Kulturális kitüntetettek

2006.01.21. 12:07

Komoly érdeklődés övezte péntek este a szombathelyi Művészetek Házában átadott kulturális kitüntetések átadását. A díjakat az idén Tákyné Lukinits Zsuzsanna, Horváth Ferenc, Orbán Róbert és Szendrődi János vehette át.

Kulturális kitüntetettek


A Magyar Kultúra Napja alkalmából negyedik alkalommal kerültek átadásra a kulturális kitüntetések. A Művészetek Háza Szalonjának népes összegyűltjei előtt Feiszt György alpolgármester és dr. Ipkovich György polgármester nyújtotta át az arra érdemeseknek a díjakat. Közben és az állófogadás előtt Makkos Dalma és Handler Ákos duó gambán, illetve lanton működött közre.

Kiemelkedő kulturális munkások

A Kulturális és Társadalmi Kapcsolatok Bizottsága határozatával a „Kiemelkedő Kulturális Munkáért-díj” adományozható annak a személynek, aki a kulturális életben több éven át tartó kiemelkedő munkát végzett. A díj két fokozatban adományozható. Az I. fokozatot évente egy, a II. fokozatot évente legfeljebb kettő személy kaphatja.
A Kiemelkedő Kulturális Munkáért kitüntetés II. fokozatával idén Tákyné Lukinits Zsuzsannát díjazták, aki a szombathelyi Fúvószenekar Egyesület elnöke és 1977-óta a Bartók Béla Zeneiskola hegedűtanára. Aktív közreműködője volt az Ifjúsági Fúvószenekarért Alapítvány 1991-es létrejöttében. Azóta szervezi és bonyolítja az együttes utazásait, melyek támogatására például pályázatokat ír és egyéb téren is segíti az alapítványt.

Elnöke továbbá a 2001. novemberében megalakult Szombathelyi Fúvószenekar Egyesületnek. Végzi a két szervezet pénzügyi vezetését, könyvelését, mely tevékenysége nagymértékben hozzájárul az együttes életben maradásához, fejlődéséhez. Mindezt közel 25 éve teljesen díjmentesen. Kiváló szervezőkészségének köszönhetően az egyesület itthoni és külföldi utazásai egyaránt zökkenőmentesen valósultak meg.

Ugyane díjat kapta meg Horváth Ferenc tanár, szakkörvezető, aki 30 éve vezeti a Gyermekek Háza repülőmodellező szakkörét. A gyermekként kialakuló ilyes érdeklődése felnőttkorára is elkísérte, mikor már pedagógusként a városi, megyei repülőmodellezés meghatározó egyéniségévé vált. Vitathatatlan érdeme, hogy a mai kor fiataljai számára is példát tud mutatni választott hobbija szeretetével, annak átadásával és közvetítésével. Az aprólékos és időigényes modellkészítésen túl a repülőmodellezésbe mint sportba is gyakran sikerül új és új „híveket” bevonnia.

A repülőmodellező szakkör tagjai évek óta sikereket érnek el a szakkörvezető irányítása alatt. Néhány az utóbbi évek eredményei közül: 2004-ben a Dunántúli Bajnokságon a serdülő kategória első helyezése és a repülőmodellezők serdülő országos bajnokság ezüst érme, tavaly pedig a Dunántúli Bajnokság serdülő kategóriájának első díja. Munkahelyén, a Nyitra utcai ÁMK-ban is vezet modellező szakkört.

A „Kiemelkedő Kulturális Munkáért-díj” I. fokozatát idén Orbán Róbert vihette haza, helytörténeti kutató, a „Szombathelyi séták” szervezője és szerkesztője. Az MMIK-ban végzett munkája mellett folytatott helytörténeti kutatásainak eredményeivel hosszú évek óta tevékeny részese, közismert személyisége a város kulturális életének. Gazdagítja továbbá az ismereteinket az általa szervezett programokkal Szombathely városa, szűkebb környezetünk kulturális, történelmi emlékeiről. Elég csak a Szombathelyi Sétákra gondolni, melynek nyomtatásban eddig három része jelent meg.

Helytörténeti kutatásainak és javaslatainak köszönhetően több utca neve őrzi híres személyiség (Bernstein Béla, Gyurics Antal) vagy a város történetének emlékét (Kenyérvíz, Angolkert, Szélkerék). Számos, méltatlanul elfeledett vagy kevéssé ismert – elsősorban Szombathelyhez kötődő – tudósra, művészre hívta fel újból a figyelmet. De a közelmúlt több emléktábla ötlete és elhelyezésének megszervezése is a nevéhez köthető: Pethő András, Náray-Szabó István, Kraszna-Krausz Andor.

Nyitván a nagyvilág felé, aktív alakítója a Szombathelyen is egyre jelentősebb Joyce-kultusznak. Egyik elindítója és intenzív munkát végző résztvevője annak a programnak, amely Szombathelyt, mint Szent Márton szülővárosát szándékozik bemutatni, megismertetni. A Szent Márton Európai Kulturális Útvonal létrehozásában is jelentős szerepet vállal. Szabadidejének jelentős részét áldozza az Alpokalja Turista Egyesület természetjáró programjainak megszervezésére és vezetésére. Társszerkesztője volt a kalauz turistáknak és természetbarátoknak sorozatban megjelent könyveknek (pl. Az Őrség és a Vendvidék, Szombathely és környéke). Folyamatosan jelennek meg cikkei turista magazinokban és egyéb újságokban.

A kultúra támogatója

„Kultúra Támogatásáért-díj” adományozható annak a személynek, aki a város kulturális életének fejlődése, egyes kulturális rendezvények, események megrendezése, a kultúra területén tevékenykedő személyek, művészek munkájának segítése lehetővé tétele érdekében kiemelkedő tevékenységével, áldozatvállalásával közmegbecsülésre tett szert. A díjat évente egy személy kaphatja.
Idén a Kultúra Támogatásáért díjat Szendrődi János a Vasi Villszer Bt. ügyvezetője kapta. Cége végzi 2000 óta minden évben térítésmentesen a Savaria Történelmi Karnevál rendezvényein a teljes villanyszerelési munkálatokat, a folyamatos ügyelet biztosítását, illetve a transzparensek, táblák elhelyezését. Valamint a Polgármesteri Hivatal által szervezett, közterületen tartott rendezvények áramellátását építi ki, biztosítja. Nevéhez fűződik a Bartók Fesztivál transzparenseinek, színpadának felállítása, villamos szerelése. 2005-ben mindezt ingyenesen végezte.

Kulturális kitüntetettek

.