A Freud-Emlékévhez kapcsolódó kiállítás - szakítva a zsenikultusszal és Freud munkásságának sztereotipikus kritikáival - egy látszólag lényegtelen részletet, a kanapét állítja a figyelem középpontjába és a tudomány, a kultúra és az irodalom eszközeivel tárja fel a vízszintes pozícióban születő gondolatok körét.
A november 5-ig látható kiállítás egyben rákérdez a pszichoanalízis mai állására és arra, hogy még mindig központi szerepet játszik-e benne a kanapé? A 19. századi pszichiátriai osztályokon készült felvételek révén rámutat a száz évvel ezelőtti és a mai pszichoanalitikai gyakorlat hasonlóságaira és különbségeire is.
Freud antik dísztárgyakkal és keleti szőnyegekkel berendezett dolgozószobájától, Shellburn Thurber felvételei valamint pszichoanalitikusokkal készített interjúrészletek vezetnek el a pszichoanalízis mai gyakorlatához.
A Freud munkássága nyomán polgári lakások kényelmes berendezési tárgyából a szabad asszociációk és költői gondolatok szülőhelyévé és hordozójává váló kanapé átváltozását dokumentálják Paul Gavarni, Odilon Redon, Félix Vallotton, Man Ray, Max Ernst, Andy Warhol, Rachel Whiteread és Spencer Finch alkotásai.
A bemutatott, a legkülönbözőbb időszakokból és intézetekből származó díványok palettája az 1873-as világkiállítás fa kerevetétől az Otto Wagner tervezte nyugágyig terjed, de megtalálhatók köztük a századfordulóról származó, az ergonómia jegyében készült darabok is.
A kiállítás helyszíne a Sigmund Freud Museum valamint az első emeleten található lakás szobái, amelyeket először nyitnak meg a nagyközönség előtt.
Die Couch. Vom Denken im Liegen - Sigmund Freud Museum, 1090 Bécs, Berggasse 19., www.freud-museum.at