Polgármestert választ Bécs - A 16 évesek is szavazhatnak

2005.10.19. 15:03

Míg mi itthon az 56-os forradalomra emlékezünk, addig Bécs lakosai a jövőjükről döntenek a hétvégén. Az önkormányzati választások idei fordulójának újdonsága, hogy a 16 évesek is az urnákhoz járulhatnak.

Önkormányzati és tartományi választásokat tartanak október 23-án Bécsben.

Az idei választások érdekessége, hogy első ízben járulhatnak az urnákhoz a 16 évesek. Az 1,2 millió választópolgárból ez 25 600 fiatalt érint. A pártok között nagy harc folyik a korcsoport szavazataiért, így többek között szilikonkarkötővel és egyéb csecsebecsékkel kedveskednek nekik. A fiatalokat egyébként előzetes regisztráció esetén SMS-ben értesít a város, hogy eljött a szavazás napja.

Nem kell aggódniuk azoknak a bécsieknek sem, akiknek el kell utazniuk: ők október 23-án 5.30-tól adhatják le szavazatukat a nagyobb bécsi pályaudvarokon.

Bécs polgármesteri székéért összesen hat párt verseng. A legutóbbi közvélemény-kutatások eredményei szerint a város jelenlegi első emberének, Dr. Michael Häuplnak és pártjának, az SPÖ-nek nincs mitől tartania: a szavazatok abszolút többségére számíthatnak. A szociáldemokraták listáján egyébként idén is Häupl szerepel az első helyen, aki az előző periódusban megkezdett, a magas életminőséget, szociális biztonságot és munkaerőpiaci intézkedéseket középpontba helyező programját kívánja folytatni.

Várhatóan nagy lesz a küzdelem viszont a második helyért, ahol közvélemény-kutatótól függően - az Osztrák Néppárt (ÖVP) és a Zöldek váltják egymást 18, illetve 16 százalékkal.

Az ÖVP jelöltje, Johannes Hahn hosszabb távú gazdaságpolitikát, a külföldi vállalatok elvándorlásának megállítását és jobb idősgondozást ígér választóinak, míg a Zöldek a szegénység leküzdését és a főváros fosszilis energiaforrásoktól való függőségének húsz év alatti felszámolását helyezték programjuk középpontjába.

A Maria Vassilakou vezetésével harcba induló zöldpárt győzelme esetén néhány éven belül 30%-ra kívánja emelni a nők arányát a közbeszerzési megbízásokat elnyerő cégek igazgató tanácsában valamint felügyelő bizottságában, és támogatni akarja a nők vállalkozásalapítását.

Az előzetes felmérések szerint nem kell aggódnia a Heinz-Christian Strache vezette Szabadságpártnak, az FPÖ-nek sem, ugyanis a leggyengébb előrejelzések szerint is minimum a szavazatok nyolc százalékát tudhatja majd magáénak. A Häupl politikáját élesen bíráló, 20-30%-os közüzemi áremeléseket és a költségvetési kiadások csökkentését a jelenlegi polgármester szemére vető Strache szerint Bécsben az esetek 83%-ban egyedi elbírálás alapján és túl korán adják oda az állampolgárságot.

A jelenlegi eredmények szerint esélye sincs az ötszázalékos küszöb elérésére a Szabadságpártból tavasszal kilépett képviselőkből álló BZÖ-nek (Ausztria Jövőjéért Szövetség), amelynek az osztrák parlamentben ülő anyapárt ajánlása révén sikerült indulnia az önkormányzati választásokon.

Az előző választásokon nem szereplő pártoknak ugyanis vagy kerületenként száz kopogtatócédulát kell összeszedniük ahhoz, hogy kandidálhassanak, vagy a parlament öt képviselőjének ajánlását kell bemutatniuk. A párt listáján első helyen szereplő Hans Jörg Schimanek „az ember fontosabb, mint a rendszer”’ mottóval vonult idén hadba.

A választópolgárok ajánlásával szállhat ringbe a KPÖ. A kommunista párt a munkaidő csökkentését, a privatizáció leállítását valamint a tandíjmentességet tűzte zászlajára és azonos jogokat követel minden
Ausztriában élő számára.
.