Habár a csütörtöki közgyűlésen semmi rendkívüli vagy váratlan nem történt, mégis súlyos kérdésekről döntöttek a szombathelyi városatyák. A legfontosabb az, hogy a költségvetés elfogadott módosítása nyomán a hiány 300 millióról immár 600 millióra nőhet, illetve hogy a képviselők zöld utat adtak a Fő tér beruházási programjának. Ez utóbbinak érdekessége, hogy az ellenzék is megszavazta, annak ellenére, hogy súlyos fenntartásaik vannak a finanszírozást illetően.
Hosszú huzavona után új igazgatója van az MMIK-nak Joós Tamás személyében, aki eddig az Oladi Művelődési Központ (OMK) vezetője volt.
A pártok képviselői pénteken kommentálták az előző napi eseményeket.
Pro Savaria: Nem történik semmi lényeges
„Ugyanazt lehet elmondani a költségvetésről, mint tavalyelőtt, egy éve és az idei év elején: nem történik semmi lényeges dolog, nincs beavatkozás a struktúrába, viszi a folyamat önmagát előre. Aminek az a következménye, hogy a költségvetési hiány egyre nő” – véli Molnár Miklós, a Pro Savaria Egyesület képviselője, aki számokkal illusztrálta mondanivalóját: 2003-ban és 2004-ben közel 500-500 milliós hiány volt, amihez ha hozzávesszük a 2005-ös 640 milliót és a még hátralévő három hónapot, akkor 800 millióval kell számolni, és jövőre is ennyivel. Vagyis a politikus úgy számol, a működési hiány négy év alatt 2,6 milliárdra fog rúgni.
Az önkormányzat nem avatkozik be a folyamatokba, pedig minél későbbre halasztódik a struktúraváltás, annál drasztikusabb beavatkozást igényel majd az a későbbiekben. Molnár Miklós szerint „nem biztos, hogy annyi intézményt kell fenntartani adott tevékenységre, amennyit fenntartunk. A takarékos gazdálkodás az jelenti, hogy elhalasztjuk a szükséges beruházásokat az intézményeknél, lepusztulnak az épületek, ezek duplán-triplán jelennek meg majd a következő években.”
Az MMIK vezetőjének Joós Tamás személyében való megválasztásával – véleménye szerint – jó döntés született, mivel ezzel nagy lehetőség adódik arra, hogy az egy épületegyüttesben székelő általános iskolát, a középiskolát és a kulturális intézményt össze lehetne vonni. „Úgy lehetne folyamatában kvázi megszüntetni, nagy csinnadratta nélkül, hogy a ne legyenek munkanélküliek.” A baj, az hogy erre nincsen szándék, a város „önjáró szerkezetként halad tovább”.
Jövő nyárig meglesz a Fő tér
Dr. Ipkovich György polgármester a közgyűlési döntések közül részletesebben a Fő tér felújításáról beszélt. Ez a 15 éve tervezett felújítás – mondta – több nehézséggel jár. A felületi burkolat még a könnyebben kivitelezhető része, ámde a víz-, gáz- és csatornaművek megoldása sok türelmet és egyeztetést von maga után. Összhangba kell hozni a közműcégek munkáját, hogy egy időben és egymással koordináltan végezzék a felújítást. Mindehhez nehézségként még társul, hogy régészeti leletekben hemzseg a belvárosi terület.
A polgármester ígéretet tett, hogy az időjárás függvényében folytatják a megkezdett munkálatokat, amik a nyári nagyrendezvényekig (pl.: Savaria karnevál) befejeződnek. Három forrásból valósul meg a felújítás: A
Városgazdálkodási Kft forrásaiból, a Sportcsarnok-kötbérből és a parkolási díjak bevételeiből. Zárásul Ipkovich György hozzátette: „A választási kampány közeledtével olyan hangnem megtartását várom el a közgyűlésen, ami méltó az ott folyó munkához és a város méltóságához.”
Az MSZP örül az egységes akaratnak
„A jövő szempontjából fontos és lényeges döntések születtek” – kezdete mondókáját Szücs Gábor szocialista frakcióvezető. Egységes akaratnyilvánításként üdvözölte a Fő térrel kapcsolatos azonos álláspontot, legyen az ellenzéki vagy kormányoldal. Ugyanilyen fontosnak tartja a TISZK (Térségi Integrált Szakképző Központ) indulását, habár még sok a vele kapcsolatos vita és tisztázatlan körülmény. „Ennek megvalósítása és működtetése Szombathelynek és az egész megyének a szakképzését helyezi új dimenzióba” – mondta.
Csönge Márta arról számolt be, hogy pályázatok segítségével várhatóan fejlesztik a kerékpárhálózatokat. A bejárások már megkezdődtek, remélhetőleg több kilométerrel bővülnek majd az útvonalak. Észrevételeket és javaslatokat a
címre várnak.
A kultúra vizeire hajózva, a sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a szocialisták örömmel vették, hogy az MMIK élére Joós Tamást, a Képtáréra pedig dr. Gálig Zoltánt szavazták meg.
A Fidesznek jogi aggályai is vannak
Marton Zsolt a Fidesz MPSZ frakcióvezetője támogatásáról biztosította a szombathelyiek érdekeit szolgáló javaslatokat - értsd Fő tér -, ugyanakkor hozzátette, hogy kételyeiket nem juttathatták kifejezésre a közgyűlésen, minthogy a polgármester nem adott erre lehetőséget. Olyan beruházási forrást jelölt meg ugyanis a városvezetés, amit jogilag is aggályosnak tart a Fidesz, különösképpen a Sportcsarnok 260 milliós visszatartott kötbérének ilyen jellegű beállítását.
„Tragikus a helyzet a költségvetésben. Választási költségvetés készül. Nem tudja a polgármester kezelni a helyzetet: a bérek kifizetésére, a szociális támogatásra, a hó eltakarítására és a városi ünnepségek megrendezésére is hiteleket kell felvennie” – vette át a szót Horváth Zsolt. A katasztrofális következményekkel járó további kötelezettségek elvállalását el kellene kerülni, mivel Szombathely a 2005-ös évben 2,3 milliárddal többet költött, mint amennyi a bevétele volt.
Újságírói kérdésre kiderült, hogy Horváth Zsolt volt az egyedüli, aki tartózkodott a szavazásnál, amit azzal magyarázott, hogy ez volt „az egyetlen lehetőségünk a szkepticizmusunk kifejezésére a pénzügyi finanszírozással kapcsolatban.”
MDF: A vezetésnek már mindegy, mi történik
Hasonló véleményen volt Böröcz Miklós is a MDF képviseletében, aki a működéshez szükséges többmilliós hitelt egyre nagyobb kockázatnak tartja. „A vezetés bátortalan, nem merte felvállalni a strukturális változtatásokat és nem bízik magában, hogy ezt az iszonyatos adósságot neki kell majd visszafizetnie” – beszélt a politikus. Szerinte a vezetésnek már teljesen mindegy mi történik, csak egy népszerű és voksszerző költségvetésre van szükségük.
Úgy véli, csapdát állítottak az ellenzéknek azzal, hogy a Fő tér beruházási programjának műszaki és gazdasági fejezetét együtt kellett megszavazni.
A Városgazdálkodási Rt. félmilliárddal járult hozzá e munkálatokhoz, amire nem nyújt fedezetet a költségvetés. „Elvileg csődnek számít, mikor nincs más ötlet a tarsolyban, mint hogy vegyünk fel ennyi és ennyi millió forint hitelt.”