Az esemény két részből állott. Egy Városházán zajlott sajtótájékoztatóból, ahol a jelenlevők háttér-információkat kaptak az intézményről, és a tulajdonképpeni megnyitóból, ahol megismerhettük a létesítményt és ahol az ünnepség protokolláris része is zajlott.
Az első helyszínen Korózs Lajos, az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium politikai államtitkára (akivel aztán megint
összefutottunk később) beszélt a projekt részleteiről. Ezek szerint a Szombathelyen megnyílt Esélyek Háza az Országos Esélyegyenlőségi Hálózat tagja. Vele együtt 16 ilyen iroda működik az országban, és a közeljövőben még nyílik néhány. A hálózat célja, hogy - a térségben működő szervezetekkel együttműködve - csökkentse a hátrányos megkülönböztetés valamennyi formáját. Így elsődleges célcsoportjai a nők, gyermekek, romák, idősek, fogyatékossággal élő személyek és a hátrányos helyzetű térségekben élők.
Mint kiderült, az Esélyek Háza közel sem az, aminek első hallásra gondoltuk. Ugyanis egyéni problémákkal és panaszokkal nem kíván foglalkozni, helyette képzéseket, előadásokat, fórumokat szervez a közvélemény formálására, emellett szakmai programokat dolgoz ki és belefolyik a jogszabályok alkotásába.
A szombathelyi Esélyek Háza a Savaria Rehab Teamhez tartozik, amely – hangsúlyozta az államtitkár – garancia a megfelelő működésre. Az intézménynek három főállású alkalmazottja lesz. Az ALON érdeklődésére azt is elmondta, a működési költségeket teljes mértékben a minisztérium állja, a megye és a város viszont az iroda kialakításánál nyúlt a zsebébe.
A sajtótájékoztatón jelen levő Hankó Faragó Miklós, az igazságügyi minisztérium politikai államtitkára a közel két éve hatályban levő, úgynevezett esélyegyenlőségi törvény fontosságára hívta fel a figyelmet, mint olyan törvényre, amely az Európai Unióban is úttörő szerepet tölt be. „Most már csak az a feladatunk, hogy végrehajtsuk ezt a törvényt” – mondta. Az Esélyek Házának pedig az is a dolga, hogy a működése során szerzett tapasztalatokat majd a törvénybe is beépítsék.
Markó Péter megyei elnök elmondta, a megye sokat áldozott esélyegyenlőségi célokra, de még vannak olyan dolgok, amiket nem sikerült megoldani. Ilyen például a műemlékek akadálymentesítése.
Ipkovich György polgármester szerint az esélyegyenlőséghez való viszony egy település önbecsülését is jelzi, és e téren Szombathely nem áll rosszul, a városnak jelentős hagyományai vannak szociális és egészségügyi téren. Az Esélyek Háza újabb garancia, hogy a tudatformálás is jó kezekbe került
Horváth Olga, a Savaria Rehab Team vezetője arról számolt be, hogy az Esélyek Háza egyik feladata az akadálymentesítés lesz. Az iroda ebben jól példával jár elöl, hiszen nemcsak a mozgássérültek számára jelent könnyebb megközelítést, hanem egy helyi cég jóvoltából falaira olyan jeladó került, amely a vakok számára is megvalósítja az akadálymentesítést. (Ugyanez a cég EU-pályázatokból elnyert pénzen vakkönyvtárat is létesít a házban.)
Gönczné Szalai Orsolya irodavezető elmondta, először a megyében működő szervezetekkel való kapcsolatfelvétel következik, információs hálózatot és adatbázist hoznak létre.
Mindezek után a jelenlevők átmentek a Kiskar utca 5.-be, ahol egy rövid ünnepség és állófogadás keretében felavatták az Esélyek Házát. Az eseményre a helyi döntéshozókon kívül meghívót kaptak az iroda munkájába belefolyó külső szervezetek képviselői is.
A helyszín szerencsére nem igazolta vissza a sajtótájékoztatón kialakult félelmet, mely szerint egy valós problémát megint csak elméletileg próbálunk megoldani. Bár az intézmény által betöltött valós szerepről csak a jövőben tudunk meggyőződni, a már eddig is bizonyított Savaria Rehab Team neve mellett optimizmusra adhat okot a helyiségből áradó „életszag” is: a falakat a városban készült „alulnézeti esélyegyenlőségi” fotók díszítik, a bútorzat munkába állt egykori helyi hajléktalanok és alkoholisták keze munkáját dicsérik, a polcok már most tele vannak a társszervezetek – köztük külföldiek – információs anyagaival. Lehet belőle valami.
(A fotók a Kiskar utca 5.-ben készültek)