TISZK - Térségi Integrált Szakképző Központ

2005.12.20. 20:09

Bevalljuk, még nem mindent értünk, de egy keddi sajtótájékoztató nyomán valamennyire pontosabb képünk van a most formálódó szombathelyi TISZK leendő működéséről: Az 1500 négyzetméteres, négyszintes épületben két átfogó szakmacsoportban folyik majd az oktatás. Nyolc Vas megyei középiskola érintett.

TISZK


Ki fizeti a révészt?

Wagner András, az intézmény ügyvezető igazgatója – nem mellékesen Szombathely 1990-1998 közötti polgármestere – a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a már hosszú ideje húzódó Savaria TISZK projekt támogatási szerződéseinek és azok módosításainak hatályba lépése után januárban végre nekiállhatnak a gyakorlati megvalósításának

A TISZK kapcsán két projekt indul, az egyik a szakképzés tartalmi és szerkezeti megújítását célozza: ez kap az Európai Szociális Alaptól (ESZA) 355 millió forintot. A másik projekt a szakképzés infrastrukturális fejlesztésére irányul, és az Európai Regionális Fejlesztési Alaptól (ERFA) származó 714,5 millió forinttal gazdálkodhat. Ez utóbbiból 62,5 millió forint a pályázó önrésze, melynek kétharmad részét Szombathely városa, egyharmadát Vas megye biztosítja.

A koncepcióról

A cél – hallottuk - létrehozni egy olyan intézményhálózatot a nyolc résztvevő iskola (lásd a listát alul) és a létrehozandó központi képzőhely között, amely két szakmacsoportban, a gépészet és a kereskedelem-marketing-üzletvitel terén szolgáltat. Az elképzelés lényege, hogy az intézetet olyan infrastruktúrával, képzési eszközrendszerrel szerelik fel, amit közösen használhatnak majd az iskolák. A projekthez kapcsolódnak még tananyag és módszertani megújítási projektek, valamint egy tanácsadói rendszer, a Tanuló – Szülő Támogató Rendszer (TSZTR) kialakítása is.

Wagner András szerint lényeges, hogy a TISZK a gazdaság visszajelzései alapján működő, annak az elvárásait figyelembe vevő képzési rendszer legyen.

A kezdeti tapasztalatok után, 2008 májusában lezárják az értékelési szakaszt, utána elgondolkodnak a további lehetséges lépéseken.

Konkrétumokról

A konkrét tevékenységekről szólva, az ügyvezető elmondta, hogy a TISZK-projekt túl a már említett fejlesztéseken és együttműködési terveken, létre kíván hozni egy új szakmai kínálatot, amit a reményeik szerint a kereslet fog vezérelni. Majd a legkonkrétabb konkrétum pontosabb paramétereire tért rá: a csúcstechnológiával felszerelt központi képzőhely 1500 négyzetméter terület foglalja magába a 4 szintet a maga műhelyeivel, laboratóriumaival, oktatóterületeivel.

Az érintettek

Markó Péter, a megyei közgyűlés elnöke arról beszélt, hogy a megye miért vállalt szerepet a Savaria TISZK projektben. Megtudtuk, hogy „felmérve az erőviszonyokat” rájöttek, ha egyharmad résszel, azaz 21 millió forinttal beszállnak, jobban bele tudnak szólni majd a jövőt érintő tervekbe.

Végül felsorolásra kerültek az érintett tagiskolák: Gépészeti részről: Gépipari és Informatikai Műszaki Szakközépiskola; Puskás Tivadar Fém- és Villamosipari Szakképző Iskola; Rázsó Imre Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium; Kereskedelmi és Vendéglátói szakközépiskola. A kereskedelem-marketing-üzletvitel irányultságúak pedig a következők: Béri Balogh Ádám Gimnázium, Posta- és Bankforgalmi Szakközépiskola; Horváth Boldizsár Közgazdasági és Informatikai Szakközépiskola; Nádasdy Tamás Közgazdasági, Informatikai Szakközépiskola; Savaria Közlekedési Szakképző Iskola és Kollégium.
.