

A nácizmus homoszexuális és transzszexuális áldozatainak eddig egyedül Amszterdamban van emlékműve.
Bécs kulturális tanácsnoka, Andreas Mailath-Pokorny valamint a város esélyegyenlőségért felelős tanácsnoka, Sonja Wehsely kezdeményezésére emlékművet állítanak a nácizmus homoszexuális és transzszexuális áldozatainak Bécsben.
A „Rózsaszínű tér“ nevet viselő emlékmű az I. kerületben, a Morzinplatzon kap helyet, 1938-tól itt volt ugyanis a Gestapo főhadiszállása. A téren létesítendő négyszáz négyzetméteres medence rózsaszínű víztükrét a „QUE(E)R“ szó töri majd meg domborműszerűen, amelyen át is lehet majd kelni.
A QUE(E)R szó jelentése kettős: egyrészt így nevezik magukat az osztrák melegek, leszbikusok és transzszexuálisok, másrészt pedig gyűjtőfogalom, amelybe belefér a heteroszexuális normalitástól való mindennemű eltérés.
Színválasztásában az emlékmű a rózsaszínű háromszögre utal, amelyet a koncetrációs táborokban a homoszexualitásuk miatt üldözött férfiaknak a ruhájukon viselniük kellett.
Az emlékműre egyébként tavaly írtak ki meghívásos nemzetközi tervpályázatot, amelyen a győztes Hans Kupelwieser mellett a kanadai AA Bronson, az amerikai Tom Burr valamint Matt Mullican, az osztrák Ines Doujak, a dán illetve norvég alkotópáros, Michael Elmgreen és Ingar Dragset valamint a svéd Ann-Sofi Sidén vett részt.
Közülük választotta ki a bécsi homoszexuális- és transzszexuális-szervezetek képviselőit is magában foglaló zsűri a posztmediális szobrászat egyik legkonzekvensebb osztrák képviselőjét, Hans Kupelwiesert.