A Pitman nyelvvizsga akkreditációja körüli bonyodalmakról

2006.01.12. 00:07

A Nyelvvizsgázatási Akkreditációs Központ (NYAK) 2005. október 1-től egy évre felfüggesztette a Pitman Qualifications vizsga - közismertebb nevén Pitman vizsga - állami elismerését.

Az intézkedés feltehetően több tízezer nyelvtanulót érint, különösen az idén érettségizők közül kerültek sokan lehetetlen helyzetbe.

Az ALON több napon keresztül hiába próbálta telefonon elérni a NYAK-ot, ott minden alkalommal csak egy üzenetrögzítőt talált.

A Pitman nyelvvizsga mögött álló City & Guilds budapesti központját is megkerestük. Annak vezetője, Pásztiné Fritz Adrienn a felfügesztés okairól nem adott tájékoztatást, de megerősítettte, hogy a Nyelvvizsgát Akkreditáló Testület döntése alapján a Pitman nyelvvizsga továbbra sem akkreditált.

Az akkreditációra szándékukban áll újból pályázni, de pillanatnyilag nem tudják megmondani, mikor készíti el a londoni központ az új anyagot.

Annak ellenére, hogy akkreditált nyelvvizsgákat jelenleg nem tudnak biztosítani, a City & Guilds nemzetközi nyelvvizsgái mind a hat szinten elérhetőek, a régi rendszer szerint, tehát a vizsgahelyek által megválasztott tetszőleges időpontokban. (Az ALON információ szerint Szombathelyen a Flag Nyelviskola és a West and Partner számít hivatalos vizsgahelynek.)

Ez persze nem vígasztalja a pluszpontra vadászó idén érettségizőket. Hogy a kavarodás még nagyobb legyen, a Magyar Hírlap szerdai cikkében azt közli, hogy az államilag elismert nyelvvizsgák között mégis szerepel a felsőoktatási felvételi lapokon a Pitman vizsga.

Mindez arra sarkallta az Oktatási Minisztériumot, hogy sajtóközleményt adjanak ki az üggyel kapcsolatban. A közleményt keretbe foglalva közöljük.




A Magyar Hírlap mai számában "Az állam nem, a felvételi lap elismeri a Pitman nyelvvizsgát" címmel jelent meg cikk. Az alábbiakban közöljük a Pitman nyelvvizsga felsőoktatási felvételin való elismerésével kapcsolatos valós tudnivalókat:

A felsőoktatási felvételi eljárás során a 269/2000. (XII.26.) Korm. rendelet alapján az államilag elismert nyelvvizsgáért lehet 7, ill. 10 pontot kapni. Az államilag elismert nyelvvizsgát különböző nyelvvizsga központokban lehet letenni, erről kérünk információt a felvételi jelentkezési lapon.

Amennyiben valaki megszerzi az államilag elismert nyelvvizsgát, ezt jelzi a jelentkezési lapon. Ehhez nyújt segítséget az, hogy a lehetséges nyelvvizsga központokat felsorolja a jelentkezési lap, és így a jelentkezőnek csak az adott nyelvvizsga központ kódját kell kitöltetnie a lapon.

Ebből a szempontból teljesen mindegy az, hogy mikor tette le a nyelvvizsgát. Természetesen a jelentkezési lapon szerepelnie kell annak a nyelvvizsga központnak is, amelyben korábban lehetett nyelvvizsgázni, de időközben ezt a jogát elvesztette.

A felsőoktatási intézményekbe jelentkezők hosszú évek óta vizsgázhattak és államilag elismert nyelvvizsga bizonyítványt kaphattak a Pitman vizsgaközpontban, tehát ezt jelezni is kell a jelentkezési lapon.

Azok viszont, akik 2005. október 1-je után vizsgáznak a Pitman központban, nem kapnak államilag elismert nyelvvizsga bizonyítványt, így nem kapnak többlet pontot sem a felvételi eljárás során, mivel azóta nem államilag elismert nyelvvizsga központ a Pitman. Erről azonban minden érdekeltet tájékoztatott és folyamatosan tájékoztat a Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Központ, és korrekt információt ad az Pitman központ is.

A felvételi tájékoztatóban annyi feladatunk volt, hogy felhívjuk a felvételizők figyelmét arra, hogy az államilag elismert nyelvvizsga megszerzésének lehetőségéről mindenki a NYAK-nál (Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Központ) tájékozódjon.

Oktatási Minisztérium 2006. január 11.
.