

Győr behozhatatlan előnyre tehet szert
Szerdán koradélutánra a Fidesz a szombathelyi városháza elé egy sajtótájékoztatóval összekötött demonstrációt szervezett, amelyen – leszámítva a sajtó és a párt helyi prominenseinek képviselőit – körülbelül 30 fő vett részt.
A helyi jobboldal az ellen tiltakozott, hogy a kormány a 2007-től 2013-ig tartó 2. Nemzeti Fejlesztési Terv keretében öt versenyképességi pólust jelölt ki, s e szerepkör – s a vele járó 100 milliárd forintos támogatás - a Nyugat-dunántúli Régióban Győrnek jutott. Ebből a pénzből Győr többek között új elkerülő utat, kormányzati negyedet és kikötőt szeretne építeni, lakosságát pedig 200 ezer főre növelni.
Breznovits István városi elnök szerint amennyiben a Parlament elfogadja a kormány előterjesztését, nemcsak behozhatatlan anyagi előnyben részesíti a régió egy városát a többivel szemben, hanem beindít egy olyan folyamatot, aminek a kezdete a maradék regionális szerepkörű intézmények áttelepítése, a vége pedig a munkahelyek, a munkaerő, majd a lakosság elvándorlása lesz. „Ez olyan törést okozhat Szombathely fejlődésében, amire az elmúlt tizenöt, de talán az elmúlt száz évben sem volt példa” – hallottuk.
Bátorságot és igazságosságot kérnek
Miután a döntés napvilágot látott, egyelőre semmi mást nem lehet érezni a városvezetők részéről, mint habozást és hallgatást – fűzte tovább a gondolatmenetet Marton Zsolt frakcióvezető, hozzátéve, hogy a város kormánypárti képviselői, Dr. Ipkovich György polgármester és Dr. Hankó Faragó Miklós igazságügyi államtitkár „engedve pártjaik akaratának a bátor kiállás helyett a hallgatás fátylába burkolóznak, ezzel a döntésükkel nemcsak magukról állítanak ki gyászos bizonyítványt, hanem városunk jövőbeni sorsát is megpecsételik.”
A szombathelyi Fidesz a kormánypárti képviselőktől a lobbizáshoz bátorságot, a Gyurcsány Ferenctől pedig igazságosságot kér. Emellett egy felhívást is útjára bocsátott a párt, amelyben leszögezik, elfogadhatatlannak tartják, hogy egy „többmilliós közösség életesélyeit közvetlenül befolyásoló, és jelentős részének hátrányt okozó döntésben minden nemű társadalmi, politikai egyeztetés nélküli kormányzati döntés szülessen”.
A városvezetés válasza
Időközben a várost vezető koalíció nevében Szücs Gábor szocialista és Abajkovics Péter szabaddemokrata frakcióvezető közös nyilatkozatot tett közzé. Ebben azt hangsúlyozzák, hogy a Nyugat-dunántúli régióban egy konkrét város nem jelölhető meg versenyképességi pólusnak, így ők továbbra is a települések közötti feladatmegosztást és együttműködést, valamint a feladatokra leosztott támogatási rendszert tartják megvalósíthatónak.
„Vitathatatlan – írják -, hogy a régió földrajzi központja Szombathely városa, amely jelentős szereppel bír az egészségügy, az informatika, a kultúra és a szakképzés területén, ezekben a funkciókban regionális vezető szerepe elvitathatatlan. Régiónk elsődleges és minden mást megelőző feladata: a közúti és vasúti fejlesztés, e nélkül nem biztosított a térség fejlődése.”
Végül arról biztosítják az itt lakókat, hogy Szombathely - összefogva a régió megyei jogú városaival, Nagykanizsával, Zalaegerszeggel, Sopronnal - mindent megtesz a közös álláspont érvényesüléséért és annak elfogadtatásáért.”
Kapcsolódó anyagok:
Eldöntött kérdés: Interjú Balogh Józseffel, Győr polgármesterével
Olvasói levél: A győri arroganciáról