Szombathely neve is elhangzott az osztrák-magyar kormányülésen

2005.12.20. 21:32

Az osztrák és a magyar kormány együttes kormányülést tartottak ma Bécsben. A találkozón felszólalt Kolber István területfejlesztésért is felelős tárca nélküli miniszter is, aki beszédében a nyugati szomszédunkkal való „határ menti együttműködés” jelentőségét emelte ki – áll a miniszter hivatala által kiadott sajtóközleményben, amelyben szó esik a Szombathely számára létfontosságú észak-déli közlekedési folyosóról is.

Kolber felszólalásában elmondta: az INTERREG program, melynek már mi is résztvevői vagyunk, keretet jelent a helyi együttgondolkodásnak és együttes cselekvésnek.

Hazánk számára mindig fontos volt az Ausztriával való regionális fejlesztési együttműködés, melynek egyik legjobb példája az 1996-ban indított Magyarország-ausztria PHARE CBC program. A program hozzájárult a magyar gazdaság, a közlekedési infrastruktúra bővítéséhez, a környezetvédelem, valamint a civil társadalom erősítéséhez. Ennek keretében a kezdetektől napjainkig több mint 500 nagyprojekt valósult meg 65 millió euró értékben, s jelenleg is 137 beruházás fut, újabb 26 millió euró felhasználásával.

"Határmenti együttműködése során látványos eredményeket ért el a két ország a turizmus területén is, akár a Fertő-tavi Nemzeti Parkra, akár a közös termálkínálatra, akár a kerékpárutak kiépült hálózatára gondolunk" - mondta a miniszter.

A területfejlesztésért felelős tárca vezetője beszédében kiemelte a kiépített út, vasút, és logisztikai hálózat szerepét is. A 2007-2013 évek közötti kohéziós támogatásból megvalósuló észak-déli közlekedési tengelyek (Gdansk-Prága -Pozsony-Bécs-Győr- Szombathely-Koper, illetve a Berlin-Drezda- Brno-Sopron- Szombathely-Graz) hazánk legnagyobb beruházásai közé tartoznak. Ugyancsak egyre jelentősebb szerepet kap a Duna, mint közlekedési folyosó.

Fontosnak tartotta a CENTROPE együttműködés fejlesztését (Budapest-Bécs-Győr háromszög), valamint az osztrák és magyar főváros példaértékű együttműködésének kiterjesztését Pozsonyra és Prágára is. Tekintve, hogy a térség országai hasonló gonddal küszködnek - túlságosan nagy a fővárosok súlya - érdemes a tapasztalatokat megosztani, és egy harmonikusabb térszerkezet kialakítására törekedni.

A vállalti együttműködések kapcsán reményét fejezte ki, hogy a határok mentén elhelyezkedő ipari parkok és az ún. inkubátorházak együttműködnek, s közösen tudják megteremteni az élesedő piaci helyzetben szükséges versenyelőnyt. Ebben az osztrák innovációfejlesztési és vállalati tapasztalatok jelentős segítséget nyújthatnak hazánknak.

A határ menti együttműködés még egy példáját hozta fel a miniszter: az elmúlt évtizedben több mint ezer városi, falusi, iskolai, kulturális, civil szervezeti együttműködés valósulhatott meg, ami nagymértékben formálta a térség sajátos regionális arculatát.
.