

Dr. Hankó Faragó Miklós, az Igazságügyi Minisztérium politikai államtitkára közölte ma a sajtóval, hogy indulhat a Savaria Kiképző Központ átalakítása büntetés-végrehajtási intézménnyé.
Az Igazságügyi Minisztériumban ugyanis ma hirdették ki a szombathelyi börtön kivitelezésére és üzemeltetésre kiírt közbeszerzési pályázat nyertesét: a minisztérium a Zalai Általános Építési Vállalkozó Rt. és a Future-FM Létesítménygazdálkodási Zrt. alkotta konzorciummal köt 15 évre szerződést.
2004 májusában született a kormánydöntés arról, hogy két regionális büntetés-végrehajtási intézetet építenek úgynevezett Public Private Partnership (PPP) konstrukcióban, azaz a köz- és magánszféra együttműködésében. Az egyik intézménynek az ország északi, a másiknak a nyugat-dunántúli régióban kerestek helyet. A közel 30 helyszín vizsgálata után Tiszalök és Szombathely lett megnevezve. A Savaria Kiképzőközpont átalakítása mellett szólt, hogy a helyszín lakott területeken kívül esik, mégis jól megközelíthető. Minden funkció megtalálható benne, amire egy börtönben szükség van. Az épületek állapota jó, komoly szerkezeti munkákra nem lesz szükség. Könnyen kialakítható egy rendészeti kiképzőközpont is ezen a helyszínen.
Várhatóan jövő év júniusában adják át a 8,5-9 milliárd forintba kerülő létesítményt, amelyben 800 fogva tartott töltheti börtön- illetve fegyházbüntetését valamint az előzetes letartóztatás napjait, a jelenlegi börtönviszonyokhoz képest jó körülmények között. 286 darab egy-négy személyes, vécével, kézmosóval, zuhanyzóval felszerelt zárkát alakítanak ki, de helyet kap itt 16 tanterem, könyvtár, színházterem, munkáltatási csarnok és egy 1500 adagos konyha is.
Az új regionális büntetésvégrehajtási-intézet 280 hivatásos és 100 civil alkalmazottat dolgoztat majd, elsősorban jelenlegi bv-állományt, de akár a laktanya bezárásával nehéz helyzetbe került hivatásos katonákat is. Ezzel évi ötszázmillióval növekedhet a városban keletkező jövedelem – hangzott el. Előzetes számítások szerint évi 200 millió forintnyi szolgáltatást, árut igényel majd a - remélhetőleg - szombathelyi cégektől az intézmény.
Mindezeket valószínűleg azért tartotta fontosnak hangsúlyozni az államtitkár, országgyűlési képviselő, mert a börtönnel szemben sokakban volt - és van - ellenérzés. Az új bv-intézmény a laktanya területén nem lesz szem előtt, az arra járók egy erődfalat láthatnak majd. A fogva tartottakhoz érkező látogatók se jelentenek majd különösebb megterhelést a városnak.
A beruházás és az üzemeltetés PPP-konstrukcióval, azaz magántőke bevonásával valósul meg. Ez azonban nem azt jelenti, hogy magánbörtön épülne. A börtön állami kézben marad, az őrzést bv- hivatásosok biztosítják, az üzemeltetést végzi vállalkozás. Mindezért az állam 15 éven keresztül közel kétmilliárd forintot fizet a konzorciumnak, ez az összeg maximum az infláció mértékével nőhet.
A jelenleg a belvárosban működő börtön más funkciót kap, hogy a bíróság épületét bővítik-e vele, az még nincs eldöntve. Az Ady tér lakóinak mindenestre nagy megkönnyebbülést jelent majd, hogy a fogva tartottak hozzátartozói nem az ő ablakuk alól kurjongatnak fel rab szeretteinknek.