló IC-t, akkor bukta van, ugyanis ez az utolsó vonat, még átszállással sem lehet aznap már Szombathelyre jutni…

Ha már IC-vel mentünk, ne dobjuk ki a használt pótjegyet, mert két helyen is ingyenes belépésre jogosít (a Vidámparkba és a Közlekedési Múzeumba mehetünk be vele), és más helyeken is biztosítanak némi kedvezményt – erről minden információ megtalálható a MÁV portálján.

Jó utat, kellemes sétát!

Linkajánlat:

Városjárók
World Haritage - Az ENSZ Világörökség oldala
Világörökségek Magyarországon (magyar nyelvű)
.