Nem lesz büdös délen - Elindul a szennyvíztisztító építése

2006.04.06. 23:46

A déli városrész lakói számíthatnak rá, hogy az elkövetkezendő hónapokban széttúrják az utcáikat, cserében viszont véglegesen megszűnik a területet olykor vaskosan elárasztó bűz. A most épülő 5 milliárd forintos szennyvíztisztító rendszer nem mellékesen Szombathely legnagyobb beruházása. Alapcsőletételen jártunk.

Indul a szennyvíztisztító építése


Egy országos program része

„Életszagúvá kezd lenni a beruházás” – mondta Ipkovich György a Körmendi és a Szent Gellért utcák kereszteződésétől nem messze, a majdani átemelőtelep helyszíne fölé emelt sátorban, hozzátéve, „hogyha nyár lenne, az életszagúság kézzelfogható lenne” - utalva arra a bűzre, amely néha valóban csúnyán elönti dél-Szombathely utcáit.

A polgármester még elmondta: a beruházásról szóló döntés 2003-ban történt, és bár sok idő telt el a munkálatok megkezdéséig, most már nincs olyan messze 2007 januárja, amikor valójában meg is valósul az.

Az eseményen részt vevő Rakics Róbert helyettes államtitkár arról számolt be, hogy a szombathelyi beruházás – ami további 34 környező települést érint – egy kilencvenes évek közepén indult program fontos eleme. Amikor Magyarország csatlakozott az EU-hoz, vállalta, hogy 2015-ig valamennyi kétezer lakosnál nagyobb településnek a szennyvízelvezetését megoldja. Először az érzékeny területek kerülnek sorra, aztán a nagyvárosok, végül a kisebb települések. Így jelenleg a Balaton-parton és tíz nagyvárosban zajlanak a munkák. Becslések szerint összesen mintegy 1000 milliárdos beruházásról van szó, most körülbelül a felénél járunk. A költségekhez az Európai Unió is nagyban hozzájárul.

Az eredmények már most látszanak. Míg öt évvel ezelőtt a szennyvízelvezetésbe bekapcsolt lakások aránya 57 százalék volt, mára ez a szám 67 százalékra nőtt. Jelenleg az összegyűjtött szennyvizek 70 százaléka biológiai tisztításon megy át, csak utána folyik az élővizekbe.

Mi is épül nálunk?

Szombathely szennyvízelvezető hálózata mintegy 100 évvel ezelőtt épült. Először nem sokat vacakoltak, a szennyvizet a Perintbe vezették, csak később kezdték annak kezelését. Az eljárás az évek során egyre korszerűbb lett.

Radikális fordulatot az 1978-as új tisztítótelep megépítése jelentette, amely annak idején Közép-Európa legkorszerűbb létesítményének számított a maga 30 ezer köbméter per napos kapacitásával. Aztán gazdasági racionalistásból 1989-ben hozzákezdtek egy regionális csatornahálózat kiépítéséhez. 1993-ban 33 település együttműködési megállapodást kötött, hogy a szennyvizet a szombathelyi telepre vezessék, de a korszerűsítés nem érintette a mechanikai előtisztítást és a kezelést, amely problémákat a most elindított project szándékozik megoldani.
A mintegy ötmilliárd forintos szennyvízelvezetési és tisztítási rendszer a Szombathely-Kőszeg térség legjelentősebb infrastrukturális beruházása. Keretében korszerűsítik Szombathely dél-nyugati városrészének csatornahálózatát, a szennyvíztisztító-telepen egy 53 ezer köbméter per nap teljesítményű előtisztító épül, és korszerűsítik az iszapkezelést is. Szombathely külterületén egy környezetbarát komposzttelep is létesül.

A beruházás költségeinek javát, 60 százalékot az EU Kohéziós Alapja biztosítja, a központi költségvetés is közel másfélmilliárd forinttal járul hozzá. Az említett önkormányzatokra így összesen „csak” félmilliárd forintnyi teher jut.

A mostani kivitelezés során egy új főgyűjtő, egy átemelő telep megépítése és több mint 3,5 kilométer hosszú csatorna rekonstrukciója valósul meg a városban. A főgyűjtőt a Körmendi úton alakítják ki egy több mint egy kilométeres szakaszon. A csatornarekonstrukció a következő utcákat érinti: Győrffy Miklós, Táncsics Mihály., Avar, Somlay Artúr., Szent László király, Gagarin, Bartók Béla krt., Arany János., Tompa Mihány., Árpád, Szinyei Merese Pál, Szabadságharcos és a Katona József utca. A beruházás eredményeképpen nemcsak a bűz, hanem a városrészt sújtó elöntések is megszűnnek.

A konkrét építkezésről

Az ünnepélyes alapcsőletétel után (tényleg ez a neve, nem elírás) az ALON-nak sikerült szót váltani a kivitelező Swieteksky cég vállalkozási vezetőjével, Sárkány Ernővel. A szakember elmondta, hogy a fent említett városrészben mintegy öt kilométert érintenek a csatornabővítések. Amennyire tudnak, igyekeznek a lakóknak minél kevesebb kellemetlenséget okozni, ezért szakaszosan végzik a munkát, és a rendszert a felújítás közben is megtartják működőképesnek. Ettől függetlenül az utcai munkák során a csöveket ki kell ásni, és emellett a 350 bekötéssel is számolni kell.

A munkálatok végén egyébként semmi nem fog látszani az építkezésből, mivel minden műtárgy a föld alatt lesz elhelyezve.
.